طرح یارانه دستمزد برای حمایت از اشتغال در استان های محروم

0 13

به گزارش چاپار نیوز، طرح یارانه دستمزد در مناطق محروم و کم برخوردار از اشتغال و همچنین بنگاه‌های اقتصادی رسمی فعال در شهرستان‌های کم برخوردار از اشتغال در کشور اجرا می شود.

این طرح به کارفرمایان کمک می کند تا نیروهای جدید را استخدام کنند. به این صورت که دولت ۳۰ درصد دستمزد کارگران «اشتغال اولی» را به عنوان یارانه دستمزد به کارفرمایان پرداخت می کند.

 

مشخصات طرح یارانه دستمزد چیست؟

عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با اشاره به این که جامعه هدف طرح پرداخت یارانه دستمزد جوانان بیکار جویای کار شغل اولی در مناطق محروم و کم برخوردار از اشتغال و همچنین بنگاه‌های اقتصادی رسمی فعال است، ادامه داد: این طرح به عنوان ابزار تشویقی برای جذب نیروی کار جدید توسط کارفرمایان بخش خصوصی و تعاونی در استان‌های کم‌برخوردار شامل ایلام، کردستان، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان و کهگیلویه و بویراحمد در سال ۱۳۹۸ عملیاتی شد و انتظار می‌رود سازمان برنامه و بودجه، منابع کافی برای اجرای فاز دوم این طرح در ۱۶استان مرزی در سال ۹۹ فراهم آورد. ایجاد ۶ هزار و ۷۵۲ فرصت شغلی در استان‌های هدف طرح پرداخت یارانه دستمزد طی یکسال اجرا از سال ۹۸تاکنون، نشان دهنده میزان اثربخشی برنامه‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در قالب سیاست‌های فعال بازار کار است.

 

آیا طرح رایانه دستمزد مشکلات بنگاه‌های کوچک را برطرف می سازد؟

علاالدین ازوجی؛ مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار در رابطه با طرح رایانه دستمزد توضیح داد که: این طرح تا سال گذشته در ۸ استان و امسال در ۱۶ استان در حال انجام است. ۸ استان محروم و کم‌برخوردار و ۸ استان مرزی نیز به آن اضافه شده است. طرح یارانه دستمزد یکی از برنامه‌ها و سیاست‌های دولت در حوزه اشتغال در شرایط بحران اقتصادی است،این طرح اکنون در کشور در حال اجراست و به کارآفرینانی که شغل اولی که عمدتاً فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند را جذب کنند ۳۰ درصد یارانه دستمزد می‌دهد. یارانه دستمزد تجربه اول کشور است.

وی گفت: سال ۹۸ بر اساس منابع ایجاد ۵ هزار شغل را پیش‌بینی می‌کردیم که تا پایان سال تعداد اشتغال جدید از این طرح به ۶ هزار نفر رسید. برای سال ۹۹ و سال ۱۴۰۰، پیش‌بینی‌ها این است که حدود ۱۶هزار شغل اولی با یارانه دستمزد ایجاد شود. منابعی که برای این طرح در سال ۹۹ در نظر گرفته شده است حدود ۳۲ میلیاردتومان منابع داده شده است.

 

طرح رایانه دستمزد چه کمبود های دارد؟

 

به دلیل تازه بودن طرح رایانه دستمزد، حتما نواقصی نیز در آن دیده می شود، از جمله:

  • معلوم نیست یارانه دستمزد به کدام یک از کارفرمایان پرداخت می گردد.
  • کارفرمایان استان‌های محروم برای ثبت نام در این طرح چه مراحلی را باید انجام دهند.
  • ثبت نام این طرح در کجا انجام خواهد شد.
  • طرح رایانه دستمزد چه سطحی از کشور را پوشش می دهد.

همچنین چند سوال در بین مبهم هستند:

  • در شش ماه گذشته به چه تعداد کارفرمایان  در استان‌های محروم یارانه دستمزد داده شده است؟
  • این کارفرمایان در کدام یک بخش‌های اقتصاد اشتغال داشتند؟
  • آیا ۳۲ میلیارد تومان برای کارآفرینی پنهان و پرداخت ۳۰ درصد دستمزد اشتغال اولی‌ها به کارفرمایان در ۱۶ استان کشور کافی می باشد؟
  •  اگر ۳۲ میلیارد تومان اعتبار این طرح را به تعداد استان‌های مشمول تقسیم کنیم، به هر استان فقط ۲ میلیارد تومان اعتبار خواهد رسید؛ آیا با ۲ میلیارد تومان می‌توان در استان محرومی مثل سیستان و بلوچستان یا مثلاً کرمانشاه اشتغال ایجاد کرد؟
  •  آیا ۲ میلیارد تومان می‌تواند ۳۰ درصد دستمزد کارگرانِ اشتغال اولی را تامین کند؟

 

صحبت های یک کارفرما درمورد مشکلات موجود

این کارفرما در مورد عدم حمایت و موانع موجود گفت: نه تنها به ما یارانه دستمزد ندادند و ما را به حال خودمان رها کردند؛ بلکه هیچ تخفیفی در بدهی‌های دولت قائل نشدند؛ مشکل منِ کارفرما دستمزد کارگر نبود؛ مشکل من بدهی‌های بانکی و از آن بالاتر مالیات بود؛ چند صد میلیون تومان مالیات بر ارزش افزوده، دمار از روزگار ما درآورد و مجبور شدیم درها را تخته کنیم.

این کارفرما که در یکی از خیابان‌های مرکزی زاهدان قبلا دفتری داشته و به دلایل موجود فعلا کسب و کارش را تعطیل کرده است، می گوید: دولت اگر قصد حمایت از کارفرمایان در معرض خطر و اشتغال در استان‌های محروم را دارد، به جای چنین طرح‌هایی، آب و برق و مالیات و  باقی بدهی‌های کارفرمایان به نهادهای دولتی را ببخشد.

وی بیان داشت: اگر این بدهی‌ها را حداقل در استان‌های محروم و لااقل برای کارفرمایان کارگاه‌های کوچک ببخشند، دیگر نیازی به طرح یارانه دستمزد نیست؛ خود بنگاه‌ها می‌توانند به راحتی سر پا بایستند؛ ما که یک شرکت خدماتی بودیم و نیاز به مواد اولیه و تجهیزات و دستگاه‌ها نداشتیم، در این بحران اقتصادی نتوانستیم سر پا بمانیم؛ وای به حال بنگاه‌ها و کارخانه‌هایی که در این وانفسا بخواهند مواد اولیه را با ارز نیمایی بخرند یا از خارج دستگاه وارد کنند! دولت واقعاً باید به میدان بیاید و از تولید حمایت واقعی کند.

«علیم یارمحمدی» نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی قبلا اعلام کرد که نرخ بیکاری در سیستان و بلوچستان ۴۰ تا ۶۰ درصد می باشد و طرح یارانه دستمزد با ۲ میلیارد تومان اعتبار برای هر استان، کافی نیست. آن هم در شرایطی که بسیاری از بنگاه‌های کشور تعطیل شده اند. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.