توضیحات پزشک متخصص درباره عوارض چشمی کرونا + توصیه‌‌های مهم

تحقیقات دانشمندان ثابت‌ کرده که ویروس کرونا بیشتر ارگان‌های بدن را درگیر می‌کند و ممکن است بیماران به عوارض چشمی کرونا نیز مبتلا شوند. از این رو لازم است احتیاط‌های بسیاری را برای مراقبت از چشم‌ها در این دوران در پیش بگیریم؛ چراکه هرگونه سهل‌انگاری می‌تواند بینایی ما را تهدید کند.

دکتر رضا مرادی، متخصص داخلی و رزیدنت سال آخر چشم‌پزشکی در سانفرانسیسکوی آمریکا اظهار کرد: «مخاط چشم یکی از راه‌های ورود ویروس به بدن انسان است، اما دقیقا نمی‌دانیم تاکنون چند درصد افراد مبتلا، از طریق چشم آلوده‌ شده‌اند. بااین‌ حال احتمال داده می‌شود که درصد بسیار ناچیزی بوده و کماکان راه اصلی انتقال ویروس دهان و بینی است. ولی اگر کسی بخواهد درصد ابتلا به ویروس را به صفر برساند باید مراقبت انتقال ویروس از طریق مخاط چشم هم باشد و در این زمینه می‌توان از عینک و شیلدهای پلاستیکی برای محافظت استفاده کرد.»

دکتر مرادی در مورد استفاده از عینک محافظ و شیلد برای پیشگیری از ابتلا به عوارض چشمی کرونا توضیح داد: «کارکنان بخش بهداشت و درمان لازم است حتما از عینک محافظ یا شیلد استفاده کنند؛ چرا که در تماس نزدیک با بیماران هستند و هر لحظه ممکن است بیمار سرفه یا عطسه کند و عینک محافظ یا شیلد می‌تواند از تماس مستقیم قطرات درشت تنفسی با مخاط دهان و بینی و چشم آن‌ها جلوگیری کند،. ولی پوشیدن عینک محافظ یا شیلد به افراد عادی برای حضور در جامعه کمکی نمی‌کند و فقط باعث می‌شود دچار استرس شوند.»

چه کسانی از عینک غواصی استفاده کنند؟

این پزشک متخصص در مورد محیط‌های سربسته‌ای که افراد مجبورند برای مدت طولانی در آن باشند، گفت: «مثال بارز آن سفرهای هوایی است که افراد ناچار باید چندین ساعت در هواپیما باشند و ممکن است فرد ناقلی ماسک خود را بردارد. اما در همین شرایط هم عینک محافظ و شیلد کمک زیادی نمی‌کند و بهترین کار استفاده از عینک‌های غواصی است که اطراف چشم را کاملا بپوشاند. این کار به‌خصوص برای کسانی توصیه می‌شود که دچار بیماری زمینه‌ای هستند، ولی برای افراد بدون بیماری زمینه‌ای و با سیستم ایمنی قوی نیازی به این کار نیست.»

متخصص چشم ‌پزشکی در پاسخ به سؤالی درباره احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق اشک چشم توضیح داد:  «ویروس در قطرات اشک فرد ناقل یا مبتلا وجود دارد؛ بنابراین در مراسم عزاداری که افراد گریه می‌کنند، باید دستمال آلوده به اشک را نگه‌دارند و مراقب باشند روی زمین نیندازند و افراد بدون دستکش به آن‌ها دست نزنند تا در صورت ناقل بود باعث آلودگی سایر افراد نشوند.»

عوارض چشمی کرونا موقت است؟

وی در ادامه درخصوص عوارض چشمی کرونا تصریح کرد: «می‌دانیم که این بیماری عروق را درگیر می‌کند و باعث التهاب عروق می‌شود و گزارش‌هایی از درگیری عروق چشم منتشر شده است.»

وی اعلام کرد: «تغییرات خیلی ریز و میکروسکوپی در قسمت شبکیه چشم بیماران بهبود یافته کرونا گزارش‌شده؛ ولی اینکه این تغییرات تا چه زمان باقی می‌مانند به مطالعات بیشتری نیاز دارد. اگرچه احتمالا عوارض چشمی کرونا گذرایی هستند که بعد از بهبودی بیمار، سلول‌ها به حالت اول خود برمی‌گردند، اما کماکان باید منتظر باشیم تحقیقات به چه سمتی می‌رود.»

این پزشک ایرانی مقیم آمریکا به بیماران توصیه کرد به دلیل طولانی شدن پاندمی معاینات و درمان خود را به تاخیر نیندازند و افزود: «به تاخیر انداختن معاینات چشم‌پزشکی، ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری بر بینایی داشته باشد؛ به ویژه معاینات دوره‌ای برای بیماران دیابتی اهمیت زیادی دارد. البته اگر دیابت تحت کنترل است و بیمار مشکل چشمی ندارد، می‌تواند معاینه را ۱۸ ماه یا ۲ سال بعد انجام دهد؛ اما اگر دیابت بر روی چشم اثر گذاشته، باید حتما در موعد مقرر به پزشک مراجعه کند.»

توصیه‌هایی برای مراقبت از چشم‌ها هنگام استفاده از کامپیوتر

همچنین دکتر مرادی درمورد مراقبت از چشم‌ها در دوران قرنطینه توضیح داد: «مهم‌ترین راه این است تا جایی که می‌توانیم به چشم‌ها زنگ تفریح بدهیم. بهترین کار این است که هر ۲۰ دقیقه ۲۰ ثانیه به چشم‌ها استراحت دهیم و به یک نقطه دور در فاصله ۲۰ متری نگاه کنیم که می‌تواند قاب عکس روی دیوار، پنجره اتاق، ساعت دیواری و … باشد. بعد از هر ۲ ساعت کار با کامپیوتر، ۱۵ دقیقه به خود زنگ تفریح دهیم.»

متخصص چشم‌پزشکی بر ضرورت تنظیم فاصله با کامپیوتر تاکید کرد و توضیح داد: «فاصله بین کامپیوتر تا چشم باید به ‌اندازه طول یک دست تا بازو باشد، چشم بالاتر از مرکز مانیتور باشد و زاویه ۱۵ تا ۲۰ درجه‌ای داشته باشد. همچنین فونت حروف باید بزرگ‌تر شود، نوری که در اتاق است هم نباید زیاد باشد و نور پنجره نباید به صفحه مانیتور بتابد؛ چون بازتاب آن باعث خستگی چشم می‌شوند. عینک‌های آنتی رفلکس می‌تواند به‌خصوص به افراد عینکی کمک کند.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.