از عوارض خطرناک رژیم لاغری اینترنتی و غیراصولی چه می‌دانید؟

یک رژیم شناس و متخصص تغذیه در خصوص عوارض خطرناک رژیم لاغری غیراصولی اظهار کرد: «با توجه به شیوع بیش از حد اضافه وزن در سطح جامعه، تقاضا برای کاهش وزن گسترش یافته است و بسیاری برای کاهش وزن خود از رژیم‌های غیر استاندارد اینترنتی استفاده می‌کنند که در آینده با عوارض جبران ناپذیر روبه رو خواهند شد.»

شهاب اولیایی ادامه داد: «معمولا این رژیم‌های غذایی که افراد غیر متخصص آن را ارائه می کنند، ببسیار سخت و غیرمتعادل است. در واقع سعی می‌کنند غذا‌های روزانه را به یک غذای مشخص محدود و بسیاری از غذا‌های دیگر را حذف کنند؛ بنابراین بعد از مدتی فرد دچار کمبود مواد مغذی خواهد شد.»

وی افزود: «توصیه ما همیشه این است برای یک رژیم اصولی باید تعادل، تناسب و تنوع در نظر گرفته شود. در واقع باید از همه گروه‌های غذایی مانند غلات، پروتئین، چربی، میوه و سبزیجات استفاده شود که در ادامه برای کاهش وزن مقادیر مشخصی از این مواد غذایی برای افراد در نظر می‌گیریم.»

این رژیم شناس و متخصص تغذیه تصریح کرد: «براساس برنامه اصولی باید افراد در هفته حدود نیم کیلو یا حداکثر یک کیلو وزن خود را کاهش دهند. در صورتی که کاهش وزن بیش از ۴ یا ۵ کیلوگرم در ماه باشد، می‌تواند برای افراد عوارض خطرناکی را به دنبال داشته باشد.»

اولیایی گفت: «از جمله عوارض خطرناک رژیم لاغری غیر اصولی می‌توان به سوء تغذیه، کمبود مواد مغذی، آهن، پروتئین، ریزش مو، افتادگی پوست، اختلال در قاعدگی خانم‌ها اشاره کرد. یکی از مهم‌ترین اشکالات وارد شده به رژیم‌های غذایی غیر اصولی و سخت، زده شدن فرد از رژیم غذایی و کنار گذاشتن آن است.»

عصبانیت؛ یکی دیگر از عوارض خطرناک رژیم لاغری سخت

این مشاور تغذیه افزود: «رژیم غذایی باید به نحوی باشد که فرد بتواند با آن کنار بیاید و با سختی زیادی مواجه نشود. یکی دیگر از عوارض خطرناک رژیم لاغری غیر اصولی عصبانی شدن است. در واقع وقتی انرژی و گلوکز از مقدار مشخص خود پایین‌تر شوند و با توجه به سوخت مغز از گلوکز؛ فرد با مشکلات عصبی، کم تحملی و پرخاشگری رو به رو می‌شود.»

اولیایی ادامه داد: «یکی دیگر از مشکلات، مربوط به ایجاد سنگ کیسه صفرا است. وقتی رژیم غذایی غیر اصولی منجر به کاهش وزن سریع شود، می‌تواند سنگ کیسه صفرا را ایجاد کند. از جمله عوارض خطرناک دیگر رژیم لاغری می‌توان به تحلیل و سوخته شدن عضلات و کمبود آب شدید اشاره کرد. گاهی اوقات پوکی استخوان را هم در این افراد مشاهده می‌کنیم.»

وی اضافه کرد: «از دیگر عوارض رژیم غلط غذایی افت متاولیسم، قند خون، فشار خون و حتی گاهی اوقات ایجاد تشنج است. در واقع در این نوع رژیم غذایی بدن برای کاهش وزن سریع، مقاومت ایجاد می‌کند و در نتیجه متابولیسم کاهش پیدا می‌کند. کاهش قدرت حافظه و یادگیری می‌تواند از عوارض این رژیم‌های غذایی سریع باشد.»

اولیایی در پایان تاکید کرد: «توصیه می‌کنیم کسانی که می‌خواهند نسبت به کاهش وزن خود اقدام کنند، در مرحله اول کاهش وزن استاندارد در نظر بگیرند و در مرحله دوم از ۴ کیلوگرم در ماه بیشتر نباشد. برنامه رژیم غذایی حتما باید توسط یک فرد متخصص یا مشاور تغذیه تنظیم شده باشد. همچنین به یاد داشته باشید رژیم غذایی کاهش وزن حتما باید در کنار ورزش هوازی منظم و مستمر صورت بگیرد.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.