طرح ساماندهی صنعت خودرو مهمترین محور آن عرضه خودرو در بورس است

به گزارش چاپار نیوز، حجت الله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به طرح ساماندهی صنعت خودرو اعلام کرد: کلیات طرح مذکور که مهمترین محور آن عرضه خودرو در بورس است در جلسات اخیر کمیسیون صنایع به تصویب رسید.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن یادآوری این مورد که متعادل کردن عرضه و تقاضا و همچنین تبدیل کردن خودرو به یک کالای مصرفی مهمترین اهداف طرح ساماندهی صنعت خودرو است، عنوان کرد: تمامی خودروهای مشمول طرح مذکور باید در بورس کالا عرضه شوند، در صورتی که خودروهای مشمول در بورس عرضه نشوند، جرم انگاری می شود و خریدار مشمول تبصره (۱) ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز می شود.

فیروزی در ادامه و با اشاره به این نکته که در طرح ساماندهی صنعت خودرو به نوعی واردات خودرو نیز مجاز دانسته شده است، در تشریح شرایط واردات آن اظهار کرد: طبق این طرح افراد و خودروسازانی می توانند خودرو وارد کنند که خودرو صادر کردند، معادل آن می توانند خودرو وارد کنند. همچنین قطعه سازان نیز اگر قطعاتی را صادر کنند می توانند معادل آن خودرو به کشور وارد کنند.

وی افزود: افراد حقیقی غیردولتی که نفت را خریداری و آن را صادر و به فروش برسانند می توانند از محل ارز آن، خودرو به کشور وارد کنند و همچنین اشخاصی که ارز در بیرون از کشور دارند که تعهدی نسبت به بازپرداخت آن به دولت ندارند، می توانند از محل آن خودرو به کشور وارد کنند.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی هنگام توضیح بخش دیگری از طرح ساماندهی صنعت خودرو خاطر نشان کرد: بر اساس طرح مذکور خودروهای هیبریدی و همچنین خودروهایی با مصرف سوخت های دوگانه نیز از عرضه در بورس معاف هستند و در واقع با این اقدام خودروسازها تشویق می شوند که به سمت تولید خودروهایی با این شرایط بروند که در این طرح برای تشویق آن ها تسهیلات ارزان قیمتی برای بخش تحقیق و توسعه در اختیار آن ها برای داخلی سازی و کیفی سازی، قرار خواهد گرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.