علائم کرونا ویروس دلتا چیست و تاثیر واکسن روی آن چگونه است؟

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران به ارائه توضیحاتی درباره علائم کرونا ویروس دلتا و تاثیر واکسن روی آن پرداخت. به گزارش چاپارنیوز و به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، فتوحی با بیان اینکه واریانت ویروس کرونای دلتا قدرت انتقال بالاتری دارد، گفت: بر اساس شواهد این واریانت در بسیاری از کشورهای جهان توانسته غالب شود. در ایران، هنوز آمار دقیقی در مورد این واریانت منتشر نشده است، اما به نظر می رسد که در حال تبدیل شدن به سوش غالب است.

این استاد اپیدمیولوژی تأکید کرد: در هیچ یک از موج های ابتلا به بیماری، فقط سوش غالب نقش ایفا نمی کند بلکه تعامل و ارتباط بیشتر مردم با یکدیگر و رعایت کمتر پروتکل های بهداشتی مثل ماسک نزدن یا رعایت نکردن فاصله‌گذاری اجتماعی هم دست به دست هم می‌دهند و موج ابتلا را ایجاد می کنند.

وی افزود: سوش دلتا قدرت انتقال بالاتری دارد و ۶۰ درصد از سوش انگلیسی (یا آلفا) و بیش از دو برابر سوش اولیه ویروس کرونا قابل انتقال است. این قدرت انتقال باعث افزایش خیز جدید شده است. یکی از تأثیرات این قدرت در انتقال ویروس این است که ابتلا را در خانواده تشدید می کند و در صورت آلوده شدن فرد، سایر اعضای خانواده وی با سرعت بیشتری آلوده می شوند.

علائم کرونا ویروس دلتا شبیه علائم سرماخوردگی است

فتوحی با بیان اینکه علائم کرونا ویروس دلتا شبیه سرماخوردگی شدید است، افزود: علائمی مانند از دست دادن بویایی در واریانت دلتا نسبت به گونه های کرونا کمتر دیده می شود، اما با علائمی مانند آبریزش بینی، سرفه و سردرد همراه است که این علائم غالب هستند.

استاد اپیدمیولوژی، دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: در اوایل ابتلا به این گونه جدید، علائم تنفسی کمتر مشاهده می شود، بنابراین افراد باید حساسیت بیشتری داشته باشند و در صورت داشتن علائم سرماخوردگی احتمال ابتلا را بیشتر از قبل به بیماری کرونا بدهند.

فتوحی افزود: اساساً در این موقع از سال انتظار ویروس سرماخوردگی نداریم، اگر کسی علائم سرماخوردگی داشته باشد به احتمال زیاد به ویروس کرونا دلتا مبتلا شده و باید اقدامات لازم را برای جلوگیری از ابتلای دیگران به این بیماری انجام دهد.

وی با بیان اینکه اطلاعات کافی در مورد تأثیرات این گونه جدید وجود ندارد، افزود: این سوش به مدت دو ماه جهان و به ویژه هند را تحت تأثیر قرار داده است. هنگامی که یک بیماری خیز برمی دارد و تعداد موارد ابتلا افزایش می یابد، به طور طبیعی تعداد بستری ها و مرگ ها در بیمارستان افزایش می یابد، بنابراین لزوما به معنای شدیدتر بودن بیماری نیست، اما شواهدی برای گونه دلتا وجود دارد که به نظر می رسد می تواند تعداد بستری شدن در بیمارستان را افزایش دهد و این شواهد به نفع آن است که بیماری شدیدتر است.

تاثیر واکسن ها بر روی کرونای دلتا ضعیف تر است اما هنوز قابل قبول است

وی گفت: اگرچه همه واکسن ها نسبت به گونه های قبلی اثر ضعیف تری در نوع دلتا دارند، اما هنوز هم در جلوگیری از ابتلا و بستری شدن در بیمارستان موثر هستند.

فتوحی ادامه داد: همه واکسن ها از مرگ جلوگیری می کنند. در جوامعی که واکسیناسیون به صورت گسترده انجام شده است، به رغم آنکه افزایش موارد کرونا آن هم با واریانت دلتا مشاهده می شود، افزایش بستری و افزایش مرگ و میر مشاهده نمی‌شود. این نشان دهنده آن است که واکسن ها کار اصلی که از آنها انتظار داریم یعنی جلوگیری از بستری و جلوگیری از مرگ و میر را انجام می دهند.

این استاد اپیدمیولوژی دانشگاه با بیان اینکه چگونه می توان از ابتلا به بیماری کرونا دلتا جلوگیری کرد، گفت: بعد از یک سال و نیم، مردم به خوبی می دانند که چگونه با این نوع برخورد کنند. همان اقدامات سلامت عمومی و اقدامات اجتماعی همچنان در مورد این نوع اعمال می شود. وقتی فردی به این بیماری مبتلا می شود، مردم هنوز هم باید از او فاصله بگیرند.

جهش های جدید کرونا قابل پیش بینی هستند

وی، واکسیناسیون را پاسخ و آخرین راه حل برای مقابله با ویروس کرونا دانست و گفت: اگرچه می توان واریانت جدیدی از ویروس را پیش بینی کرد، اما با واکسیناسیون می توانیم خود را در برابر بیماری همه گیر محافظت کنیم.

فتوحی ضمن شرح علائم کرونا ویروس دلتا ادامه داد: هنگام مقابله با ویروس، طبیعی است که ویروس سعی در زنده ماندن داشته باشد و یکی از راه حل ها انجام جهش های جدید است.

وی با بیان اینکه این واریانتها توسط مجموعه ای از جهش های مختلف تشکیل می شوند، گفت: در واریانت هندی موتاسیونی دیده شده است که آن موتاسیون در واریانت آفریقای جنوبی وجود داشت. آن موتاسیون خاص به ویروس برای فرار از آنتی بادی ناشی از ابتلای قبلی به بیماری کمک می کند.

وی در پایان گفت: براساس مطالعات و تجزیه و تحلیل های آزمایشگاهی، به نظر می رسد که واریانت دلتاپلاس که ترکیبی از واریانت هندی به علاوه موتاسیون خاص آفریقای جنوبی است، توانایی انتقال بالا و امکان فرار از واکسن را به ویروس داده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.