شروط عربستان برای آتش بس یمن ؛ انصارالله مرزهای مشترک را ترک کند

منابع به رویترز گفتند، عربستان به انصارالله اطلاع داده که برای ایجاد منطقه امن با یمن در مقابل آتش‌بس تلاش می‌کند که البته شروطی دارد. حال باید دید شروط عربستان برای آتش بس یمن چیست؟

به گزارش چاپار، خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع مطلع اعلام کرد، عربستان در مذاکرات عالی رتبه تلاش خود را برای ایجاد امنیت در منطقه با یمن در ازای اعلام آتش‌بس به گروه انصارالله اطلاع داده است.

این منابع تاکید کردند، عربستان طی مذاکرات عالی رتبه به انصارالله اطلاع داده که پیشنهاد سازمان ملل در مورد آتش‌بس را در سطح دولت امضا خواهد کرد؛ به این شرط که انصارالله با ایجاد منطقه امن در طول مرزهای مشترک با عربستان موافقت کند.

این خبرگزاری اشاره کرد که در صورت دستیابی این توافق بزرگترین گشایش در تلاش‌های به کار گرفته شده در زمینه دستیابی به راه حل سیاسی در یمن از زمان شروع نزاع در سال ۲۰۱۵ است.

اما منابع گفتند، انصارالله که بر صنعا و شمال یمن و اکثر مناطق مسکونی تسلط دارد احتمالا کمترین آمادگی را برای همکاری با عربستان در صورتی‌که دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا تهدیداتش درباره درج نام این گروه در لیست تروریسم اجرا کند، داشته باشد.

دو تن از این منابع به رویترز گفتند، دو طرف مذاکرات مجازی منعقد کردند اخیرا سطح نمایندگی در مذاکرات را ارتقا دادند تا مذاکره کننده ارشد انصارالله یعنی محمد عبدالسلام و مسؤول برجسته عربستان وارد مذاکره شوند.

یکی از شروط عربستان برای آتش بس یمن این است که ریاض تضمین‌های امنیتی بیشتری از انصارالله خواسته است. از جمله این‌که یک منطقه امن و عاری از سلاح در طول مرزهایش با شمال یمن تا زمان تشکیل دولت انتقالی که مورد حمایت سازمان ملل باشد، ایجاد شود.

در واقع ریاض از انصارالله خواسته گذرگاه موجود در طول مرزهای مشترک با عربستان را برای منع حملات و آتش توپخانه ترک کند. در مقابل عربستان نیز محاصره هوایی و دریایی علیه یمن را در چارچوب تلاش‌های سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس از جمله توقف حملات مرزی کاهش خواهد داد.

پیشتر مجله فارن پالسی فاش کرده بود کاخ سفید در تدارک برای درج نام انصارالله یمن در لیست “گروه ‌های تروریستی” است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.