غنی سازی ۲۰ درصدی ایران مطابق با قوانین برجام صورت گرفته است

به گزارش چاپار نیوز، عبدالرضا فرجی راد تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجه در گفت و گویی درمورد حضور بایدن در قدرت و احتمال بازگشت او به برجام با توجه به اقدام اخیر ایران در مساله غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم عنوان داشت: غنی سازی ایران بر اساس بند ۳۶ و ۳۷ برجام انجام شده است که در آن اشاره شده اگر طرف های مقابل تعهدات خودشان را انجام ندادند، طرف ایرانی نیز می تواند تعهدات خودش را کاهش دهد.

او با اشاره به واکنش کشورهای دیگر به غنی سازی ایران بیان داشت: این که اروپایی ها به این کار اعتراض کردند آنگونه بود که اعلام کنند ایران از برجام خارج شده است. بعضی از آنها نیز که اشاره کردند نقض بر جام صورت گرفته است، خواستند به ایران بگویند دست از غنی سازی بالای ۲۰ درصد بردارد تا بتواند با آمریکا به توافق برسد. برخی نیز این اقدام ایران را برای دست برتر داشتن در مذاکرات می دانند.

این استاد مسائل ژئوپلتیک با بیان اینکه اما آنچه که مسلم است این است که بایدن نشان داد که می خواهد به برجام بازگردد، ادامه داد: مدتی قبل گفتند که بازگشت بایدن به برجام به دلیل اینکه ترامپ برخی از تحریم ها را تحت قانون تروریسم و حقوق بشر قرار داده است  نیاز به مصوبه کنگره دارد، سخت است، اما اکنون با توجه به اینکه دو کرسی سنا نیز به دست دموکرات ها افتاده، کار آقای بایدن آسان شده و این بهانه از آقای بایدن و دموکرات ها نیز گرفته شده است. لذا آقای بایدن می تواند سریعتر در رابطه با لغو تحریم ها و بازگشت به برجام اقدام کند.

او خاطرنشان شد: در دو هفته آینده و بعد از استقرار بایدن در کاخ سفید، از نظر فضای روانی شرکت های خارجی به ویژه همسایگان ایران و چین و روسیه این موقعیت را پیدا می کنند که قبل از اقدام بایدن برای لغو تحریم ها، فضای همکاری را شروع کرده و تا حدودی می توانند تحریم ها را بشکنند.

به گفته فرجی راد اگر بایدن بخواهد این شرکت ها را جریمه کند به این معنی است که راه ترامپ را می رود و این افزایش ۲۰ درصد غنی سازی ایران و مصوبه کار درستی بوده است. اما اگر بایدن اقدام به تحریم این شرکت ها نکند که البته هم نباید این کار را انجام دهد چرا که خودش برجام را امضا کرد کرده است، طبیعتاً راه برای گفت و گوها هموارتر می شود.

او درمورد  واکنش ژاپن و چین به افزایش غنی سازی و آثار آن در برجام عنوان داشت:  این کشورها نگفتند که نقض برجام صورت گرفته یا اینکه ایران از برجام خارج شده است. با توجه به اینکه دولت جدید آمریکا به زودی مستقر می شود بعضی از کشورها نظرشان این است که مسئله حاد نشود و بهتر است که هرچه زودتر اجازه داده شود که این دولت به برجام بازگردد. آنها  نگرانند با توجه به افزایش غنی سازی مسائل پیچیده شود؛ لذا طبیعی است که اروپا و ژاپن ابراز نگرانی می کنند.

این کارشناس ارشد مسائل بین المللی با ابراز امیدواری از اینکه بعد از دو هفته از نظر روانشناختی فضای اقتصادی سریع فراهم شود و فضای بازتری برای ایران به ویژه در رابطه با ایران با چین و روسیه امکانپذیر شود،  اظهار کرد: ایران اعلام کرده است اگر آمریکا به صورت کامل به برجام بازگردد و اقتصاد ایران و موانع اقتصادی آن برداشته شود به تعهدات خود عمل می کند.

او درمورد اینکه آیا با افزایش غنی سازی از سوی ایران، پیش شرطی از سوی آمریکا گذاشته خواهد شد، بیان کرد: تصور آنها این است که افزایش غنی سازی ۲۰ درصدی از سوی ایران ، به ضرر آنها بوده از این رو این نگاه را دارند که هر چه زودتر بازگشت به برجام را انجام دهند، به نفع آنها خواهد بود و هر چه دیرتر شود غنی سازی بیشتر انجام می شود و مهمتر از آن، لابی های کثیف سعودی و اسرائیل در آمریکا فعال شده و کار دولت آمریکا را مشکل می کنند. بنابراین به نفع دولت آمریکا است که هرچه سریعتر به برجام بازگردد.

این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی گفت: در یک روز اعلام می کنند که آمریکا به برجام بازگشته و تحریم ها را بر می دارد و ایران نیز اعلام می کند که به تعهدات خودش در برجام همچنان که بیش از چهارده گزارش آژانس بر این موضوع صحه می گذارد باز گشته و تعهدات خود را اجرایی می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.