کالابرگ موجب تشدید تورم خواهد شد

0 15

به گزارش چاپار نیوز، صادق ‌الحسینی، تحلیلگر اقتصادی با اشاره با طرح تامین کالاهای اساسی با کالابرگ گفت: در شرایط فعلی که تورم بالای ۳۰ درصد است، اجرای چنین طرح‌هایی می‌تواند معادل ۳۰ درصد تورم جدید ایجاد کند که بسیار خطرناک است.

او در مورد علت افزایش تورم با اجرای طرح تامین کالاهای اساسی، توضیح داد: کلیت اینگونه طرح‌ها بیانگر این است که قرار است کاری برای رفاه مردم انجام شود؛ غافل از آنکه آثار آن بر تورم و متغیرهای کلان اقتصادی بررسی کارشناسی نشده است. این قبیل طرح‌ها شاید در کوتاه مدت مدت منافعی برای بعضی از اقشار جامعه ایجاد کند اما در بلندمدت اقتصاد کشور را با چالش مواجه می‌کند.

الحسینی تصریح کرد: مردم آگاهی دقیقی از اینکه چگونه تورم ۳۰ درصدی در کشور شکل گرفته و می‌تواند به تورم ۷۰ تا ۸۰ درصدی برسد، ندارند؛ درحالیکه علت آن همین قبیل طرح‌های اقتصادی کارشناسی نشده است‌.

وی گفت: ظاهر اینگونه تصمیمات قشنگ است درحالیکه باطن آن اینگونه نیست، زیرا با چاپ پول از جیب بانک مرکزی منابع زیادی حیف و میل می‌شود و فساد زیادی هم رخ خواهد داد.

او گفت که دولت برای تامین کالاهای اساسی  باید ۵۰ هزار میلیارد تومان به صورت کالا تامین کند و توضیح داد: در اصل منبع مالی برای این ۵۰ هزار میلیارد تومان وجود ندارد که در نهایت همین میزان به کسری بودجه اضافه می‌شود.

این کارشناس ادامه داد: اگر هر ۱۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه از مسیر پولی سازی تامین مالی شود، حدود ۳ تا ۴ درصد تورم ایجاد می‌کند و در شرایط فعلی که تورم بالای ۳۰ درصد است، اجرای چنین  طرح‌هایی می‌تواند معادل ۳۰ درصد تورم ایجاد کند که بسیار خطرناک است.

طرح تامین کالاهای اساسی با اختصاص کالابرگ کلیتش دیروز توسط نمایندگان مجلس تایید شد. در این طرح بخشی از نیازهای معیشتی خانوارهای کشور به ویژه خانوارهای کم درآمد، در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۹  به صورت یارانه اعتبار خرید به ازء هر نفر از طریق کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار واریز خواهد شد.

 

این ها را هم ببینید

قیمت کالاهای اساسی کنترل شوند

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.