اخبار مربوط به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو شایعه است یا واقعیت؟

با وجود شایعاتی که امروز در خصوص با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات دارو منتشر شده بود، پس از تحقیق و پیگیری مشخص شد که این خبر صحیح نبوده است و تامین ارز دارو به روال قبل ادامه دارد.

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، امروز برخی خبرها حاکی از این بود که ارز ۴۲۰۰ تومان برای واردات دارو حذف شده است و این خبر بر روی برخی بازارها از جمله سهام‌های شرکت‌های دارویی تاثیر زیادی گذاشت؛ به صورتی که گروه‌های دارویی در بازار بورس با استقبال بیشتری رو به رو شده و مورد توجه قرار گرفت.

اما پس از پیگیری و تحقیق در خصوص این امر مشخص شد که به تازگی تصمیمی در رابطه با ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو اتخاذ نشده و حذف کامل این ارز دولتی برای واردات دارو حقیقت ندارد و ظاهرا چنین خبرهایی از طریق افراد سودجو برای تحت تاثیر قرار دادن بازارهای مختلف منتشر می‌شود.

این در حالی است که در خصوص اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات دارو، برخی از داروها و تجهیزات پزشکی پیش از این خبر با ارز نیمایی که در حال حاضر به حدود ۲۵ هزار تومان در هر دلار می‌رسد تامین ارز می شد و بخش دیگر با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد می‌شود.

بر اساس آخرین گزارشات بانک مرکزی تعهد تامین ۲.۵ میلیارد دلار ارز برای واردات دارو با نرخ ۴۲۰۰ تومان را داده که تاکنون حدود ۶۰  درصد آن را تامین کرده است و مابقی به تدریج تامین خواهد شد.

از موقعی که تغییر سیاست‌های ارزی در دستور کار مراکز مربوطه قرار گرفت و واردات کالا با ارز ۴۲۰۰ تومانی انجام شد، به مرور با توجه به سوء استفاده هایی که از این پرداخت وجود داشت و از سویی کالا با نرخ ۴۲۰۰ تومانی در اختیار مصرف کننده قرار نمی گرفت، تامین ارز واردات با نرخ ترجیحی به تدریج محدود تر و در نهایت به کالاهای اساسی رسید که در حال حاضر تعداد بسیار محدودی از کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می‌کنند که در کنار آن برخی از داروها نیز با این نرخ وارد می ‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.