شرایط صادرات ایران به ترکیه و پول های بلوکه شده ایران در این کشور چگونه است؟

0 12

به گزارش چاپار نیوز، مهرداد سعادت، رییس اتاق بازرگانی ایران و ترکیه در رابطه با شرایط صادرات ایران به ترکیه اعلام کرد: خوشبختانه صادرات ما به ترکیه ادامه دارد، ضمن آنکه بارهای ترانزیتی ما از خاک ترکیه به سایر بازار‌های هدف در حال ارسال است و امیدواریم خلاء ناشی از بستن شدن مرزها در چهارماهه ابتدایی سال به دلیل شیوع وبروس کرونا را جبران کنیم که خوشبختانه آمار رو به رشد نشان دهنده آن است.

وی افزود: همچنین افزایش نرخ ارز یک مزیت برای صادرات به شمار می‌آید که امیدواریم در سال جاری حجم صادرات‌مان هم به کشور ترکیه و هم از کشور ترکیه به سایر کشورها افزایش پیدا کند.

سعادت خاطر نشان کرد: آماری دقیقی از میزان صادرات به ترکیه در ۶ ماهه ابتدایی سال در دست نیست اما در ۴ ماه نخست سال با کاهش ۹۰ درصدی صادرات روبرو شدیم که پس از باز شدن مرزهای تجاری روند صادرات بشدت افزایش پیدا کرده است. از همین روی تجار و صادرکنندگان در تلاش هستند تا آن کاهش را جبران کنند.

رییس اتاق بازرگانی ایران و ترکیه ضمن تاکید بر تاثیر افزایش نرخ ارز بر صادرات اظهار کرد: البته با این روند پیش‌بینی می‌شود صادرات ما در سال جاری به مراتب بیشتر از سال گذشته خواهد بود. زیرا امسال به دلیل نرخ ارز جذابیت بیشتری برای صادرات وجود دارد و همکاران صادراتی تلاش می‌کنند هم جای خالی ۴ ماهه را پر کنند و هم به دلیل نرخ ارز افزایش صادرات کالاهای ما توجیح بیشتری دارند که منحر به بالا رفتن حجم صادرات ما نسبت به مدت مشابه می‌شود.

سعادت اینگونه ادامه داد: شیوع مجدد کرونا تاثیر چندانی بر روند کاری ما نداشته و تنها ارتباطات تجاری را کاهش پیدا داده، به طوری که رفت و آمد هیات‌های تجاری دچار مشکل شدند. اما باید در نظر داشت که اکنون نیاز چندانی به حضور فیزیکی در بازارها نیست و به دلیل امکانات ارتباطاتی جای خالی آن نیز پر شده و نتوانسته تاثیر محسوسی داشته باشد.

وی در رابطه با وضعیت پول‌های بلوکه شده ایران در ترکیه بیان کرد: متاسفانه مانند سایر کشورها در ترکیه نیز پول بلوکه شده داریم با این تفاوت که این پول‌ها برای ما قابل استفاده است و برای بحث واردات از این منابع تخصیص پیدا می‌کند.

سعادت در انتها در خصوص شرایط صادرات ایران به ترکیه گفت: کشور ترکیه بیشتر از ما مواد خام خریداری می‌کند و به خرید محصول نهایی علاقه چندانی ندارد. اما این موضوع را باید در نظر گرفت که ما از طریق ترانزیت از کشور ترکیه به بسیاری از مقاصد صادراتی خود دسترسی پیدا می‌کنیم که نقش غیر قابل انکاری برای صادرات ما ایفا می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.