شرایط بازار بورس و سرمایه در فروردین ماه چگونه خواهد بود ؟

محمد ابراهیم احمدی در گفت وگویی، در خصوص تأثیر اقدامات دولت در بازار سرمایه اظهار داشت: بورس یکی از بازارهای چندگانه مالی است که در جهان به عنوان نوسان نمای اقتصاد هر کشور شناخته می شود. بنابراین، همیشه مورد توجه بوده است. در ایران این بازار از آبان ۹۲ با ضرباتی مهلک تا اواسط سال ۹۷ رونق خود را از دست داد و به بازار باقی مانده از تورم برای سرمایه داران بزرگ تبدیل شد. قیمت سهام در این بازار بسیار ارزشمند بود. بنابراین پول های هوشمند و بازیگران قدرتمند در اقتصاد در نیمه دوم سال ۹۷ به تدریج وارد این بازار بکر شدند.

وی افزود: این موضوع باعث رونق بیشتر بازار سرمایه در سال ۹۸ شد و دولت، که طی سالهای اخیر به دلیل اعمال تحریم های ظالمانه غرب، هزینه های سنگین برای مبارزه با ویروس کرونا، کمبود زیرساخت در کشور برای مقابله با شرایط و… با کسری بودجه شدید روبرو بود، برای ورود مستقیم به بازار جذاب بورس ترغیب کرد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: دولت پس از تبلیغات گسترده موفق شد مردم را به سرمایه گذاری در بازار سرمایه دعوت کند و کسری بودجه خود را با فروش بخشی از سهام شرکت های دولتی جبران کند، اما سپس با انجام برخی اقدامات، جایگاه بازار سرمایه در بین مردم نابود شد.

احمدی اظهار داشت: تصمیمات مردم و فروش هماهنگ و سنگین سهامداران حقیقی و حقوقی قدرتمند، دستکاری در قالب معاملات و برخوردهای سلیقه ای ناظران بازار باعث از رونق افتادن بیشتر بازار شد که باعث از بین رفتن سرمایه مردم و در نتیجه آسیب زایی روانی، جسمی و اجتماعی این سرمایه گذاران را به ارمغان آورد.

وی افزود: واضح است که در این شرایط وقتی جامعه سهامداری متشکل از تعداد زیادی سهامدار بی تجربه باشد، روند بازار شکل اصلاحی شدیدی خواهد گرفت و به دلیل حمایت نشدن منجر به افت شدیدی می شود.

این کارشناس بورس گفت: در ماه های اخیر پس از خروج قسمت قابل توجهی از نقدینگی از بورس، اتفاقات بدی در بازار رخ داد، مانند انفجار قیمت ها در بازار مسکن و خودرو، اوج جدید ۳۳ هزار تومانی دلار و سکه بیش از ۱۶ میلیون تومان و بدتر از همه، خروج پول از کشور برای ورود به بازارهای جهانی بود.

احمدی در مورد لزوم روشن شدن وضعیت ارزهای دیجیتال توضیح داد: خروج ارز از کشور ناراحت کننده است و ظهور استانداردهای دوگانه مقامات کشور نسبت به رمزارزها و فارکس غم انگیزتر است. قطعاً توجه به ارزهای دیجیتال می تواند فرصت خوبی برای دور زدن تحریم های بانکی فراهم کند. اما این منوط به شناخت ارزهای دیجیتال در ایران است.

وی خاطرنشان کرد: تداوم وضعیت نامعلوم فعالیت های مردم در بازار ارز دیجیتال و خروج بی رویه ارز برای ورود سرمایه های مردم به بازار رمزارزها، از طریق کارگزاری های غیرقانونی قطعاً به اقتصاد کشور و مردم آسیب می رساند و مسئولان باید بدانند این موضوع می‌تواند زمینه تضعیف پایه‌های اقتصاد را در حدی که ما با مشکل تامین ارز حتی برای خرید دارو و سایر ملزومات پزشکی و مایحتاج بیماران مواجه باشیم، فراهم می‌کند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: همچنین در آینده فضا برای دولت بعدی بحرانی خواهد شد. بنابراین، اگر این اقدام با دانش و آگاهی انجام شده باشد، نوعی غرض ورزی از سوی خیانتکاران در داخلی به کشور و افرادی است که با هیجان وارد بازار ارزهای دیجیتال شده اند؛ مطمئناً در آنجا نیز آسیب جدی خواهند دید. زیرا آنها شناخت و دانش کافی از آن بازار را ندارند.

احمدی در مورد تغییر روند عادی بازار با دستکاری دامنه، اظهار داشت: روند منفی بازار تقریباً هر ساله در ماه اسفند رخ می دهد. زیرا با تسویه حساب های اعتباری کارگزاری ها و سهامداران در این ماه رقم می خورد، اما امسال دستکاری دامنه نوسانات هیجان فروش شدیدتری را در بازار ایجاد کرده است.

وی افزود: در حالی که در روزهای اولیه به نظر می رسید افزایش دامنه مثبت و کاهش دامنه منفی به مثبت شدن بازار کمک می کند؛ اما در نهایت منجر به تشکیل صف های فروش سنگین و کمبود نقدینگی شد.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص بهبود شرایط در بازار بورس در بلندمدت بیان‌کرد: بازار سرمایه همیشه نشان داده است که در بلند مدت، بازار سودآوری بیشتری نسبت به بازارهای موازی خود داشته است و به نظر می رسد روزهای زمستان بازار سرمایه به پایان می رسد و ما در ماه فروردین بازار متعادلی خواهیم داشت. همچنین یکی از شعارهای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آینده ایجاد رونق در بازار سهام خواهد بود و این مسئله می تواند به تعادل بازار و رشد آن کمک کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.