شباهت کرونای دلتا و آبله مرغان در میزان قدرت انتقال و سرایت‌پذیری

ناصر خسروی در مصاحبه ای، در مورد عملکرد و شباهت کرونای دلتا و آبله مرغان بیماران گفت: از ابتدای شیوع و شناسایی ویروس کووید-۱۹، این ویروس برای ادامه بقا و افزایش قدرت خود در هر زمینه ای مانند بیماری زایی و سرعت انتقال دستخوش تغییرات زیادی شده است.

این متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری با اشاره به شباهت کرونای دلتا و آبله مرغان ادامه داد: بنابراین، تغییرات در ویروس کرونا به منظور افزایش قدرت بیماری زایی و افزایش قدرت انتقال ایجاد می شود. تاکنون کشندگی بیشتر سویه دلتا نسبت به سایر سویه های مختلف ویروس کرونا اثبات نشده است، اما در کشورهایی که میزان واکسیناسیون آنها پایین تر از ۴۰ به ۵۰ درصد است، کرونای دلتا منجر به درگیری بیش از حد افراد جامعه می شود، همچنین میزان بستری در بیماران را افزایش می دهد و این ویژگی است که گونه کرونای دلتا دارد.

وی افزود: افراد مبتلا به بیماری کرونای دلتا به طور کلی علائم اولیه متفاوتی دارند. علائم کرونای دلتا شامل سرفه خشک، گلودرد و سردرد است و همچنین مشکلات دستگاه گوارش از علائم این نوع جدید ویروس کرونا است.

خسروی گفت: میزان انتقال پذیری کرونای دلتا بسیار بیشتر از انواع دیگر این بیماری است و قدرت انتقال آن مانند قدرت انتقال آبله مرغان است، به عنوان مثال اگر فردی در گروه ۱۰ نفره به آبله مرغان آلوده باشد، می تواند هشت نفر دیگر را آلوده کند. سرعت انتقال آبله مرغان ۸۰٪ است، قدرت انتقال کرونای دلتا نیز به همین میزان است و یک نفر می تواند افراد زیادی را آلوده کند.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری در مورد شباهت کرونای دلتا و آبله مرغان افزود: یک مسئله بسیار مهم در مورد کرونای دلتا این است که این نوع ویروس می تواند تعداد افراد آلوده را به سرعت افزایش دهد، در کشوری مانند ایران که دارای تخت های بیمارستانی و امکانات دارویی محدود است و همچنین با توجه به وجود تحریم ها و برخی نقاط ضعف مدیریتی، تشکیل صف های طولانی در بیمارستان وجود دارد.

وی یادآور شد: با کمبود تخت در بخش های ICU و در بخش های بستری بیماران مبتلا به کرونا، اگر شیوع بیماری کرونا افزایش یابد، چهره واقعی کرونای دلتا در بیمارانی که به دلیل کمبود تخت های بیمارستان نمی توانند در بیمارستان بستری شوند، بارزتر می شود.

خسروی با اشاره به شباهت کرونای دلتا و آبله مرغان خاطرنشان کرد: کرونای دلتا به ابتلای کودکان نیز منجر می شود و در این گروه سنی بیشتر با علائم گوارشی در ارتباط است و با توجه به فرا رسیدن تابستان، این مشکلات گوارشی ممکن است مربوط به بیماری های گوارشی کودکان باشد که در این فصل شایع است. اما ممکن است این علائم در کودکان مربوط به کرونای دلتا باشد، بنابراین والدین باید هوشیار باشند، زیرا اگر کودک کرونای دلتا داشته باشد و تشخیص صحیح نباشد، می تواند منجر به انتقال ویروس به سایر اعضای خانواده شود.

وی گفت: افرادی که در گذشته به ویروس کرونا آلوده شده اند یا واکسینه شده اند نیز احتمالاً دچار کرونای دلتا می شوند. در حال حاضر، بیشترین ایمنی در برابر این نوع ویروس کرونا، واکسن فایزر است که ۸۸٪ افرادی که واکسینه شده اند در برابر کرونای دلتا ایمن هستند. واکسن ها در ایران نیز می توانند پیشگیرانه باشند، اما هیچ مطالعه ای درباره درصد دقیق ایمنی این واکسن ها انجام نشده است.

وی با توجه به شباهت کرونای دلتا و آبله مرغان اظهار داشت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون اقدامات لازم برای جلوگیری از شیوع ویروس و شیوع گسترده آن در جامعه از جمله رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله اجتماعی، عدم حضور در جلسات، استفاده از ماسک، شستن دستها و سایر موارد برای جلوگیری از آن به دلیل شیوع گسترده کرونای دلتا، این اقدامات کافی است و توصیه می شود این موارد با دقت بیشتری انجام شود.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری با اشاره به میزان آمادگی در چهارمحال و بختیاری برای مقابله با ویروس کرونای دلتا، گفت: برخی از امکانات استان مانند تخت بیمارستان و همچنین تخت ICU محدود است، بنابراین باید اقدامات لازم صورت بگیرد تا استان به مرحله بحران و شیوع گسترده بیماری وارد نشود، زیرا درصورتی که پیک پنجم بیماری کرونا در استان با کرونای دلتا آغاز شود، می‌تواند افزایش میزان ابتلا، بستری و مرگ و میر را به دنبال داشته باشد.

وی افزود: وضعیت شیوع بیماری کرونا در ایران و وقوع پیک‌های مختلف به دلیل برخی ضعف‌های مدیریتی و تصمیمات نادرست مانند آزادسازی مراسمات و سایر موارد است که گاهی در ستاد مبارزه با کرونا اتخاذ می‌شوند، همچنین میزان رعایت مردم نیز کاهش یافته است، کند بودن واکسیناسیون در ایران نیز یکی دیگر از دلایل وقوع پیک‌های مختلف است، اگر بر سرعت واکسیناسیون افزوده نشود روز به روز وضعیت شیوع بیماری کرونا وخیم‌تر می‌شود و در صورتیکه بیش از ۷۰ درصد جمعیت ایران طی سه تا چهارماه آینده واکسنه نشوند، امکان دارد وضعیت انتقال ویروس کرونا بحرانی‌تر نیز ‌شود.

خسروی در پایان با اشاره به شباهت کرونای دلتا و آبله مرغان بیماری همه گیر رخ داده در سال ۱۹۱۴ و شیوع آنفولانزای اسپانیایی، اظهار داشت: ماهیت ویروس کرونا پیچیده تر از ویروس آنفولانزا است و از تنوع بالاتری برخوردار است. در پاندمیک سال ۱۹۱۴ نیز قشر عظیمی از جامعه به ویروس آنفولانزا مبتلا شدند و نوعی ایمنی اجتماعی ایجاد شد، اما تعداد بسیاری نیز کشته شدند به صورتی که کشته‌های ناشی از بیماری آنفولانزای اسپانیایی از کشته‌شدگان در جنگ جهانی اول نیز بیشتر بود، به‌همین دلیل امروزه لازم است این ایمنی اجتماعی از طریق تزریق واکسن حاصل شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.