امسال وضعیت شیوع بیماری آنفلوآنزا به چه نحو خواهد بود؟

0 22

دکتر مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا درباره وضعیت شیوع بیماری آنفلوآنزا در سال گذشته، گفت: «نحوه بروز بیماری آنفلوآنزا به این صورت است که ابتدا با یک پیک شروع شده و سپس کاهش می‌یابد. احتمال دارد امسال هم با چنین اتفاقی مواجه باشیم؛ البته ناگفته نماند که همه چیز به رفتار مردم در برابر این ویروس بستگی دارد.»

وی با تاکید بر اینکه در آغاز فصل سرد سال رعایت نکات بهداشتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، ادامه داد: «همان مسائل بهداشتی که برای عدم ابتلا به کرونا توصیه و رعایت می‌شود، برای پیشگیری از شیوع بیماری آنفلوآنزا هم باید جدی گرفته شود. از جمله نکات مهم برای عدم انتقال این ویروس عبارتند از: حفظ فاصله فیزیکی، زدن ماسک، پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه، شست‌وشوی مرتب دست‌ها و …»

مردانی ضمن اشاره به احتمال کاهش میزان ابتلا به آنفلوآنزا به دلیل رعایت نکات بهداشتی توسط مردم توضیح داد: «توصیه می‌کنیم افراد پرخطر حتما واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. بهترین زمان برای تزریق این واکسن مهر و آبان است.»

همچنین این متخصص بیماری‌های عفونی نسبت به مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌‌ها هشدار داد و گفت: «آنتی‌بیوتیک بر ویروس‌ها هیچ تاثیری ندارد و مصرف خودسرانه آن‌ها نه تنها مانع ابتلا و شیوع بیماری آنفلوآنزا نمی‌شود، بلکه تنها مقاومت میکروبی در بدن افراد ایجاد می‌کند.»

در پایان مردانی درخصوص وضعیت شیوع این بیماری تصریح کرد: «مدارس یکی از مراکز مهم انتقال ویروس آنفلوآنزا بودند. با توجه به اینکه امسال مدارس به شکل قبل فعالیتی ندارند و همه دانش آموزان هم به مدرسه نمی‌روند، به شخصه نسبت به شیوع این ویروس بدبین نیستم.»

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.