نحوه ضدعفونی کردن گوشی در دوران کرونا و باید و نبایدهای مهم

از آنجایی که گوشی های هوشمند می‌توانند به اندازه یک سرویس توالت آلوده باشند، نحوه ضدعفونی کردن گوشی به ویژه در دوران کرونا اهمیت بسیاری پیدا کرده است؛ به نحوی که اگر این کار را پشت گوش بیاندازید، به راحتی خودتان را در معرض ابتلا به انواع میکروب و ویروس‌ها قرار داده‌اید. در ادامه این مطلب قصد داریم روش اصولی برای ضدعفونی کردن گوشی های هوشمند را آموزش دهیم؛ چرا که با عدم رعایت نکات ساده‌ای، خسارات جبران ناپذیری به گوشی شما وارد می‌شود.

نبایدهای مهم هنگام ضدعفونی کردن گوشی

از آنجایی که احتمال آسیب رسیدن به گوشی ‌تان حین ضدعفونی کردن آن وجود دارد، توجه و رعایت برخی نکات ضروری است. مهم‌ترین این موارد عبارتند از:

۱. از پارچه های ضخیم استفاده نکنید

صفحه نمایش گوشی به راحتی دچار خش خوردگی می‌شود. حال در صورتی که برای ضدعفونی کردن موبایل از پارچه زبری استفاده کنید، احتمال وقوع این اتفاق بیشتر است. سعی کنید از پارچه نرم و حتی الامکان پارچه‌های مخصوص پاک کردن ال سی دی مانند پارچه میکروفایبر (که درون جعبه‌های عینک وجود دارد) استفاده کنید.

۲. زمانی که گوشی بیش از حد داغ است، آن را ضدعفونی نکنید

اگر مدت زمان طولانی گوشی روی هولدر موبایل بوده یا با آن بازی کردید و حسابی داغ شده، الان وقت مناسبی برای ضدعفونی کردن گوشی نیست. پیشنهاد می‌کنیم اجازه بدهید تا گوشی هوشمندتان کمی سرد شود، سپس با الکل و دستمال میکروفایبر آن را ضد عفونی کنید.

نکته مهم دیگر این است که به هیچ عنوان نباید از الکل بالای ۷۰ درصد برای ضدعفونی کردن گوشی یا لپ تاپ و وسایلی از این دست، استفاده کرد.

۳. از اسپری الکل یا آب به طور مستقیم روی گوشی خودداری کنید

اسپری کردن الکل یا حتی آب می‌تواند مشکلاتی در موبایل ایجاد کند. از نمونه این مشکلات می‌توان به خیس شدن اسپیکرها، میکروفون یا حتی ورود ذرات آب به زیر صفحه نمایش یا پورت رم گوشی اشاره کرد.

چگونه موبایل را اصولی ضدعفونی کنیم؟

برای ضدعفونی کردن گوشی باید پارچه بسیار نرم مانند پارچه میکروفایبر را با کمی الکل یا انواع اسپری ضدعفونی کننده (مخصوص وسایل) خیس کنید و آن را روی قسمت های مختلف گوشی بکشید. بهتر است این کار را از قسمت پشتی گوشی شروع کنید تا صفحه نمایش بیش از حد خیس نشود.

سپس سراغ صفحه نمایش و دکمه ها بروید. بپیشنهاد می‌کنیم این کار را حدود ۲۰ ثانیه انجام دهید و سپس با سمت خشک دستمال یا یک دستمال خشک دیگر، روی قسمت های مختلف گوشی بکشید. با استفاده از پد گوش پاک کن نیز می توانید کناره های دکمه ها و پورت شارژر را ضدعفونی کنید.

توجه داشته باشید که هرچقدر هم گوشیتان را در طول روز ضدعفونی کنید، باز هم به سادگی آلوده خواهد شد. از این رو با این وجود و حتی در صورت داشتن ماسک سه لایه، هنگام مکالمه موبایل را به ماسک صورت نچسبانید. حتی در صورتی که از ماسک سه لایه اسپان باند استفاده می کنید، باز هم بهتر است گوشی را نزدیک دهانتان نبرید.

بهترین راه کار برای استفاده از گوشی و مکالمه با آن در روزهای کرونایی، استفاده از هندزفری بلوتوث است. هندزفری های سیمی هم می توانند انتخاب خوبی باشند تا شما گوشی خود را نزدیک دهانتان نبرید و به صورت نچسبانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.