علت صف فروش بورس در این روزها چیست/چرا این صف ها جمع نمی شوند

از یک ماه پیش بازار سرمایه درحال اصلاح بوده است و روزهای مداوم سرمایه گذاران شاهد صف های فروش بورس بوده اند. یک تحلیلگر بازار سرمایه در بررسی علت این صف های فروش بورس گفت: سهم هایی در بازار بهتر معامله می شوند که از لحاظ بنیادی ارزنده تر از سایر بازار هستند.

مهرزاد منتظری گفت که این بازار دوسال است که وضعیت خوبی داشته و اکنون صف های فروش منطقی نیستند و ادامه داد: البته میزان رشد در چند ماه گذشته هم در بازار ارز، هم بازار سکه و هم بورس تشدید شده است. در این راستا باید گفت  بازاری که تا این اندازه رشد کرده است، برای تداوم رشد نیاز به محرک دارد که برای بازارهای کشور، این محرک باید انتظاارت تورمی باشد. یعنی سرمایه گذار باید به این نتیجه برسد که رشد تورمی که سال ۱۳۹۷، ۱۳۹۸ و چند ماه ۱۳۹۹ اتفاق افتاد در ادامه هم تداوم خواهد داشت.

او ضمن یاد آوری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، بیان کرد: انتخابات امریکا در پیش است و نتیجه این انتخابات می تواند روی قیمت دلار و انتظارات تورمی در ایران تاثیرگذار باشد. به همین دلیل به نظر من دیدگاه خرید دارایی که در دو تا سه سال گذشته در همه بازارها وجود داشت، تضعیف شده است. درواقع برخی همچنان انتظارات تورمی دارند و در بازارها خرید می کنند اما برخی دیگر ترجیح می دهند با توجه به ابهامی که انتخابات آمریکا ایجاد می کند، کم کم از دارایی ها فاصله بگیرند و منتظر شوند تا شرایط برای سرمایه گذاری روشن تر شود.

وی توضیح داد: برآیند این دو گروه می شود اتفاقی که در تابلوی بورس می افتد. یعنی در مقابل هر موج مثبتی که در این بازار ایجاد می شود، یک سری فروشنده پیدا و موج سرکوب می شود. به همین دلیل و شاهد این هستیم که یا بازار بعد از ۱۰ روز رشد خاصی نمی کند یا فقط چند سهم خاص رشد می کند و فضای عمومی بازار منفی است. به نظر من این روند تا زمانی که سیگنال قطعی در بازار مشخص نشود که بتواند روند رشد را مستحکم کند یا اصلاح بیشتری را به بازار حکم کند، ادامه دارد.

دولت می خواهد بازار سرمایه را مدیریت کند

منتظری در رابطه با جلسات دولت با سازمان بورس در رابطه با ریزش بازار و ایجاد صف های فروش، گفت: هدف جلسات مذکور، این نیست که اقدامی انجام دهند که بازار رشد کند بلکه سعی می کنند بازار را مدیریت کنند تا هیجان وارد بازار نشود. منظورم هیجانی است که چند روزی شاهد آن بودیم و کل بازار صف فروش بود و ترس عجیبی در بازار وجود داشت. اگر این فضا در بازار غالب شود شرایط خوبی برای دولت ایجاد نخواهد شد.

در رابطه با صحبت های رئیس کل بانک مرکزی، منتظری بیان داشت: در یک تا دو هفته گذشته در صحبت های آقای همتی هم دیدیم که اعلام کرد بازارهای مختلف با یکدیگر در ارتباط هستند. به نظر من در دولت هم نگرانی وجود دارد که اگر بازار بورس مدیریت نشود و ریزش شدید داشته باشد، محرک دلار و مسکن شود.

او در رابطه با علت ریزش بورس تاکید کرد که فعالان بازار خواستار عدم دستکاری بازار هستند و اظهار کرد: فعال بازار ترجیح می دهد خیالش راحت باشد از اینکه کشف قیمتی که انجام می شود واقعی است. اما از طرف دیگر چند میلیون سهام دار جدید درگیر این بازار شده اند و اگر این بازار از طرف دولت مدیریت نشود، این سهام داران طوری از این بازار می ترسند که عطای آن را به لقایش می بخشند. بنابراین مدیریت کردن بازار خوب است تا فاز انتقادی و عدم اطمینانی که ایجاد شده است، رفع شود. از سوی دیگر، دانش سرمایه گذاری در ایران،   نوع فعال های بازار ایران و… به شکلی نیست که بازار را رها کرد و گفت هر اتفاقی که افتاد افتاد.

در انتها او گفت: برخی می گویند بازار شده سهام دولتی، سهام مردم یا سهام بزرگ سهام کوچک.  این اتفاق افتاده است اما سهم هایی در بازار بهتر معامله می شوند که از لحاظ بنیادی هم ارزنده تر از سایر بازار هستند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.