شب کوری چیست و چگونه درمان خواهد شد، همه آن چه که نیاز است بدانید

0 15

به گزارش چاپار نیوز، علی میرزاجانی متخصص چشم در رابطه با عارضه ی شب کوری که می تواند مشکل خیلی ها باشد گفت: مکانیسم دید در شب با مکانیسم دید در روز متفاوت است. در قسمت عصبی و پرده شبکیه چشم مجموعه ای از سلول‌ها وجود دارند که برخی از آن ها مختص به دید در روز و روشنایی و برخی دیگر مخصوص دید در نور کم و یا شب هستند.

او در مورد عارضه شب کوری توضیح داد: زمانی که روز به پایان می‌رسد و هوا تاریک می‌شود به موازات آن در چشم مکانسیم دید در روز به مکانیسم دید در شب تغییر می‌کند. برای اینکه در نور کم دیدمناسبی داشته باشیم زمانی لازم است تا پرده شبکیه چشم بتواند خود را با سطح نور کم محیط انطباق دهد.

وی گفت که فرایند آماده شدن چشم برای دید در نور کم، عادت و انطباق به تاریکی نام دارد و ادامه داد: در این روند فعل و انفعالات شیمیایی در سلول‌های بینایی شبکیه اتفاق می‌افتد و در نهایت فرد آماده دیدن در شب می‌شود. مجموعه ای از رنگ دانه‌های ارغوانی در سلول‌های استوانه‌ای شبکیه چشم وجود دارند که در واقع برای فعال شدن مکانیزم عادت و انطباق به تاریکی فعل و انفعالاتی بر روی آن‌ها صورت می‌گیرد و در نهایت سبب می‌شود تا بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی به تاریکی عادت کرده و به راحتی ببینیم.

دکتر میرزاجانی گفت: اگر افرادی از لحاظ میزان رنگ دانه‌های ارغوانی دچار مشکل باشند، یا سلول‌های استوانه‌ای شان نتوانند به خوبی فعالیت لازم برای دید در شب را انجام دهند و یا حتی این سلول‌ها آسیب دیده باشند امکان دارد فرد بطور معمول نتواند در شب به خوبی از عهده دیدن بر آید به بیماری شب کوری مبتلا خواهد شد.

او در این باره افزود: در برخی موارد ممکن است فرد به دلیل کاهش میزان دریافت و یا کمبود ویتامین A دچار شب کوری شود. به همین دلیل توصیه می‌شود افراد حتما در برنامه غذایی روزانه خود مواد غذایی حاوی ویتامین A را بگنجانند.

شب کوری

سپس گفت: گاهی اوقات یک بیماری ارثی به نام رتینیت پیگمنتوزا که از دوران طفولیت به تدریج شروع شده و تا دوران نوجوانی و جوانی پیشرفت می‌کند، سلول های استوانه ای چشم را تخریب کرده و در نهایت باعث کاهش میدان دید و شب کوری می‌شود. اگرچه در چنین شرایطی برخی از وسایل کمک بینایی توسط اپتومتریست تجویز می‌شود تا فرد دید بهتری داشته باشد، اما این بیماری درمان قطعی ندارد.

شب کوری

او افزود: چشم افرادی که مدت زمان زیادی در معرض تابش نور خورشید قرار دارند نمی تواند به خوبی تغییرات لازم در شبکیه چشم برای انطباق با تاریکی را انجام دهد به همین دلیل فرد دچار شب کوری می‌شود.

وی اظهار داشت: بیماری شب کوری نه تنها دید در شب فرد را دچار اختلال و مشکل می‌کند، بلکه باعث محدودتر شدن میدان بینایی او هم می‌شود به گونه‌ای که در مراحل پیشرفته بیماری فرد احساس می‌کند با تاریک شدن هوا از داخل یک تونل محیط اطرافش را می‌بیند. همچنین این دسته از افراد دیگر قادر نخواهند بود که در شب به راحتی رانندگی کنند.

روش های درمان شب کوری چیست؟

دکتر میرزاجانی در مورد روش های درمان شب کوری گفت: اگرشب کوری به دلیل کمبود ویتامین A باشد با تجویز مصرف مکمل‌های دارویی حاوی این ویتامین می‌توان به درمان آن کمک کرد، اما اگر علت این اختلال مادرزادی باشد درمان قطعی برای آن وجود ندارد و تنها با تجویز برخی وسایل کمک بینایی مانند انواع ذره بین‌های اپتیکی و یا الکترونیکی و عینک‌های بزرگنما می توان تا حدی این اختلال را برطرف کرد.

ابن خبر را هم ببینید

لنز های تماس چشمی و کرونا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.