استاد دانشگاه شیکاگو: شعار اول آمریکا تمام شد/ ایران با مذاکره موافقت نخواهد کرد

استاد دانشگاه شیکاگو تاکید کرد که ترامپ یک روان پریش است که تا ژانویه در کاخ سفید می‌ماند؛ بنابراین اگرچه شعار اول آمریکا او تمام شده اما همچنان می‌تواند خطرناک باشد.

پروفسور ماروین زونیس استاد اقتصاد سیاسی بین‌الملل در دانشگاه شیکاگو است، وی در مورد شکست ترامپ در انتخابات اخیر گفت: «شاهد یک شکست خیره‌کننده از ترامپ بودیم. بایدن ۴ میلیون رای بیشتر به دست آورد. سنا در تعادل باقی مانده است. اما لازم به یادآوری است که ترامپ تا ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ رئیس جمهور است. پس او همچنان خطرناک است و در پذیرش شکست یک دیوانه روان‌پریش و موجودی خطرناک است.»

وی در ادامه درمورد سیاست بایدن تاکید کرد: «به طور گسترده‌ای انتظار می‌رود که در آمریکا بایدن تلاش‌های جدید و قابل توجهی را برای آغاز مجدد مذاکرات و جستجوی راهی برای لغو بسیاری از تحریم‌ها در مورد ایران انجام دهد.»

هیچ کشوری حاضر به پذیرفتن تبعات جنگ نیست

ماروین زونیس افزود: « شعار اول آمریکا برای ترامپ تمام شده است. ایالات متحده تحت نظر بایدن، سعی در تقویت اتحاد سنتی با ناتو و ژاپن دارد و تلاش خواهد کرد تا روابطش را با کشورهای جنوب شرقی آسیا تقویت کند. آمریکا در دوره بایدن برای ایجاد رابطه‌ای جدید با چین و حتی روسیه تلاش خواهد کرد. تلاش برای از بین بردن روابط خصمانه با ایران نیز حتما مورد توجه ویژه قرار خواهد گرفت.»

این استاد دانشگاه تصریح کرد: «احتمال دارد در صورتی که آمریکا و ایران بتوانند رابطه جدیدی برقرار کنند، سیاست خارجی ایران دوباره وابسته به تحولات داخلی ایران شود.»

ماروین زونیس در خصوص احتمال جنگ گفت: «جنگ قطعا ممکن نیست. چرا که  فاجعه‌ای رخ خواهد داد، که در حال حاضر هیچ کشوری حاضر به پذیرفتن تبعات آن نیست.»

وی ادامه داد: «من فکر می‌کنم بایدن خواهان مذاکره مجدد در مورد برجام برای پوشش موضوعات جدید مانند موشک‌های بالستیک و همچنین توسعه هسته‌ای است. ایران ممکن است موافقت نکند. اما بهترین راه برای کاهش تنش صحبت کردن، صحبت کردن و صحبت کردن است.»

این کارشناس در مورد تمام شدن شعار اول آمریکا و آینده روابط میان آمریکا و اروپا گفت: «بایدن ضمن تقویت روابط جدید و عمیق‌تر در آسیای شرقی، روابط ایالات متحده با اروپا به عنوان متحد سنتی خود را بسیار تقویت خواهد کرد.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.