علت انفجار بیروت همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد

اداره تحقیقات فدرال آمریکا (FBA) سه‌شنبه اعلام کرد، به نتیجه قاطع و راسخی درباره آنچه باعث انفجار چهارم اوت در بندر بیروت شد و حدود ۲۰۰ تن کشته برجای گذاشته و میلیاردها دلار خسارت به بار آورد، نرسیده و همچنان درباره علت انفجار بیروت سردرگم است.

به گزارش چاپار به نقل از خبرگزاری رویترز، آژانس‌های دولتی آمریکایی و اروپایی دیگر که از نزدیک تحقیقات مرتبط با انفجار مهیب بیروت را دنبال می‌کنند، بر این باور هستند که این انفجار تصادفی بوده است.

سخنگوی FBA با ارسال ایمیلی به رویترز گفت که چنین نتیجه‌ای درخصوص علت انفجار بیروت به دست نیامده است. این نهاد پیشتر اعلام کرد که کمک تحقیقاتی به شرکای لبنانی‌ را در این تحقیقات ارائه می‌کنیم. سوالات بیشتر باید از مقام‌های لبنایی به عنوان بازرسان اصلی پرسیده شود.

رسانه‌های لبنانی سه‌شنبه گزارش دادند که گزارشی از FBA در رابطه با این انفجار، دوشنبه تحویل یک قاضی لبنانی شده است. اما اداره تحقیقات فدرال آمریکا درباره این گزارش اظهارنظری نکرد.

دو منبع دولتی آمریکا که از این تحقیقات و تحلیل‌ها اطلاع دارند، اظهار داشتند آژانس‌های آمریکا متقاعد شدند که این انفجار که مقادیر زیادی از نیترات آمونیوم در آن نقش داشت و سال‌ها در یک ساختمان بندر بیروت نگهداری می‌شد، یک حادثه بوده است.

یک منبع دولت اروپایی مطلع از گزارش‌ها و تحلیل‌های اطلاعاتی هم از تاکید کارشناسان رسمی اروپایی بر تصادفی بودن علت انفجار بیروت خبر داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.