مسئولیت عدم پرداخت حقوق کارگران شهرداری و تعدیل آنان بر عهده چه کسی است؟

0 12

به گزارش چاپار نیوز، به طور متوسط هر هفته تعدادی خبر در رابطه با کارگران شهرداری در یک نقطه‌ از کشور منتشر شده و اعلام می شود که حقوق کارگران پرداخت نشده یا در آستانه تعدیل قرار دارند. حتی در مواقعی کار تا آنجایی پیش رفته است که کارگران از جمع آوری زباله سر باز زده اند. حالا سوال ما این است که آیا شرایط در شهرداری ها تا این حد سخت شده است که قدرت پرداخت حقوق کارگران را ندارند؟ با بررسی این سوال به این پاسخ می رسیم مشکل از شهرداری ها نیست بلکه این پیمانکاران هستند که از پرداخت سر وقت حقوق کارگران امتناع می کنند.

عبدالله مختاری، فعال کارگری و کارشناس روابط کار، بی تفاوتی پیمانکاران اصلی نسبت به عدم پرداخت حقوق کارگران را یکی از دلایل تضییع حق کارگران پیمانکاری دانست و اعلام کرد: در سال‌های اخیر به منظور برون سپاری بسیاری از کارهایی که قبلا در اختیار دولت یا نهادهای عمومی بوده به پیمانکاران واگذار شده است. مشکلات هم از همین جا شروع شده، اما مشکلاتی که قابل حل هستند.

وی همچنین افزود: بر اساس قانون واگذاری کارها به پیمانکاران از پیمانکار اصلی سلب مسئولیت نمی‌کند. اصلا از ضوابط واگذاری یکی این است که بر کار و رفتار پیمانکار نظارت شود و ببینند آیا حقوق نیروی انسانی رعایت می‌شود یا نه. این مهم مغفول مانده است و نتیجه این شده که کارگران با حقوق معوق روبه‌رو بوده و وقتی اعتراض می‌کنند پیمانکار اصلی آنها را به پیمانکار فرعی حواله می‌دهند و مشکل باقی می‌ماند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.