برنامه وزارت آموزش و پرورش برای شرایط آموزش دانش آموزان در شرایط کرونا

0 23

به گزارش چاپار نیوز، رضوان حکیم زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در خصوص شرایط آموزش در زمان گسترش کرونا اعلام کرد: برنامه وزارت آموزش و پرورش صرف نظر از شرایط ، این است که همه دانش آموزان باید برنامه آموزشی داشته باشند و مدیران مدارس و مسئولان مناطق موظف به پیگیری هستند که هیچ دانش آموزی به دلیل عدم دسترسی به زیرساخت‌های فناوری از جریان آموزش بازنماند.

رضوان حکیم زاده دیروز سه شنبه مورخ هشتم مهر ماه در حاشیه افتتاح مدرسه پویا در دبستان دخترانه علامه حلی بیرجند، طی مصاحبه با خبرنگاران اظهار کرد: استقبال دانش آموزان از کلاس های حضوری در استان ها و مناطق روستایی، عشایری و شهرهایی که جمعیت کمتری داشته اند، پرشور و چشمگیر بوده است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در مناطق شهری؛ در حال جمع‌بندی آمار نهایی استقبال دانش‌آموزان هستیم تا بتوانیم در پایان ماه مهر ارزیابی دقیق تری داشته باشیم، عنوان کرد: معلم مسئول یادگیری تک تک دانش آموزان بوده و باید نقشه یادگیری را برای دانش آموزان تهیه و ترسیم کند.

وی افزود:  برنامه وزارت آموزش و پرورش صرف نظر از شرایط این است که همه دانش‌آموزان باید برنامه آموزشی داشته باشند.

حکیم زاده اعلام کرد: مدیران مدارس و مسئولان مناطق موظف به پیگیری هستند که هیچ دانش‌آموزی به دلیل عدم دسترسی به زیرساخت‌های فناوری از جریان آموزش بازنماند.

وی اینگونه ادامه داد: به منظور تداوم امر آموزش برای دانش‌آموزانی که ازگوشی های هوشمند و یا زیرساخت های اینترنتی محروم می باشند، بسترهای جایگزین که شامل درسنامه، بسته‌های آموزشی و آموزش از طریق مدرسه تلویزیونی ایران است، فراهم شده است.

معاون ابتدایی وزیر آموزش و پرورش، راهبران آموزشی را مسئول توزیع بسته‌های آموزشی، ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مناطق عشایری اعلام کرد و گفت: باتوجه به شروع سال تحصیلی در مناطقی که امکان استفاده از محتوای الکترونیکی وجود نداشته، بسته‌های آموزشی توزیع شده است.

حکیم زاده ، مبحث بازخورد و ارزشیابی را یکی از مهمترین اجزای تدریس در نقشه یادگیری برشمرد و اعلام کرد: معلم، مسئول یادگیری تک تک دانش‌آموزان بوده و باید نقشه یادگیری را برای دانش‌آموزان تهیه کند.

معاون وزیر آموزش و پرورش، ضمن اشاره به این مورد که در فضای مجازی ارزشیابی تعریف خاص خود را دارد، عنوان کرد:  در مجموع تحقق اهداف برنامه درسی مدنظر است، از این رو در سال تحصیلی جاری، مجموع فعالیت‌های دانش‌آموزان به صورت حضوری و مجازی و بسترهای دیگر مبنای آموزش خواهد بود.

بنابر گفته های حکیم زاده هدف از این آموزش‌ها، کسب مهارت‌هایی است که در برنامه درسی پیش بینی شده است.

وی افزود: فعالیت‌های آموزشی و یادگیری پیش‌دبستانی مجازی از ۱۹ مهرماه جاری و هم‌زمان با هفته کودک در سراسر کشور و از طریق شبکه آموزش، صداوسیمای استان‌ها و شبکه شاد، آغاز می‌شود.

شرایط آموزش مجازی دانش آموزان در زمان اپیدمی کرونا

معاون وزیر آموزش و پرورش، استفاده از بستر فضای مجازی را  برنامه ویژه این وزارت برای آن دسته از نوآموزان جدیدی که ثبت‌نام نکرده‌اند، دانست و گفت: براساس اهداف یازده گانه برنامه درسی دوره پیش دبستانی و با درنظر گرفتن ضرورت آماده کردن دانش‌آموزان برای سال آینده و ارتباط موثر با خانواده‌ها برنامه‌هایی به صورت استانی در بستر فضای مجازی آماده می‌گردد.

این فرد مسئول ضمن یادآوری تهیه درسنامه‌هایی با حمایت والدین، اعلام کرد: این برنامه به شکلی اجرا می‌شود که جذب ۱۰۰ درصدی نوآموزان را داشته باشیم.

او همچنین با تاکید بر شرایط هوشمندسازی مدارس، گفت: مدارس هوشمند جزء برنامه‌های وزارت بوده که از گذشته استان‌ها در این زمینه تلاش‌های بسیار خوبی شده و این موضوع در بیرجند بسیار خوب پیش رفته است.

رضوان حکیم زاده استفاده از بستر فناوری‌ها برای غنی‌سازی آموزش کشور را یکی از برنامه‌های اصلی وزارت آموزش و پرورش در شرایط کرونا دانست که امروز با شتاب بیشتر دنبال می شود، سپس افزود: علی رغم اینکه از اسفندماه مدارس تعطیل بودند و آموزش‌ها از بستر فضای مجازی و تلویزیون دنبال شد، اما وزیر آموزش و پرورش تمام تلاش خود را به کار گرفت تا فوق العاده ویژه‌ی فرهنگیان را برقرار کند.

ارائه بسته تشویقی به معلمان

وی ضمن تاکید بر ارائه بسته تشویقی از سوی وزارت برای معلمان، اعلام کرد: اکنون در شرایط خاصی به سر می‌بریم که همه اقشار جامعه به خصوص پزشکان بیش از توان خود تلاش می‌کنند و معلمان نیز از این قاعده مستثنی نیستند و می بایست کارها را با همدلی و مسئولیت پذیری پیش برد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، حکیم زاده در انتها و با توجه به پیش بینی‌های صورت گرفته، با وجود اپیدمی کرونا ویروس اعلام کرد که اجازه نخواهیم داد آموزش به هیچ عنوان تعطیل شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.