عربستان و امارات آشتی با قطر را اولویت خود قرار داده اند!

به گزارش سایت چاپار نیوز، حسن هانی زاده در مصاحبه با یک خبرگزاری با بیان اینکه امارات و عربستان سعودی در تلاش برای آشتی با قطر هستند اظهار داشت: عربستان و امارات نسبت به سیاست های جو بایدن در منطقه نگرانی هایی دارند لذا اخیرا عربستان از کوشنر داماد ترامپ درخواست کرد که بین سه کشور بحرین، امارات و عربستان با قطر پادرمیانی کند شاید بتواند اختلافات چند ساله این کشورها را برطرف کند.

او ادامه داد: نگرانی عربستان این است که بایدن با ورود به کاخ سفید چندین پرونده را بازگشایی کند. قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی در ترکیه که به دلیل نفوذ بن سلمان بر روی ترامپ اجازه نداد مطرح شود، موضوع محمد بن نایف ولیعهد سابق عربستان که مورد توجه بایدن است و سعی می کند محمد بن سلمان را برکنار و محمد بن نایف را جانشین کند. باید احتمالا از قانون جاستا برای تحت فشار قرار دادن عربستان استفاده خواهد کرد. این قانون بعد از ۲۰۰۱ و حادثه ۱۱ سپتامبر برای پرداخت خسارت به خانواده های قربانیان مطرح شد. جنگ عربستان علیه یمن که ده ها زن و کودک در آن قربانی شدند از دیگر موضوعاتی است که بایدن به عربستان فشار خواهد آورد.

هانی زاده درباره هدف عربستان و امارات از آشتی با قطر گفت: از این رو عربستان سعی دارد در چهار سال آینده یک حاشیه امنی میان خود و کشورهای دیگر در منطقه ایجاد کند و دخالت در عراق، سوریه، یمن و قطر و محاصره قطر از ۲۰۱۷ را به پایان برساند و شرایط جدیدی از همگرایی ایجاد کند بنا بر این دنبال آن است که به طور تاکتیکی اختلافاتش با قطر را حل کند.

این کارشناس امور منطقه گفت: قطر الان نقش فرادستی را در این مساله دارد و احتمال برکناری بن سلمان موجب می شود تا قطر بیشتر مراقب باشد و فریب تاکتیک های عربستان را نمی خورد. معتقدم اگر مذاکره ای انجام شود میان قطر و کشورهای حوزه خلیج فارس حتما قطر دست بالا را خواهد داشت.

وی ادامه داد: در عین حال مذاکره و توافق میان قطر و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس زمان می برد چون شرایط قطر باید به عربستان اعلام شود. قطر حتما به دنبال آن است که  عربستان حق بیشتری در شورای همکاری خلیج فارس نداشته باشد. علاوه بر این عربستان باید مساله همگرایی بین قطر و ایران، قطر و ترکیه و قطر و اخوان المسلمین را که از سیاست های داخلی قطر است بپذیرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.