عرضه مسکن در بورس کالا اجرایی خواهد شد؟

به گزارش چاپار نیوز، عرضه پروژه های مسکونی در بورس کالا که تحت عنوان صندوق‌های زمین و ساختمان یا فروش متری مسکن شناخته شده، با اصلاح آیین نامه ماده ۱۴ قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن به اجرایی شدن، نزدیک می گردد.

از حدود ۱۵ ماه پیش، موضوع امکان تامین مالی پروژه های حمل و نقل و مسکن با استفاده از ظرفیت بازار سرمایه مطرح گردید. در پایان، این طرح در اواسط اردیبهشت ماه با همکاری سازمان بورس و وزارت راه و شهرسازی به مرحله توافق و اجرای نهایی رسید.

وزارت راه و شهرسازی تصمیم دارد تا صندوق های زمین و ساختمان که در حال حاضر به صورت محدود توسط ۴ تا ۵ شرکت بخش خصوصی فعالیت دارد را گسترش دهد.

محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در رابطه با این صندوق ها اعلام کرد: عرضه پروژه های مسکن در بورس کالا ضمن اینکه سوددهی مناسبی برای سرمایه گذاران دارد، به تولید و عرضه مسکن کمک خواهد کرد.

باید بدانید که این صندوق ها با آنچه با نام بورس املاک و مستغلات معرفی می شود و اواخر مردادماه با عرضه یک واحد تجاری توسط شرکت عمران شهر جدید پردیس وارد مرحله اجرا شد، تفاوت دارد. در بورس املاک، دارایی های مازاد شرکت های دولتی و بانک ها برای فروش در بازار سرمایه عرضه می گردد. درحالی که فروش متری مسکن در واقع به نوعی جذب سرمایه های خرد برای اجرای پروژه های مسکونی و راهسازی می باشد. سهامداران می توانند با خرید سهام که به صورت متری عرضه می گردد، در پایان پروژه سود حاصل را دریافت نمایند یا در صورتی که تمام یک واحد مسکونی را خریداری کرده اند، آن را به تملک خود درآورند.

محمودزاده در رابطه با آخرین وضعیت بورس مسکن اظهار کرد: آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۴ قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مشکلاتی داشت که با پیگیری‌های وزارت راه و شهرسازی هم اکنون این موانع برداشته شده است.

وی افزود: موضوع احیا و راه‌اندازی صندوق‌های زمین و ساختمان و بهره‌مندی از این ظرفیت به سازمان ملی زمین و مسکن، شرکت عمران شهرهای جدید ابلاغ شده است تا این سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی پروژه هایی که در قالب صندوق زمین و ساختمان قابلیت ارایه دارند، آماده و ارایه کنند.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: به زودی از ابزار سرمایه‌ای احیا و راه‌اندازی صندوق های زمین و ساختمان- برای تولید مسکن استفاده خواهد شد.

برای مطالعه مطلب عرضه خودرو در بورس کلیک کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.