عوارض استفاده مواد ضدعفونی کننده / چگونه اتانول و متانول را تشخیص دهیم؟

0 11

به گزارش چاپار نیوز، ندا پورجعفری، عضو هیئت علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه فنی و حرفه‌ای آذربایجان شرقی در رابطه با عوارض استفاده از مواد ضدعفونی کننده ، اعلام کرد: تماس مکرر ترکیبات ضدعفونی کننده با سیستم تنفسی یا اختلاط ناآگاهانه فرآورده‌های مختلف با یکدیگر و استنشاق بخارات مربوط به این فراورده‌ها، ممکن است موجب تنگی نفس و بروز اختلالات دیگر شود.

ندا پورجعفری با اشاره به این نکته که حتی مواد شوینده و ضدعفونی کننده هایی که دارای علامت استاندارد هستند هم، در صورت استفاده بیش از حد و غلط ممکن است عوارض متعددی برای بدن داشته باشند، عنوان کرد: برای پیشگیری از این عوارض باید ترکیبات ضدعفونی کننده در محیط‌های دارای تهویه مناسب و همراه با ماسک و در صورت امکان دستکش استفاده شده و از ترکیب مواد ضدعفونی کننده مختلف با یکدیگر پرهیز شود.

این استاد دانشگاه فنی و حرفه ای آذربایجان شرقی در رابطه با عوارض استفاده از مواد ضدعفونی کننده و شوینده ها گفت: متاسفانه عموم مردم سراغ هر نوع ماده ضد عفونی کننده رفته و استفاده از مواد مختلف را به صرف داشتن عنوان ضدعفونی کننده جایز می شمارند؛ از این رو باید طی یک فرآیند آموزش مستمر، انتخاب‌های مردم به سمت محصولات دارای مجوز و استانداردهای لازم برود.

وی افزود: نباید کتمان کرد که سطح آگاهی جامعه‌ی امروز در وضعیت بهتری نسبت به گذشته قرار دارد، اما این هم قابل اغماض نیست که همچنان قشر بزرگی از جامعه در معرض آسیب‌های ناشی از مصرف مواد ضدعفونی کننده و شوینده‌های تقلبی هستند؛ بنابراین باید بعد از اطمینان از اعتبار محصول به مشخصات آن نیز دقت شود.

پورجعفری با تاکید بر الزام مطالعه هشدارهای درج شده روی بسته بندی محصولات بهداشتی، بیان کرد: روی تمامی محصولات نحوه نگهداری و اقداماتی جهت کنترل میزان آسیب در صورت تماس احتمالی با پوست،چشم و دهان توضیح داده شده که لازم است از قبل به آن‌ها دقت شود.

بنابر گفته های دکتر ندا پورجعفری، حتما باید مواد ضدعفونی کننده را با توجه به نوع مصرف آن ها تهیه و استفاده نماییم. به عنوان مثال ماده ضد عفونی کننده ای که برای دست ها مورد استفاده قرار می گیرد، نباید برای شستشوی میوه و سبزیجات استفاده شود.

وی عوارض بلند مدت و کوتاه مدت مصرف مواد ضدعفونی کننده را مشکلات تنفسی، مسمومیت های ناشی از تنفس بخار مواد ضدعفونی کننده، خشکی پوست، اگزما و… اعلام کرد و در ادامه گفت: البته تمامی این عواملی در صورت مدیریت و مصرف صحیح قابل کنترل هستند.

پورجعفری توضیح داد که پس از شیوع کرونا، خانه ها به آزمایشگاه های شیمی تبدیل شده اند، گفت: نباید دو شوینده‌ با هم دیگر ترکیب شود؛ چراکه هر نوع شوینده و ضدعفونی کننده‌ها موارد مصرف خاص خود را داشته و ما نیز باید به عنوان مصرف کننده‌های محتاط و آگاه، حافظ جان خود و عزیزانمان باشیم.

تفاوت اتانول و متانول در چیست؟

این عضو هیئت علمی گروه علوم مهندسی، مهندسی شیمی و طراحی فرآیندهای دانشگاه فنی و حرفه‌ای‌ استان خخاطر نشان کرد: متانول علاوه بر این‌که خاصیت ضدعفونی کنندگی ندارد، ترکیب سمی نیز بوده و می‌تواند جذب پوست شده و مخاطراتی برای سلامت ایجاد کند.

وی افزود: مصرف خوراکی متانول منجر به کوری شده و حتی تا حد مرگ پیش می‌رود که متاسفانه در ماه‌های اخیر به تکرار شاهد این مسئله بوده‌ایم.

پورجعفری به سوال ” چه ماده‌ای بهترین گزینه برای ضدعفونی کردن دست و شستشوی میوه‌ها و سبزیجات است؟” اینگونه پاسخ داد: بهترین روش شستشوی دست، شستشوی کامل و صبورانه با آب و صابون بوده و در صورت عدم دسترسی به صابون از ضدعفونی کننده‌های حاوی اتانول ۷۰ درصد استفاده شود؛ همچنین برای شستشوی سبزیجات و میوه‌جات نیز بهتر است از محلول‌های ضدعفونی کننده مخصوص این امر استفاده کنیم.

وی در ادامه گفت: خاصیت از بین بردن پروتئین داخلی میکروب‌ها توسط الکل در بازه غلظتی مشخصی کارایی دارد؛ از این رو  رقیق کردن الکل تا حدود ۷۰ درصد هم به لحاظ اثربخشی و هم به منظور صرفه جویی حائز اهمیت است.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: رقیق کردن الکل با غلظت اولیه معلوم به غلظت ثانویه کمتر یک سری محاسبات مشخص دارد که در مصارف روزانه تخمینی از محاسبات کفایت می‌کند؛ به عنوان مثال برای رقیق کردن الکل ۹۶ درصد به ۷۰ درصد، از یک پیمانه مشخص استفاده کرده و سه پیمانه الکل را با یک پیمانه آب مخلوط کنید. وسواس در اینکه نهایتا الکل شما ۷۰ یا ۷۵ درصد می شود مهم نیست. اینکه مخلوط آب و الکل را آنقدر به آب نبندید که غلظت به پایین تر از ۷۰ درصد برسد، کفایت می کند.

پور جعفری در رابطه با تفاوت اتانول و متانول گفت: اتانول و متانول دو نوع ماده الکلی بی‌رنگ بوده و در ظاهر بسیار شبیه به هم هستند، اما خواص کاملا متفاوت از هم دارند؛ به طوری‌که اتانول را با عنوان الکل طبی و متانول را با عنوان الکل صنعتی می‌شناسیم و برای تشخیص این دو الکل از هم غالبا متانول را با رنگ نارنجی تولید می‌کردند که در ماه‌های اخیر با افزایش تقاضا نسبت به اتانول سودجویانی متانول بدون رنگ را در دسترس عموم قرار دادند که این امر منجر به ایجاد مشکلات متعددی شده است.

وی در ادامه اعلام کرد: تشخیص این دو ماده در شرایط آزمایشگاهی به سهولت انجام می‌گیرد، اما برای مصارف روزمره توصیه می‌شود اتانول را از داروخانه ها و فروشگاه های معتبر است؛ اگرچه با تست شعله دو الکل قابل تشخیص‌اند، به طوری‌که متانول با شعله‌ی سفید مایل به زرد و اتانول با شعله‌ی آبی می‌سوزد، اما  تست کردن از جانب اشخاص توصیه نمی‌شود.

این استاد دانشگاه فنی و حرفه‌ای تبریز گفت: متانول در تولید انواع چسب‌های صنعتی، انواع حلال‌ها و ضدیخ، تولید انواع پلاستیک، تولید رزین‌ها، در تهیه مواد منجر به آرام سوزی بنزین و بسیاری موارد دیگر کاربرد داشته و همچنین در تحقیقات اخیر متانول به عنوان سوخت پاک و یا برای تولید هیدروژن مصرفی پیل‌های سوختی مورد توجه است ؛ از این رو موارد مصرف را اگر دقت کنید عنوان الکل صنعتی را برای این ماده برازنده خواهید یافت و دور این الکل را برای مصرف روزمره خط می کشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.