چرا به عقیده محققان شیوع کرونا در زمستان بدتر می شود؟

چرا محققان می‌گویند شیوع کرونا در زمستان امسال بدتر می‌شود؟

به گزارش چاپار، کمتر از یک ماه تا آغاز فصل زمستان در نیمکره شمالی باقی مانده و محققان هشدار می‌دهند شیوع بیماری کووید-۱۹ به‌ویژه در مناطقی که کنترلی بر جلوگیری از گسترش این ویروس ندارند، احتمالا بدتر خواهد شد. حال اینکه چه اتفاقاتی در ماه‌های پاییز و زمستان پیش رو و تا پیش از پایان زمستان در خصوص همه‌گیری کرونا ممکن است رخ بدهد، موضوعی است که در ماه‌های گذشته پژوهش‌های متعددی در موردش صورت گرفته و در قالب مقالات متعددی آخرین یافته‌ها در این باره منتشر شده است.

دیوید رِلمَن، میکروب‌شناس از دانشگاه استنفورد کالیفرنیا در آمریکا درباره شیوع کرونا در زمستان گفت: «همه‌گیری این ویروس روزهای اوج خود را طی می‌کند. ما در حال بررسی کنترل رفتار این ویروس مرموز در ماه‌های بسیار دشوار پیش رو هستیم؛ چرا که میزان ابتلای افراد بر اثر عفونت‌های ناشی از انواع ویروس‌های تنفسی از جمله آنفلوآنزا و برخی کروناویروس‌ها، در زمستان افزایش و در تابستان کاهش می‌یابد. بر اساس آن چه تاکنون در مورد نحوه انتشار ویروس و رفتار مردم در ماه‌های سرد سال شناسایی شده، این‌ طور به نظر می‌رسد که احتمالا بروز یک بیماری فصلی کوچک در زمستان به شیوع بیشتر کرونا در میان مردم کمک خواهد کرد.»

مریسییو سانتیلانا، ریاضیدان دانشکده پزشکی هاروارد در بوستون آمریکا در مورد شیوع و گسترش این بیماری گفت: «بیشتر کسانی که در خانه یا در مکان‌هایی با تهویه ضعیف با دیگران تعامل دارند؛ به این بیماری مبتلا می‌شوند.»

به گفته رِچِل بِکر، متخصص همه‌گیری‌شناسی دانشگاه پرینستون، حتی اگر عامل کوچکی از یک بیماری فصلی وجود داشته باشد، می‌تواند باعث گسترش شیوع بیماری کووید-۱۹ در بین افراد مستعد شود.

شواهد کنونی افزایش شیوع کرونا در زمستان

تجارب آزمایشگاهی نشان می‌دهد ویروس کووید-۱۹ شرایط آب و هوای سرد و خشک، به‌ویژه دور از تابش مستقیم نور خورشید را دوست دارد. به این ترتیب اشعه فرابنفش مصنوعی می‌تواند ویروس کرونا را در سطوح معمولی و در سطح آئروسل‌ها به‌ویژه در دمای حدود ۴۰ درجه سانتی‌گراد غیرفعال کند. همچنین ویروس عفونی در سطوح محیط‌های گرم‌تر و مرطوب‌تر سریع‌تر نابود می‌شود.

دیلن موریس، زیست‌شناس ریاضی دانشگاه پرینستون آمریکا می‌گوید: «شرایط داخلی محیط در زمستان نیز برای پایداری ویروس بسیار مناسب است. در زمستان، مردم تمایل دارند خانه‌های خود را تا دمای حدود ۲۰ درجه سانتی‌گراد گرم کنند؛ در نتیجه هوای محیط خانه خشک است و تهویه خوبی ندارد.»

نتایج مطالعه‌ای که در ۲۲ مهر ۹۹ منتشر شد، میزان سرایت عفونت کووید-۱۹ را در چهار ماه اول همه‌گیری (قبل از عملکردهای مهاری کشورها) مورد بررسی قرار داد. این مطالعه نشان داد در مکان‌هایی که نور فرابنفش کمتری می‌تابد عفونت‌ها سریع‌تر افزایش می‌یابند. همچنین محققان پیش‌بینی کرده بودند که شیوع چنین مواردی در تابستان بدون هیچ مداخله‌ای فروکش کرده و شیوع کرونا در زمستان به اوج خود می‌رسد.

از سوی دیگر فرانسوا کوهن، اقتصاددان محیط‌ زیست از دانشگاه بارسلونا در اسپانیا می‌گوید: «انجام آزمایش در اوایل شیوع کرونا کاملا محدود بود و نتایج آن همچنان غیر قابل اعتماد است. بنابراین تعیین اثر وضع آب‌وهوا بر شیوع این ویروس تاکنون غیر ممکن بوده است.»

سردرگمی محققان از آینده شیوع ویروس کرونا

کاتلین اُرایلی، متخصص همه‌گیری‌شناسی ریاضی در دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن می‌گوید: «اگر ویروس کووید-۱۹ بتواند در شرایط سرما بیشتر زنده بماند، جداکردن این موضوع از تاثیر رفتار افراد در شیوع این همه‌گیری هنوز دشوار است. صدها سال است که بیماری آنفلوآنزا وجود دارد و دلیل این‌ که چرا افراد در زمستان به آنفلوآنزا مبتلا می‌شوند، هنوز به درستی شناخته نشده است.»

رِلمن می‌گوید: «هنگامی که در شرایط شیوع ویروس، بسیاری از مردم مستعد ابتلا به بیماری هستند، محققان حتی اگر اطلاعات قابل اعتمادتری درباره بیماری کووید – ۱۹ داشته باشند، فقط اثرات فصلی کوچک یا ناچیزی را در بیماران مشاهده می‌کنند. اما با گذشت زمان، اثرات فصلی می‌توانند سهم مهم‌تری در روند ابتلا به عفونت داشته باشند، زیرا ایمنی در برابر ویروس را در افراد بیشتری ایجاد می‌کند.»

زیست‌شناسی به نام کالین کارلسون نیز که در دانشگاه جورج تاون در شهر واشنگتن‌دی‌سی آمریکا روی بیماری‌های نوظهور مطالعه می‌کند، درباره احتمال افزایش شیوع کرونا در زمستان می‌گوید: «این‌ که آیا الگوی فصلی اصلا پدیدار می‌شود و شکل ظاهری آن چگونه خواهد بود به عوامل زیادی بستگی خواهد داشت که هنوز از آنها اطلاعی نداریم؛ از جمله این‌ که چه مدت مصونیت ادامه دارد؟ چه مدت بهبود طول می‌کشد؟ و چقدر احتمال آلوده شدن مجدد افراد وجود دارد؟»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.