صعود بورس تا کجا ادامه خواهد داشت؟ توضیحات یک تحلیلگر بازار سرمایه

روند حرکت بازار سرمایه تقریبا بعد از چهار ماه دوباره صعودی شده است. یک تحلیلگر بازار سرمایه دلیل صعود بورس را عوامل مختلفی مانند بازگشت اعتماد به بازار سرمایه می‌داند و بر این باور است که شاخص کل بورس به کانال یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد برمی‌گردد.

بهزاد صمدی با اشاره به وضعیت بازار سرمایه در ماه‌های گذشته توضیح داد: «اندیکاتور  RSI تا محدوده ۲۲ ریزش داشت و زمانی که اندیکاتور به این محدوده می‌رسد، باید منتظر یک واکنش به این ریزش و پس از آن شاهد برگشت آن باشیم. در این راستا هفته گذشته شاهد رشد در بازار بودیم.»

وی ضمن اشاره به این مطلب که ارزش معاملات خرد بازار در هفته گذشته به بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان رسید، گفت: «این اتفاق در آبان ماه بی‌سابقه بود.»

صمدی در ادامه با اشاره به قیمت‌های جهانی توضیح داد: «زمانی که بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا شد، انتظار می‌رفت قیمت‌های جهانی ریزش داشته باشد اما این قیمت‌ها صعودی ماند. برای مثال قیمت پی وی سی به ۱۱۰ دلار و قیمت متانول به ۲۴۰ دلار رسید. همه این عوامل می‌تواند بازار را تحت تاثیر قرار دهد.»

این تحلیلگر بازار سرمایه با تاکید بر این که با صعود بورس جو روانی مثبت به بازار سرمایه برگشته، گفت: «رئیس کل بانک مرکزی دلیل اصلی این بازگشت بود؛ چرا که نرخ صعود بین بانکی را کاهش دادند. همچنین وزیر اقتصاد صحبت‌هایی در راستای حمایت از بازار سرمایه مطرح کرد. بنابراین اعتماد از دست رفته مردم بازگشت و اتفاقات بنیادی نیز به نفع بازار است.»

نماد شستا در عرض ۵ دقیقه مثبت شد

بهزاد صمدی با اشاره به بازگشایی برخی نمادها گفت: «برخی نمادهای منفی باز شدند اما منفی بودن آن‌ها فقط ۵ دقیقه طول کشید. برای مثال یکی از نگرانی بازار منفی باز شدن شستا بود. شستا  هم با منفی ۱۸ درصد باز شد اما فقط ۵ دقیقه طول کشید تا مثبت شود.»

 این تحلیلگر بازار سرمایه در ادامه با تاکید بر این که رشد بازار و صعود بورس شارپی نخواهد بود، گفت: «احتمالا شاخص در محدوده یک میلیون و ۳۸۰ هزار واحد تا یک میلیون و ۴۴۰ هزار واحد رشد کرده و سپس اصلاح جزئی داشته باشد اما به طور کلی شاخص در ماه‌های آینده وارد کانال یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد خواهد شد که عرضه و تقاضا مشخص می‌کند این اتفاق چه زمانی خواهد افتاد.»

وی خاطرنشان کرد: «از طرف دیگر هفته آینده گزارش تولید و فروش شرکت‌ها منتشر می‌شود که تحرک خوبی در بازار ایجاد خواهد کرد. سودهای محقق شده  ۹ ماه شرکت‌ها خوب است و همین موضوع عامل دیگری است که شاخص به حرکت صعودی خود ادامه دهد.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.