علائم کرونا بر چشم های کودکان و افراد مبتلا به این ویروس چیست؟

0 10

به گزارش چاپار نیوز و بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت به طور میانگین روزانه در حدود ۵ هزار و ۴۰۰ نفر به علت ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست می‌دهند. دانشمندان معتقدند که برای مهار شیوع کووید ۱۹ در جامعه بهتر است مردم نسبت به علائم این بیماری آگاهی کافی داشته باشند. در این حالت می توانند در صورت مشاهده این علائم فوراً اقدام به قرنطینه خود نمایند. یکی از این علائم روی چشم افراد مبتلا به ویروس کرونا می باشد.

از جمله علائم ابتلا به کرونا می توان به تب، سرفه‌های مداوم و خشک، بی حالی و ضعف، بثورات پوستی، از دست دادن حس بویایی و چشایی و اسهال اشاره کرد. این در حالی است که محققین معتقدند که به علت توانایی بالای ویروس کرونا برای آسیب زدن به اندام‌های مختلف بدن، دیگر نمی‌توان آن را صرفاً یک بیماری مرتبط با دستگاه تنفسی اعلام کرد.

علائم ویروس کرونا در چشم های افراد مبتلا

دانشمندان اعلام کردند که ویروس کووید ۱۹ می‌تواند عوارض جدی در بلند مدت برای مبتلایان به این بیماری به همراه داشته باشد. محققان در تحقیقات خود مشاهده نمودند که در تعدادی از موارد، ویروس کرونا سیستم بینایی فرد را مورد حمله قرار می دهد. دانشمندان پس از بررسی یک زن ۶۴ ساله مبتلا به کرونا مشاهده کردند که دو ماه پس از بهبودی همچنان اثراتی از ویروس در چشمان وی موجود است.

مدتی پس از مرخص شدن این بیمار از بیمارستان، وی با مشکل درد در چشمانش مواجه شد. تیم تحقیقاتی بیمارستان ووهان چین مجبور شدند تا چشمان این بیمار را دو مرتبه عمل جراحی کنند. سپس متوجه شدند که همچنان در چشمان او پروتئین کرونا ویروس موجود است. جالب است بدانید که این بیمار در زمان ابتلا به بیماری کرونا هیچ گونه علائمی در سیستم بینایی خود نداشته است.

این بیماری پس از ۱۸ روز بهبود یافت و تست کرونایش در دو مرحله در بازه ی زمانی سه روزه منفی اعلام شد. با این وجود پس از گذشت مدتی هر دو چشم او دچار عوارض و علائم ابتلا به کرونا شد. به عقیده پزشکان این بیمار دچار مشکل آب سیاه شده است. بیماری آب سیاه می تواند به عصب بینایی چشمان افراد آسیب های غیرقابل بازگشتی وارد نماید و حتی در صورت عدم معالجه، منجر به کور شدن افراد می شود. از جمله عوارض این بیماری می توان سفت شدن کره چشم، وجود نقاط کور در میدان دید و نامناسب بودن دید در شب را نام برد.

پزشکان پس از گرفتن نمونه هایی از چشمان این زن بیمار متوجه شدند که آنتی ژن یا پروتئین ویروس کرونا در چشمان وی موجود بوده است. به همین جهت محققان اعلام کردند چشمان هر فرد از اندام های حساسی به شمار می روند که می توانند توسط این ویروس مورد حمله قرار گیرند.

شرایط چشمان کودکان در زمان ابتلا به کرونا

پیرو تحقیقات مربوط به زن بیمار مذکور، تحقیقاتی روی ۲۱۶ کودک مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان کودکان شهر ووهان چین انجام گرفت. این پژوهش نشان داد که از هر ۵ کودک (۲۳ درصد) یک نفر علائم کرونا مانند ورم ملتحمه (چشم صورتی) یا مالش چشم داشته است. ملتحمه یک غشای نازک و شفاف است که روی صلبیه چشم را می پوشاند و به دلایل عفونی و غیرعفونی ممکن است دچار التهاب و ورم شود. این مشکل می‌تواند در هر دو چشم یا تنها در یکی از چشم ها رخ دهد.

این پژوهش روی کودکان در رده سنی ۷ سال انجام شد و نشان داد که ۴۳ درصد از کودکان مبتلا به کرونا هیچ یک از علائم ابتلا به کرونا را نداشتند. یک سوم آن دسته از کودکانی که علائم کرونا داشتند، با تب و سرفه خشک مواجه بودند. همچنین ۲۲ درصد از کودکان هم انواع مختلف علائم مرتبط با چشم را از خود نشان دادند.

لازم به ذکر است که یکی از موضوعات رایج میان کودکان مبتلا به کرونا، مالش چشم است. در حدود ۴۰ درصد از کودکان بیمار با مشکل مالش چشم رو به رو شده اند. محققان اعلام کردند که مشاهده علائم مرتبط با چشم در کودکان مبتلا به کرونا می‌تواند به عنوان یکی از راه های شناسایی بیماری در کودکان، مورد استفاده قرار بگیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.