صعود شاخص های بورس آمریکا به دنبال آغاز واکسیناسیون کرونا

به گزارش چاپار به نقل از بلومبرگ، بعد از مدت ها انتظار سرانجام اولین تزریق عمومی واکسن کرونا در انگلیس روی دو فرد مسن انجام شد و قرار است این واکسن به طور گسترده در اختیار عموم مردم قرار گیرد. همزمان با آغاز این واکسیناسیون بازار سرمایه شاهد صعود شاخص های بورس آمریکا بود.

تنش بین چین و آمریکا همچنان رو به افزایش است و در تازه ترین اقدام ضد چینی، وزارت خزانه داری آمریکا با صدور بیانیه ای  نام ۱۴ عضو ارشد حزب مرکزی کمونیست چین را به فهرست تحریم های خود افزوده است. سفیر چین در آمریکا نیز از این کشور خواست تا دست از سیاست های مخرب خود بردارد و به جای آن با نشان دادن حسن نیت، مسیر را برای بهبود روابط دو کشور فراهم کند.

پیش از این نیز  کنگره آمریکا طرحی را تصویب کرد که براساس آن شرکت های چینی که قوانین حسابداری و حسابرسی آمریکا را رعایت نکنند اجازه ورود به بورس این کشور و عرضه سهام خود را نخواهند داشت. این لایحه پیشتر نیز در سنا تصویب شده بود و حال برای اجرایی شدن تنها به امضای رئیس جمهور نیاز دارد. در صورت اجرایی شدن آن، یک مهلت سه ساله به بورس های چینی داده خواهد شد تا خود را با این استاندارد ها وفق دهند و گرنه سهامشان از بورس آمریکا خارج خواهد شد.

در تغییر رویکردی غیرمنتظره برای معامله گران، جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا گفته که قصد برداشتن فوری تعرفه بر روی واردات محصولات چینی را ندارد و رویکرد فعلی که دو دولت ترامپ اتخاذ شده تا مدتی ادامه خواهد داشت. وی همچنین در اظهار نظری که احتمالا خوشایند پکن نخواهد بود، از برنامه ریزی برای ایجاد اتحاد پایدارتر با متحدان آمریکا در شرق آسیا (در مقابله با پکن) خبر داده است که بعد از انجام این کار مذاکرات تجاری جدیدی با چین آغاز شود.

نوسانات بازار سرمایه و بورس آمریکا تحت تاثیر واکسن کرونا

تری سند ون، کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه ولث منیجمنت به دنبال صعود شاخص های بورس آمریکا گفت: «هنوز به طور واضح شاهدیم که نوسانات بازارهای مالی در سطح بالایی قرار دارد. ما به یک راهکار برای مقابله با ویروس کرونا رسیده ایم که گویا خوب هم جواب داده است اما اینکه این واکسن ها تا چه حد برای همه مفید خواهند بود و تا چه مدتی می توانند ایمنی ایجاد کنند، شک و تردیدهایی وجود دارد و وجود این شک و تردیدها هم به شاخص بورس سیگنال های متناقض می دهد.»

صعود شاخص های بورس آمریکا

در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورس آمریکا در سطح بالاتری نسبت به روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۳۸ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۰ هزار و  ۱۸۵.۴۱ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۳۱ درصد صعود تا سطح ۳۷۰۳.۲۲ واحدی بالا رفت و شاخص مهم دیگر بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۵۳ درصد پیشروی در سطح ۱۲ هزار و ۵۸۶.۶۶ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با ۰.۰۵ درصد افزایش نسبت به روز گذشته و در سطح ۶۵۵۸.۸۲ واحد بسته شد.  شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۰۶ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۳ هزار و ۲۷۸.۴۹ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با افت ۰.۲۳ درصدی در سطح ۵۵۶۰.۶۷ واحد بسته شد. در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۰.۵۸ درصد پایین رفت و به ۸۲۲۷.۶۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

برخلاف بورس آمریکا در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با افت ۰.۳ درصدی تا سطح ۲۶ هزار و ۴۶۷.۰۸ واحدی پایین رفت. شاخص “هانگ سنگ” بورس هنگ کنگ ۰.۷۶ درصد کاهش یافت و در سطح ۲۶ هزار و ۳۰۴.۵۶ واحد بسته شد. در چین شاخص “شانگهای  کامپوزیت” ریزش ۰.۲۵ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۵۰۰۹.۸۸ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص “اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰” بورس سیدنی با ۰.۱۹ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۶۸۷.۷۳  واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص ” تاپیکس” ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است)

نفت، طلا و نقره

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها ریزشی بود. هر بشکه نفت “وست تگزاس اینتر مدیت” با ۰.۶۶ درصد کاهش به ۴۵.۶۶ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افت ۰.۲۲ درصدی به ازای ۴۸.۸۵ دلار در هر بشکه مبادله شد.

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۴۲ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۷۰.۴۹ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۰.۰۲ درصدی به ازای ۲۴.۷۵ دلار مبادله شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.