سه شرط بحث برانگیز قالیباف برای ورود به انتخابات ۱۴۰۰

با شروع کار مجلس یازدهم که با شور و شعف زیادی برگزار شد، محمدباقر قالیباف بر کرسی ریاست آن تکیه زد تا پس از سه نامزدی ناموفق در انتخابات ریاست جمهوری، ۱۲ سال مدیریت جهادی در شهرداری و کمتر از دو سال کناره گیری از منصب های اجرایی برای اولین بار ریاست یکی از قوای سه گانه را تجربه کند. اما از همان ابتدا، برخی حضور قالیباف در مجلس را مقدمه ای برای پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری می دانستند که مورد پسند گروهی از نمایندگان مجلس نبود.

در نتیجه، آن دسته از نمایندگانی که با ریاست قالیباف و کاندیداتوری وی برای ریاست جمهوری مخالفت نکردند، این موضوع را از همان ابتدا علنی کردند؛ از اینجا بود که در هفته های آخر منتهی به آغاز به کار مجلس یازدهم، شایعات مبنی بر آمدن تعداد قابل توجهی از نمایندگان به شرط “عدم کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری” حاضر شدند نام قالیباف را در برگه های رأی خود در انتخابات مجلس بنویسند.

اما اوضاع به همین منوال باقی نمی ماند و قالیباف که اکنون بر کرسی ریاست نشسته، رفتار دیگری در پیش می گیرد، رفتاری که اغلب توسط منتقدان وی از داخل مجلس و همچنین سیاستمداران خارج از بهارستان به عنوان “انتخاباتی” تعبیر شده است.

انجام بازدید و سفرهای استانی قالیباف به استان های محروم، که وی و نزدیکانش آنها را “نظارت میدانی” می نامند، آنهم در رقابت غیرآشکار با سفرهای استانی رئیس قوه قضائیه؛ یکی از اقداماتی بود که مورد انتقاد جدی قرار گرفت، چه این که ایران در همزمان با انتخابات مجلس یازدهم میهمان ناخوانده ای به نام “کووید ۱۹” داشت و یکی از جدی ترین هشدارها در دوره کرونا پرهیز از هرگونه اجتماع انسانی بود.

یکی دیگر از اقدامات حاشیه ای رئیس مجلس حضور سرزده در بیمارستان امام خمینی و عیادت بیماران کرونا بود. این اتفاق که بی توجهی به توصیه ها و پروتکل های بهداشتی بود با واکنش معاون اطلاع رسانی دفتر ریاست جمهوری مواجه شد، وی در این رابطه نوشت: ” ستاد ملی کرونا، توصیه ها و پروتکل های روشنی را برای مقامات ارشد تدوین و ابلاغ کرده است. که هم مانع از ایجاد اختلال در مدیریت امور کشور در مواقع بحرانی می شود و هم از عادی شدن تجمعات و انتقال پیام های غلط به جامعه جلوگیری می کند. حتی رهبری خود را ملزم به پیروی از این پروتکل ها می دانند و هیچ مصلحتی حتی برگزاری مناسک مذهبی نیز باعث نشد توصیه ها توسط رهبری نقض شوند. چه عواملی انگیزه سایر مقامات را برای اصرار بر نادیده گرفتن پروتکل ها و تأکید بر تمایز ایجاد می کند؟” پاسخ معزی تنها پاسخ دولت به این رفتار نبود، واکنش بعدی از سوی رئیس‌جمهور انجام شد که درخواست لغو جلسه سران سه قوه را ارائه کرد و اینگونه به حضور قالیباف در بخش بیماران بدحال کرونایی به همراه خبرنگار و دوربین پاسخ داد.

جلسه با اقتصاددانان کابینه، اظهار نظر در مورد بورس و نشست با وزیر اقتصاد و رئیس بورس، سفر به مسکو و تلاش برای ملاقات با پوتین با استفاده از تاکتیک انتقال نامه رهبری (که به نوبه خود طرفداران قالیباف و سایر جناح ها را به چالش می کشد)، تصویب قانون اقدام استراتژیک و اقدام برای ایجاد چالشی بین المللی برای مسئله هسته ای، چالش دولت در مورد بی توجهی به لوایح دولتی و برخی اقدامات دیگر را می توان تلاش مداوم رئیس مجلس یازدهم برای حضور دائمی و پیوسته در کانون توجهات برشمرده است.

ظاهراً حضور ۱۲ ساله در راس کرسی اداره امور شهری پایتخت که این فرصت را به وی می داد تا جلوی لنز دوربین حاضر شود، قالیباف را به این حضور عادت داده است. علاقه وی به قرار گرفتن در کانون توجهات به حدی است که اخیراً سعی کرد با اعلام غنی سازی ۶۰ درصدی که مدنظر رهبر معظم انقلاب بود و توسط سازمان انرژی اتمی برنامه ریزی و اجرا شد، از مسیر اعلام این خبر برای خود اندوخته‌ای کسب کند. البته تلاش های وی بارها مورد انتقاد برخی از نمایندگان مجلس یازدهم قرار گرفته است که رفتار وی را انتخاباتی ارزیابی می کنند. البته در موارد نادر رئیس جمهور شخصاً به آنها واکنش نشان داده است. روحانی در ماه های اخیر بارها و بارها با کنایه به مجلس خطاب کرده و گفته است که برخی تلاش می کنند مانع موفقیت دولت شوند یا در صورت موفقیت، آنرا دست کم بگیرند. بگذارید دولت کار خود را انجام دهد، اگر موفق شد، همه متعلق به شماست. انتخابات ۱۴۰۰ مانند انتخابات قبلی یک انتخابات است، به پایان خواهد رسید. اما برای درگیری های سیاسی به زندگی مردم آسیب نرسانید.

با همه این اوصاف، سؤال اصلی این است که، چرا قالیباف می خواهد همیشه در کانون توجه رسانه ها، دوربین ها و افکار عمومی باشد؟ آیا او قصد دارد دوباره نامزد ریاست جمهوری شود؟ ۸ اسفند سال گذشته، محسن پیرهادی، نماینده تهران و از چهره های نزدیک به قالیباف، در توییتر خود نوشت: “دکتر قالیباف، در پاسخ به توصیه ها برای شرکت در انتخابات ۱۴۰۰، گفت: “آنها بر نیروهای انقلابی باید تلاش کنند تا ظرفیت خود را بر روی “بر مجلس تمرکز داشته و بنای کاندیداتوری ندارند. نیروهای انقلاب تلاش کنند ظرفیت خود را متمرکز بر موفقیت گزینه ‌واحد کنند” برداشت من این است که با افزایش احتمال حضور آیت الله رییسی، دکتر قالیباف آماده است به او کمک کند.” توئیت پیرهادی توانست فشار زیادی به قالیباف برای مدت کوتاهی بردارد، اما پس از مدت کوتاهی، قالیباف با گمانه زنی های انتخاباتی به کانون توجه رسانه ها بازگشت.

در روزهای اخیر شایعاتی مبنی بر اعلام قالیباف برای شرکت اصولگرایان در انتخابات برای شروط سه گانه حکایت دارد، شروطی که در صورت صحت این امر نشان می دهد که رئیس مجلس یازدهم هم خدا می خواهد و هم خرما.

با توجه به این شنیدهها، قالیباف به اصولگرایان اعلام کرده که آمادگی ورود به انتخابات را به این شرط دارد که؛ ۱- رئیسی کاندیدای ریاست جمهوری نشود، ۲- رسماً اعلام شود که پرونده عیسی شریفی به او ربطی ندارد و ۳- وی در انتخابات هیئت رئیسه مجلس کاندید خواهد شد.

اگر صحت و سقم این شرایط تأیید شود، نشان می دهد که قالیباف قصد دارد با محاسبه بیشتری نسبت به قبل وارد صحنه انتخابات شود. وی با مطرح کردن شرط عدم کاندیداتوری اصلی، دو پیام به جریان اصولگرا داده است، اول اینکه دیگر مانند ۹۶ حاضر نیست به نفع کسی کنار برود و به نوعی کاندیدای پوششی باشد، اتفاقی خود جهانگیری را با توسل به آن مورد نقد قرار داده بود، اما در هفته آخر انتخابات، او زودتر از جهانگیری استعفا را اعلام کرد. وی با این شرط نشان داد که از شرکت در انتخابات و رقابت با سایر چهره های انتخاباتی اصولگرا نمی ترسد و تنها سید ابراهیم رئیسی را به عنوان اصلی ترین رقیب خود در جریان می داند.

شرط دوم قالیباف این است که شهردار سابق تهران به خوبی بداند که سوابق و عملکرد عیسی شریفی، قائم مقام وی در شهرداری تهران، همیشه بر جنبش های سیاسی وی سایه افکنده و به همین دلیل، با طرح چنین شرطی، او سعی می کند از این سایه سنگین فاصله بگیرد و آزاد شود.

اما شرط سوم قالیباف این است که رئیس مجلس انقلاب در تلاش است تا از وقوع حادثه ای ناگوار جلوگیری کند. وی گفته است که وی در انتخابات هیئت رئیسه شرکت خواهد کرد و این شرط حکایت از “رأی مشروط به ریاست مجلس” دارد به شرطی که هیچ نامزدی در انتخابات ۱۴۰۰ وجود نداشته باشد بسیار به واقعیت نزدیک است. در چنین شرایطی، اگر قالیباف وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری شود، در یک واقعه تقریباً بی سابقه در تاریخ جمهوری اسلامی، جایی در پازل سال دوم مجلس نخواهد داشت و باید ریاست مجلس در تاریخ ۷ خرداد را به دیگری بسپارد. این واقعه در روزهای گرم انتخابات می تواند تأثیر منفی قابل توجهی در مبارزات انتخاباتی وی داشته باشد و برای همه مشخص است که شانس وی چقدر کاهش می یابد. در نتیجه وی در تلاش است تا انتخابات ریاست مجلس را حفظ کند تا اگر انتخابات ۱۴۰۰ به لیست ناکامی های وی اضافه شود، حداقل بتواند ریاست مجلس را حفظ کند.

صرف نظر از پذیرش یا عدم پذیرش این سه شرط، بهار ۱۴۰۰ شاید یکی از مهمترین دوره هایی باشد که قالیباف در کار سیاسی خود پشت سر می گذارد، بهاری که می تواند فردای ۲۸ خرداد و اعلام نتایج انتخابات با جهش از تابستان “آقای شهردار” راهی خزان کند.

1 نظر
  1. مردم بیچاره و عادی می گوید

    پرونده ی سازمان بازنشستگی شهرداری و املاک نجومی هم هست خودشو می زنه به اون راه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.