عدم ترخیص داروهای حیاتی جانبازان ؛ باری سنگین بر دوش فداکاران کشور

به گزارش  سایت خبرگزاری چاپار نیوز، بعد از گذشت ۴۰ سال از آغاز جنگ تحمیلی و هشت سال دفاع مقدس جانبازان و خانواده‌هایشان همچنان در درگیر مشکلات طاقت‌ فرسایی برای تهیه داروهای حیاتی جانبازان هستند. به خصوص در این چند وقت اخیر که تحریم مالی و بالا رفتن قیمت ارز منجر به کمیاب شدن برخی دارو ها و افزایش قیمت بسیاری دیگر شده است. بسیاری از جانبازان شیمیایی که از داروهای کمیابی استفاده کرده و به علت شرایط تحریم به مشکل بزرگی برخورده اند.

در خصوص این موضوع نمایندگانی از جانبازان هر ساله در کنفرانس سالانه سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی در لاهه هلند در زمینهٔ تحریم و تأثیر آن بر داروهای مورد نیاز جانبازان سخنرانی می‌کنند. همچنین طوماری در زمینه تحریم‌های ظالمانه آمریکا با امضای جانبازان شیمیایی به نمایش عموم درآمده است.

در همین راستا نیز سعید اوحدی، رئیس بنیاد شهید هم ضمن اشاره به فشار تحریم‌ها بر دوش جانبازان و خانواده هایشان بیان کرد: هم اکنون دو هزار جانباز شیمیایی کشور در شرایط بسیار وخیمی به سر می‌برند و حتی داروهای این عزیزان را هم تحریم کرده‌اند. این در حالی است که اقلام دارویی نباید شامل تحریم باشند اما جهان بیشترین ظلم را به جانبازان شیمیایی ایران می‌کند.

سردار مصطفی پرکره مشاور رئیس بنیاد شهید در امور جانبازان و عضو هیئت موسس و شورای مرکزی جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی که خود از جانبازان ۷۰ درصد نخاعی دفاع مقدس است، در مصاحبه ای با یکی از رسانه ها درباره وضعیت داروهای حیاتی و نایاب برخی از جانبازان لب به گله گشود و گفت: مسئول ترخیص داروی جانبازان بنیاد شهید به من گزارشی داد که با توجه به تحریمی که هستیم، معاونت بهداشت و درمان بنیاد شهید از طرق مختلف برای جانبازان بدحال که به بعضی از داروهای خاص نیاز حیاتی دارند، اقدامات مؤثری انجام داده است. یعنی داروهای مورد نیاز را خریداری کرده و به کشور وارد می‌کند. تا مدت‌ها پیش خیلی راحت این داروها از طریق سازمان غذا و دارو ترخیص و در نهایت به دست جانبازان عزیز بدحال می‌رسید و خیلی هم مشکل گشا بود.

مشاور رئیس بنیاد شهید با اشاره به کم کاری بعضی از مدیران در روند تهیه داروهای حیاتی جانبازان افزود: تقریبا دو سه ماهی می‌شود که مقداری از همین داروهای حیاتی برای جانبازان وارد شده است اما با مشکل تراشی مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل غذا و دارو سازمان غذا و دارو، اجازه ترخیص داده نمی‌شود. از طرفی هم برای ترخیص این داروها، مسئول ترخیص دارو بنیاد شهید یعنی آقای دکتر ادیب بارها و مکرر مکاتبه کرده و حتی خودش برای تسریع حل مشکل نیاز حیاتی داروهای جانبازان، به سازمان غذا و دارو مراجعه کرده است اما متاسفانه با مشکل تراشی مدیریت سازمان مواجه شده.

وی همچنین در خصوص این کارشکنی ها در عدم ترخیص داروهای حیاتی جانبازان ادامه داد: بعد از این کارشکنی‌ها، عالی‌ترین مقام بهداشت و درمان بنیاد شهید یعنی آقای دکتر عباسپور معاون بنیاد شخصا با نامه‌ای که از قبل به امضا رسیده به سازمان غذا و دارو مراجعه کرد. بعد از مدتی که او را پشت درب اتاق همان مدیر کل (حیدر محمدی ) معطل نگه می‌دارند، اعلام می‌کنند که آقای مدیر، دکتر عباسپور را به حضور نمی‌پذیرد. اما دکتر عباسپور با زور وارد اتاق مدیر کل می‌شود و نامه‌ را به حیدر محمدی تحویل می‌دهد ولی متاسفانه این شخص نامه بنیاد شهید را پاره می‌کند.

عضو هیئت موسس و شورای مرکزی جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی همچنین ضمن تاکید بر پیگیری رفتار نامناسب این مقام مسئول بیان کرد: درخواست ما این است که این شخص به دستگاه قضایی معرفی و مورد پیگرد قرار گیرد. ضمن اینکه این همه داروی غیرمجاز توسط برخی از سازمان‌ها و دوایر دولتی وارد و به راحتی ترخیص می‌شود اما برای تهیه داروی جانبازان اینگونه مقاومت می‌کنند. شائبه اینکه این کار توسط ضد انقلاب صورت می‌گیرد، وجود دارد. کسانی که حتی یک سیلی برای این انقلاب نخورده و حتی یک شب برای این انقلاب بیخوابی نکشیده‌اند.

پرکره در نهایت پس از اعتراض به مشکلات تهیه داروهای حیاتی جانبازان اظهار کرد: حالا که مدتی است ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران بر عهده آقای سعید اوحدی از جانبازان، آزادگان دفاع مقدس و خانواده شهداست و او در این شرایط سخت تحریم با مدیریت جهادی به خوبی در حال خدمت است، چرا باید افرادی در بعضی از دستگاه‌ها با مانع تراشی در روند خدمت رسانی به ایثارگران به آنان صدمه بزنند؟ بنظرم این افراد می‌خواهند مدیریت جهادی یک رزمنده سابق و ایثارگر و جانباز را زیر سوال برده و بین ایثارگران موج نارضایتی بوجود بیاورند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.