به چه دلیل عوارض جانبی واکسن در برخی افراد شدیدتر است؟

به نقل از نیوز، از آنجا که سیستم ایمنی بدن به دلیل عوامل مختلف از جمله ژنتیک، سن، جنس بیولوژیک، بیماری های موجود و حتی میکروبیوم متفاوت است، به واکسن ها واکنش متفاوتی نشان می دهد. به عنوان مثال، یک سیستم ایمنی پیر از حافظه خوبی برای مقابله با عوامل بیماری زا که قبلاً تجربه شده برخوردار است، اما در برابر بیماری های جدید مانند کووید-۱۹ عملکرد خوبی ندارد و عوارض جانبی واکسن در آن بیشتر است.

به همین ترتیب، زنانی که بطور بیولوژیکی دو کروموزوم X دارند، تجربه متفاوتی از دریافت واکسن نسبت به مردان خواهند داشت. شناخته شده است که بسیاری از ژن های کروموزوم X در ایمنی بدن نقش دارند و به طور فزاینده ای تفاوت های قابل توجهی بین دو جنس وجود دارد و زنان با این بیولوژیک پاسخ های ایمنی قوی تری دارند. این به معنای عوارض جانبی بیشتر در زنان است.

عوارض جانبی واکسن ممکن است مربوط به مواد کمکی مورد استفاده در واکسن باشد. این مواد (مانند آلومینیوم) در صورت افزودن به برخی واکسن ها، نسبت به آنچه عامل میکروبی می تواند ایجاد کند، پاسخ ایمنی گسترده تری به سیستم ایمنی بدن خواهند داشت.

اگر بعد از واکسن دچار سردرد، خستگی یا حتی تب شدید، همه اینها نشانه کار سیستم ایمنی بدن شما است. این علائم فیزیکی پاسخ بدن به واکسیناسیون، واکنش زایی گفته می شود. اما عناصر میکروبی واکسن را سرزنش نکنید زیرا عوامل دیگری مانند زاویه تزریق، اندازه سوزن، محل و سرعت واکسیناسیون همه می توانند در بروز عوارض پس از تزریق واکسن نقش داشته باشند.

اگر بازوی شما درد می کند، به یاد داشته باشید که نه تنها سیستم ایمنی بدن شما واکنش نشان می دهد و مواد شیمیایی را آزاد می کند تا پاسخ ایمنی بدن را تحریک کند، بلکه با سوزن در ناحیه بازو نیز ضربه خورده اید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.