علت پوسیدگی دندان چیست/ دندان عقل چه زمانی باید کشیده شود؟

به گزاش چاپار نیوز، برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها‌ نوع غذا‌هایی که مصرف می‌کنیم، بسیار مهم است. تغذیه صحیح در کنار استفاده از مسواک و نخ دندان، ، بهترین روش‌ برای محافظت از دندان هاست.

در این گزارش می خواهیم ببینیم که کدام غذا‌ها برای سلامتی دندان‌ها مفید هستند , علت پوسیدگی دندان چیست و چه زمانی باید دندان عقل را کشید.

علت پوسیدگی دندان چیست؟

اشتفان زیمر دندانپزشک آلمانی، اعتقاد دارد که علت پوسیدگی دندان‌ها به تغذیه مربوط است. پوسیدگی دندان به دلیل خوردن زیاد کربوهیدرات‌ها به خصوص قند می باشد. باکتری‌های موجود در رسوبات دندانی از قند، اسید‌هایی تولید می کنند که به نوبه خود موجب پوسیدگی دندان خواهند شد.

دکتر زیمر معتقد است: مسئله تنها به آنچه ما می‌خوریم ختم نمی‌شود؛ بلکه زمان و چگونگی آن نیز مهم است.

او ادامه داد: به هنگام فاصله میان وعده‌های غذایی، فرآیند پیچیده‌ای در دهان شکل می‌گیرد. رسوباتی از باکتری‌ها در دهان وجود دارد که از قند، اسید تولید می‌کنند. سپس میزان PH به سطحی پایین کاهش می‌یابد (یعنی اسیدیته افزایش می‌یابد) و کلیسم موجود در دندان‌ها را از بین می‌برد.

سفید کردن دندان

او می گوید: حدود ۴۵ دقیقه طول می‌کشد تا مقدار PH دوباره از این مقدار عبور کند و در این مدت، دندان‌ها ضعیف هستند.

 

چگونه دندان را سفید کنیم؟

نقش سبزیجات در سلامت دندان

سبزیجات همیشه جزو بهترین میان وعده‌ها هستند؛ به این دلیل که دارای مواد قندی کمتری هستند و باید بیشتر جویده شوند. ساقه‌های کرفس سرشار از فیبر‌ هستند و می توانند دندان‌ها را تمیز ‌کنند. فلفل و هویچ هم برای دندان ها مناسبند.

اما خوردن میوه‌هایی که قند زیادی دارند، مانند موز، باید دندان‌ها بلافاصله شسته شوند.

خوراکی های مضر برای دندان چیست؟

غذا‌هایی برای خوردن مناسب هستند که به دندان نچسبند. به این دلیل که این مواد برای مدت طولانی به دندان‌ها می چسبند. مثلا «چیپس» به سطح دندان ها می‌چسبد و به آنجا آسیب می‌زند.

علت پوسیدگی دندان

ویتامین‌های لازم جهت جلوگیری از  به وجود آمدن علت های پوسیدگی دندان کدام هستند؟

ویتامین ها در حفظ سلامت دهان و دندان ‌نقش مهمی دارند. میوه‌ها و سبزیجات سبز رنگ و نیز زرد رنگ، مقدار فراوانی ویتامین A دارند و برای غشای مخاطی دهان مفید هستند. ویتامین دی (D) برای رشد دندان‌ها و قدرت آنها اهمیت بسیاری دارند.

علت پوسیدگی دندان

دندان عقل چه زمانی باید کشیده شود؟

گاهی دندان عقل موجب ایجاد درد‌های شدیدی خواهد شد، در این صورت حتما باید کشیده شود.

«تورستن ریچرت» (Torsten Reichert) متخصص جراحی دهان، فک و صورت آلمانی در این مورد اعتقاد دارد: مشکلات دندان عقل به دلیل کوچک بودن فک و یا رشد این دندان در موضعی نادرست به وقوع می‌پیوندد، یعنی پدیدار شدن دندان عقل به شکل جزئی یا اینکه به صورت وارونه بیرون آید.

او می گوید: دندان‌های عقل اکثرا سبب ایجاد مشکلاتی مانند التهاب ها، ورم و درد شده و دندان‌های مجاور را نیز اذیت می‌کند.

وی ادامه می دهد: دندان‌های عقل تا سن ۲۰ سالگی ظاهر می‌شوند که باید آن‌ها را کشید و در صورت لزوم، پیش از ۲۵ سالگی انجام شود؛ زیرا برداشتن استخوان‌های اطراف با وجود تشکیل ریشه آسان است. گاهی نیز پزشک مجبور می‌شود تا دندان عقل را در صورت آنکه مانع رشد و خروج داندان‌های مجاور شود، زودتر بکشد.

اگر دندان عقل در مقطعی، موجبعوارضی مانند عفونت اطراف تاج دندان که سبب درد شدید به هنگام بازکردن دهان می‌شود، حتما باید کشیده شود.

 این ها را هم ببینید

تاثیر انواع ویتامین در مبارزه با کرونا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.