علائم کرونا پس از بهبودی بیماران مبتلا چیست؟

0 17

همزمان با شیوع روزافزون ویروس کرونا و آمار مبتلایان به این بیماری در سراسر جهان، این موضوع برای همه روشن‌تر می‌شود که کووید-۱۹ بسیار متفاوت با یک سرماخوردگی ساده یا آنفولانزا است. همه گروه‌های سنی از خطر ابتلا به این بیماری در امان نیستند و در گروهی افراد شدت بیماری بیشتر است؛ به نحوی که گفته شده علائم کرونا پس از بهبودی همچنان مشاهده می‌شود.

در حال حاضر نتیجه محققان این حوزه در زمینه تاثیر کووید-۱۹ بر کیفیت زندگی افراد، نشان دهنده عوارض جانبی پس از بهبودی برای مدت طولانی در مبتلایان به این بیماری است. در بسیاری از مبتلایان ممکن است بار ویروسی کاهش یافته باشد؛ با این وجود ممکن است بعضی از علائم معمول مانند سرفه، خارش گلو و خستگی تا روزها و هفته‌ها پس از شکست بیماری همچنان دیده داشته باشد. شدیدتر از این، حتی بیماران بهبود یافته با شکایت از مشکلاتی مانند مشکلات قلبی، ناراحتی ذهنی و موارد دیگر به بیمارستان مراجعه کرده‌اند. به همین دلیل نباید از این موضوع به سادگی گذشت و تنها منتظر آمدن واکسن این بیماری ماند؛ بلکه رعایت تمام نکات بهداشتی امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. 

نتایج مطالعه جدیدی تحت عنوان کووید طولانی (long COVID) که توسط محققان دانشگاه لیدز در انگلیس انجام شده، نشان دهنده شواهد بیشتری درباره علائم کرونا پس از بهبودی بیماران است. به گفته این محققان از هر ۱۰ فرد، یک نفر پس از بهبودی کاملا موفقیت آمیز همچنان در معرض خطر ابتلا به علائم عفونت تنفسی قرار دارد. در این تحقیق محققان زندگی بیماران بهبود یافته از کرونا را مورد بررسی قرار دادند تا الگویی از ارتباط دلیل مراجعه و بستری بیماران و پیامدهای طولانی مدت بیماری را دریابند.

بیماران کرونایی پس از بهبودی چه علائمی را تجربه می‌کنند؟

در این مطالعه ۱۰۰ بیمار مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت. این تعداد به دو گروه تقسیم بندی شده‌ بودند؛ به این صورت که ۳۲ نفر از آن‌ها به سختی بیمار و در بخش‌ مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی بستری بودند و  ۶۸ نفر مابقی از عفونت خفیف یا متوسط رنج می‌بردند و نیازی به بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه نداشتند.

یافته‌های این پژوهش که در مجله “Medical Virology” منتشر شد، نشان می‌دهد که متاسفانه اکثر بیماران حتی پس از بهبودی، دچار یک عارضه جانبی هستند و حداقل یکی از علائم کرونا پس از بهبودی را تجربه می‌کنند. محققان مجموعه‌ای از این علائم (از متوسط تا شدید) را شناسایی و دسته بندی کردند. آنچه در ادامه می‌خوانید نتایج این گروه محققان است:

۱. خستگی

بازگشت به حالت عادی و سالم برای بیماران مبتلا به کووید-۱۹ سخت است؛ چرا که دیده شده یکی از علائم کرونا پس از بهبودی خستگی‌های بلندمدت و ضعف‌هایی است که ممکن است تا هفته‌ها و ماه‌ها ادامه داشته باشد. این موضوع بسیار ناخوشایند و بعضا ترسناک، از این هم فراتر رفته و تقریبا ۶۰ درصد از بیماران این مطالعه اعلام کرده‌اند که در هفته‌های بعد از بهبودی، بی‌حالی و خستگی بیش از حدی تجربه می‌کنند. از این تعداد یک سوم آن‌ها خستگی متوسط تا شدیدی داشته‌اند.

علاوه بر این سطح انرژی نامتعادل باعث شده بیماران بهبودیافته از علائمی مانند درد عضلانی، سوزن سوزن شدن و تپش قلب هم رنج ببرند. یکی از دلایل این از دست رفتن انرژی و عدم تعادل، پاسخ ایمنی نادرست و حمله التهابی است که پیشتر در مبتلایان به بیماری‌های سارس و ویروس اپشتین–بار دیده شده بود.

۲. تنگی نفس

یکی دیگر از علائم کرونا پس از بهبودی که در واقع میزان حاد بودن عفونت کووید-۱۹ را در بدن افراد نشان می‌دهد، نفس نفس زدن، تنگی نفس و داشتن درد قفسه سینه است. در واقع دومین و شایع‌ترین عارضه جانبی پس از احساس تنگی نفس، احساس تپش قلب است که حتی بیمارانی که پیش از ابتلا به کرونا سابقه چنین عوارضی را نداشته‌اند، تجربه کرده‌اند. نتایج این مطالعات نشان می‌دهد که این مورد بیشتر در بیمارانی که به دلیل ابتلا به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه بستری بوده‌اند، دیده می‌شود. علاوه بر این تنگی نفس پس از بهبودی کرونا می‌تواند علامت ناخوشایندی از آسیب یا عارضه قلبی هم باشد.

۳. ضعف حافظه

براساس یافته‌های این پژوهش، ۲۵ درصد از بیمارانی که به نوع متوسط و یا شدید کرونا مبتلا شده‌اند، از عملکرد نادرست عصب روانشناسی و علائم مربوط به آن رنج می‌برند. این دسته از علائم کرونا پس از بهبودی مشابه علائم اختلال اضطراب پس از سانحه است. به این ترتیب مشکلات در درک حافظه یا رفتار و پریشانی ذهنی می‌تواند به دلیل عوامل مختلفی در داخل و یا خارج از مرکز بهبودی، ایجاد شود. مواردی مانند درد، کمبود خواب، ترس از مرگ، نداشتن تحرک و یا ارتباط مناسب، هذیان و انزوای اجتماعی می‌تواند در مقاومت فرد مبتلا علیه این بیماری تاثیرگذار باشد و روند بهبودی را به مراتب دشوارتر کند.

۴. استرس و اضطراب

دوران قرنطینه استرس زیاد و بی سابقه‌ای را به زندگی همه ما تحمیل کرده است، اما برای افراد مبتلا به کرونا، مبارزه با این اضطراب بسیار سخت‌تر است و در طولانی مدت موجب بروز بیماری‌های روحی در این افراد می‌شود. براساس یافته‌های مطالعه جداگانه‌ای در ایتالیا ترکیبی از عوامل در طول دوره درمان و همچنین پس از بهبود می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری‌های روحی را در بیمار افزایش داده و یکی از علائم کرونا پس از بهبودی به شمار رود. معمولا علائمی مانند اضطراب، بی‌خوابی، افسردگی و اختلال وسواس فکری-عملی (OCD) در بیماران بهبود یافته از کرونا دیده می‌شود. علاوه بر این مشاهده شده که زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به این علائم پریشانی روانشناختی هستند.

۵. کاهش کیفیت زندگی

حدود ۶۹ درصد از بیماران مبتلا که تحت مراقبت‌های ویژه قرار گرفته‌اند و همچنین ۴۹ درصد مبتلایان به نوع خفیف تا متوسط این بیماری نیز اظهار داشته‌اند که دچار مشکلات توانبخشی شده و بازگشت به زندگی عادی قبل از کرونا، برای‌شان مشکل است. این ویروس می‌تواند بر قلب، ریه، سیستم عصبی فرد تاثیر بگذارد که همه این موارد بر کیفیت زندگی بهبودیافتگان تاثیرگذار است.

کاهش شدید و افت کیفیت زندگی یکی از علائم کرونا پس از بهبودی است که به گفته متخصصان از مهم‌ترین مواردی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.