بررسی زوایای مختلف شکایت النصر از پرسپولیس + پاسخ فدراسیون فوتبال

0 25
پس از بررسی زوایای مختلف شکایت باشگاه النصر عربستان از پرسپولیس ایران در خصوص بازی سرخپوشان با بازیکن غیرقانونی و بر اساس واقعیت‌های موجود مشخص است که سعودی‌ها شانس کمی برای برنده شدن در این مناقشه داشته باشند.

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، پس از این که پرسپولیس النصر عربستان را با نتیجه ۱-۱ و ۵ پنالتی شکست داد و به فینال لیگ قهرمانان آسیا صعود کرد، النصر از پرسپویس با به دلیل استفاده از بازیکن غیرقانونی شکایت کرده است. این باشگاه عربستانی ادعا کرده است که پرسپولیس با این که محروم از نقل و انتقالات بوده و امکان قرارداد بستن با بازیکنان جدید را نداشته اما با این حال قرارداد بازیکن جدیدی را به ثبت رسانده است.

بر اساس سخنان بسیاری از کارشناسان شکایت باشگاه عربستانی النصر به جایی نمی رسد. همچنین بنابر گفته کارشناسان این موضوع که محرومیت از نقل‌ و انتقالات از طریق سیستم TMS مشخص می گردد درست نیست و زمانی در این سیستم متوجه محرومیت می‌شوید که قرارداد با بازیکن خارجی ببندید و برای او درخواست ITC داشته باشید، چون برای جذب و ثبت قرارداد بازیکنان داخلی نیازی به ثبت در سیستم TMS نیست.

یکی دیگر از نکات جالب این ماجرا  این است که تمامی فدراسیون‌ها وظیفه دارند از پیش زمان پنجره نقل‌ و انتقالاتی خود را به فیفا گزارش کنند تا فیفا آن را در سیستم TMS ثبت کند. فدراسیون فوتبال ایران نیز که همیشه تاریخ نقل و انتقالات خود را به فیفا گزارش می‌کرده، امسال از انجام این کار را سر باز زده است و فدراسیون نیز بدون اطلاع دادن به فیفا یک بازه زمانی برای نقل‌ و انتقالات را مشخص نموده است.

هم اکنون آخرین بازه نقل‌ و انتقالات ایران در سیستم TMS برای بازه نقل‌ و انتقالات نیم فصل گذشته می باشد.

بعد از شکایت النصر از پرسپولیس ، در خصوص این مسئله و ارتباط آن با ثبت قانونی قرارداد بازیکنان پرسپولیس هم احتمال دارد در آخر فیفا از فدراسیون فوتبال ایران جویا شود که دلیل عدم اعلام رسمی تاریخ نقل‌ و انتقالات چه بوده و فدراسیون به نیز آن پاسخ خواهد داد. سپس از فدراسیون درباره تاریخ نقل‌ و انتقالات فوتبال ایران پرسیده می شود، که فدراسیون فوتبال ایران هم طبق روال هر سال ۶ شهریور را اعلام خواهد کرد و مشخص می شود تا ٢١ شهریور که آخرین فرصت پرداخت مطالبات برانکو بوده است، بازیکنان جدید جذب شده‌اند و در نیتجه مشکلی برای پرسپولیس پیش نخواهد آمد.

احتمال دیگری هم وجود دارد که فیفا درباره عدم پرداخت به موقع مطالبات برانکو سوال کند و دلیل این کار و ثبت سریع قرارداد ها را، خریدن زمان بیشتر جهت نپرداختن مطالبات برانکو بداند، شاید این موضوع هم وجود داشته باشد اما ایراد قانونی ندارد.

در آخرین نامه فیفا هم ذکر شده که اگر تا تاریخ مشخص شده یعنی ٢١ شهریور مطالبات پرداخت نشود، از دوره نقل‌ و انتقالات بعدی محرومیت اعمال می‌شود. یعنی از نیم فصل بعد پرسپولیس محروم است بنابراین بازیکنان جدید این تیم قانونی به ثبت رسیده‌اند و شکایت النصر از پرسپولیس فایده ای برای این تیم عربستانی خواهد داشت.

پرسپولیسی ها چه زمانی قراردادشان را ثبت کردند؟

این حکم روز شش آگوست ۲۰۲۰ (۱۶ مرداد ۱۳۹۹) صادر گردیده اما ابلاغ آن شش روز به طول انجامیده است و روز ۱۲ آگوست (۲۲ مرداد)، در این حکم ذکر شده است که پرسپولیس تنها ۱ ماه فرصت دارد این بدهی خود را بپردازد. در صورت عدم پرداخت به موقع از پنجره بعدی نقل و انتقالات محروم می شود. پرسپولیسی ها در روز ۲۱ شهریور به فرصت یک ماهه خود را از دست می دادند و در نتیجه باشگاه پرسپولیس تا روز ۲۰ شهریور فرصت ثبت قراردادهایش را داشت. این در حالی است که خریدهای جدید تیم پرسپولیس روز ۱۵ شهریور با حضور در هیئت فوتبال تهران صورت گرفته است. همین موضوع به خودی خود شکایت النصر از پرسپولیس را بی ثمر نشان می دهد.

فرصت یک ماهه؛ امکان خرید بازیکن وجود داشت؟

* پاسخ فدراسیون فوتبال در خصوص شکایت النصر از پرسپولیس و زمان محرومیت این تیم از نقل و انتقالات
اگرچه تنها خود فیفا تصمیم گیر اصلی در خصوص این مناقشه  است و حکم نهایی توسط خود فیفا صادر می شود اما وظیفه بستن پنجره وظیفه فدراسیون فوتبال است و این نهاد نیز در ماجرا نقش مهمی دارد. حمیرا اسدی عضو کمیته بین الملل فدراسیون فوتبال در این خصوص می‌گوید: «محرومیت پرسپولیس به ما ابلاغ شد و پرسپولیس از پنجره بعدی نقل و انتقالات محروم شد. از آنجایی که ما در میانه یک پنجره بودیم، پرسپولیس قراردادهای خود را به امضا رساند و مشکلی ندارد.» وی افزود: «ضمن این که وقتی باشگاهی از نقل و انتقالات محروم شود، خود به خود سیستم TMS هم بسته خواهد شد و امکان ثبت قرارداد از سوی فیفا هم ناممکن می‌شود.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.