شورای صنفی دانشجویان بهداشت: با افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان خارجی مخالفیم

دانشجویان عضو شورای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی با انتشار نامه‌ای خطاب به معاون آموزشی وزیر بهداشت مخالفت خود را با افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان خارجی اعلام کردند. متن این نامه به شرح زیر است:

“دانشگاه به عنوان نهادی که در کنار نقش تعیلم نقش فرهنگی، تربیتی و بالندگی اجتماعی دانشجو را عهده‌دار است، از اصلی‌ترین و اثرگذارترین نهادهای اجتماعی در جهان مدرن است. بی‌شک حیات این نهاد مهم به نیروی انسانی موجود در آن بستگی دارد و شاکله فکری اجزا و اعضای دانشگاه مسیر تربیت و تعلیم افراد جامعه را تبیین می‌کند.

این اهمیت در دانشگاه‌های علوم پزشکی چندین برابر می‌شود؛ چراکه حوزه بهداشت و درمان از حساس‌ترین و حیاتی‌ترین ساختارهای کشور است و هرگونه ضعف و مشکل در این بخش اثرات جبران ناپذیری بر سلامت کشور عزیزمان می‌گذارد. به همین دلیل دست‌اندرکاران این حوزه اعم از مسئولین، کادر درمان، پرسنل فعال در این بخش و دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی همواره با دغدغه خاص و اهتمام ویژه، تمام نیرو و دانش خود را جهت ارائه خدمات در بهترین شکل آن به کار بسته‌اند.

گرچه بدنه فداکار علوم پزشکی در هیچ یک از برهه‌های حساس کشور که نمونه اخیر آن را در پاندمی کرونا شاهد هستیم، دست از تلاش جهت خدمت به مردم برنداشته‌اند اما متاسفانه طی سال‌های اخیر این قشر زحمتکش همواره با مشکلات عمیقی در حوزه‌های مختلف از جمله کمبود امکانات درمانی، عدم وجود زیرساخت‌های مناسب برای فعالیت با بازدهی مناسب و البته تصمیمات نادرست مواجه بوده‌اند.

شاکله اصلی سیستم سلامت کشور نیروی انسانی توانمند و آموزش دیده دانشگاهی است که بعد از گذراندن چندین سال آموزش بالینی در صورت ایجاد ظرفیت‌های لازم توسط نهادهای ذیربط، وارد عرصه فعالیت‌های درمانی می‌شود. برنامه‌ریزی و تقسیم‌بندی نیروی انسانی به صورت مناسب و کارآمد باعث اثربخشی قابل قبول و موثر در راستای انجام مراقبت‌های بهداشتی درمانی باکیفیت و عادلانه خواهد بود.”

افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان خارجی باید براساس پژوهش‌ها صورت گیرد

“برای رسیدن به این هدف باید حوزه نیروی انسانی را از دو بعد بررسی کرد؛ یکی کیفیت مناسب نیروی انسانی که متاثر از آموزش‌ سیستماتیک، تجارب و مهارت‌ها و انگیزه‌های فردی و پاداش و جریمه‌های نظام درمانی است و دیگری کمیت مناسب نیروی انسانی که تحت تاثیر عوامل بسیاری مانند جمعیت منطقه، رفتارهای بهداشتی درمانی جمعیت تحت پوشش، تعداد و چگونگی توزیع مراکز بهداشتی درمانی، سیاست‌های بهداشتی درمانی کشور، سیاست‌های کلان مراجع تصمیم‌گیری در به کارگیری نیروی انسانی، رشد جمعیت و جغرافیای منطقه قرار می‌گیرد.

در کشورهای در حال توسعه معمولا به دلیل فراهم نبودن زمینه مطالعات، مهارت و تخصص در زمینه برنامه‌ریزی بهداشتی و درمانی اغلب منابع به صورت نامتوازن تخصیص می‌یابند. به منظور بررسی و تحلیل سطح نابرابری توزیع منابع سلامت روش‌های متعددی توسط آمارشناسان و اقتصاددانان معرفی شده که مناسب‌ترین آن‌ها محاسبه ضریب جینی به دلیل مستقل بودن از میانگین است.

اما متاسفانه پژوهش‌های وسیعی با این شاخص در کشور انجام نگرفته که لازم است نهادهای ذی‌صلاح در زمان‎‌بندی مشخص و با تیم کارشناسی ماهری، نسبت به این موضوع مهم تحقیقات لازم را انجام دهند و نتیجه را به نهادهای مسئول مانند وزارت بهداشت ارائه دهند.

شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت عقل سلیم حکم می‌کند اقدامات کارشناسانه در تصویب قوانین مربوط به افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان خارجی در دستور کار قرار گیرد و پس از انجام پژوهش های لازم، دریافت نظر کارشناسان و صاحب نظران، توجه به آمایش سرزمینی، ضریب جینی و اسناد بالادستی موجود در حوزه جذب دانشجوی علوم پزشکی تصمیمات لازم در این بخش اتخاذ گردد. یقینا پرهیز از چنین اقدامی خصوصا در حوزه سلامت، کشور را با مخاطرات زیادی روبه رو خواهد کرد.”

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.