مشارکت مردم در انتخابات تهدیدهای منطقه ای و بین المللی را برطرف می کند

حسین کاشفی در گفت وگویی، در تحلیلی از فضای کشور در آستانه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت: با توجه به مشکلاتی که مردم داشتند و هنوز هم دارند و متأسفانه با این رد صلاحیت های گسترده برای انتخابات شورای اسلامی به ویژه در شهرهای بزرگ، جو نشانگر آن است که برخی به دنبال فراهم آوردن بستری برای جلوگیری از درگیری های انتخاباتی در شرایطی هستند که کرونا همه موضوعات را تشدید می کند و این باعث می شود مردم را در بحث هایی که باعث گرم شدن جو می شود، دور کنند.

این عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت با بیان اینکه انتخابات مهم است زیرا سرنوشت چهار سال آینده را رقم می زند، گفت: برخی باید پاسخ دهند که چرا نیروهایی که به میدان می آیند، معرفی و نامزد می شوند، کنار می گذارند.

وی با تأکید بر اینکه باید طبق قانون عمل شود، اما می بینیم که اینطور نیست، گفت: گاهی اوقات وقتی اتفاقی می افتد می گوییم قانون است اما اکنون می بینیم که اینطور نیست؛ به طوری که همه زمینه ها برای رقیب در دسترس است و آنها می توانند از همه امکانات استفاده کنند و چیزی مانند یک ستاد تبلیغاتی برای افراد وجود دارد و از همه امکانات عمومی برای کارهای تبلیغاتی آنها استفاده می شود. آنها باید این کار را انجام دهند، در حالی که برای اصلاح طلبان این محدودیت ها از نظر رد صلاحیت ها و از نظر استفاده از امکانات به شکل دیگری است.

کاشفی افزود: اوضاع دشوار است، اما با توجه به اهمیت انتخابات و اینکه نمی توان نسبت به سرنوشت کشور و آینده بی تفاوت بود؛ اصلاح طلبان مدتی است تحت عنوان “جبهه اصلاحات ایران” یا “نهاد اجماع ساز” فعالیت خود را برای انتخابات شروع کرده اند و کار به طور جمعی برای بررسی افرادی که آمادگی خود را اعلام کرده اند یا از طریق احزاب معرفی شده اند، انجام می شود.

وی با بیان اینکه تأکید شده که فقط احزاب افراد را معرفی کنند، گفت: ما باید به جای نگرش فردمحوری، طبق برنامه محوری عمل کنیم. یعنی افراد بر اساس برنامه ها شخص را انتخاب کنند و افرادی معرفی شوند که توانایی های مختلفی در دانش، تجربه، پاک دستی و سلامت نفس داشته باشند.

کاشفی گفت: وقتی افراد از طریق احزاب انتخاب و معرفی می شوند، مسئله مسئولیت پذیری وجود دارد و اینگونه نیست که کسی بگوید من به طور مستقل آمدم و پاسخگو نیستم.

وی با اشاره به اینکه یک حزب نمی خواهد فقط برای یک انتخابات نامزد شود، گفت: حزب به عنوان نماینده مردم همیشه می خواهد فعال باشد بنابراین همیشه سعی می کند پاسخگو باشد.

این عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت، ادامه داد: سازوکار این است که افراد از طریق احزاب به نهاد اجماع ساز معرفی شوند تا طبق مقررات موجود رأی دهند و سپس به عنوان نامزد نهایی معرفی شوند. از آنجا که کار به صورت جمعی انجام می شود، کلیه موضوعات به این گروه اختصاص یافته است. بنابراین، حزب اتحاد ملت به عنوان یکی از احزاب عضو جبهه اصلاحات ایران یا یک نهاد اجماع ساز، با تصمیمات آنجا همراهی می کند.

وی با تأکید بر اینکه باید زمینه ها برای حضور مردم فراهم شود، گفت: امروز مردم هنوز آن استقبالی را که باید از انتخابات نداشته اند و من معتقدم که باید با مردم صحبت کرد و مشکلات گفته شود و دلیل معظلات برای آنها توضیح داده شود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: امروز می بینیم که در رابط با سیاست خارجی، برجام و مذاکراتی که در حال انجام است مشکلاتی وجود دارد.

وی در مورد انتخابات افزود: برخی از افراد با برجام به همین منوال رفتار کردند و امروز نیز با مذاکرات به همین روش رفتار می کنند و می خواهند زمینه ای فراهم کنند تا این مذاکرات به نتیجه درست نرسد؛ اگر در این مذاکرات به نتیجه برسیم، تحریم هایی که کشور را زمین گیر کرده اند برداشته می شود.

وی یادآور شد: در مباحث اقتصادی عده ای به کاغذ پاره بودن قطعنامه ها پرداختند و آنها را بی نتیجه خواندند که به نظر من به دلیل شرایطی که برای کشور ایجاد کرده اند امروز باید در پیشگاه خدا و مردم پاسخگو باشند.

کاشفی ادامه داد: زمانی ما خارج از فصل ۷ منشور سازمان ملل بودیم که خروج از آن دشوار بود، اما این کار از طریق مذاکره انجام شد؛ بنابراین، من معتقدم که این مذاکرات به دلیل تأثیرات مربوط به خود در تاریخ باقی خواهد ماند.

وی با بیان اینکه نگرش های غلط آمریکا نسبت به برجام موضوع را به این وضعیت رسانده است، افزود: اکنون با توجه به شرایط جدید بوجود آمده امید می رود که مذاکرات به خوبی پیش رود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب تأکید کرد: ما چاره ای نداریم جز اینکه با مردم گفتگو کنیم. آنها باید بدانند که با نیامدن و عصبانی شدن از صندوق های رای، این بدان معنی است که آنها نمی خواهند از امکانات موجود استفاده کنند و می خواهند خود را از بین ببرند و این بدترین عملکردی است که ما می توانیم داشته باشیم و ما هیچ جوابی برای آینده و تاریخ نداریم.

وی خاطرنشان کرد: البته حضور مردم شرایط خاص خود را دارد و آن نهادهای نظارتی که مسئولیت اصلی را بر عهده دارند، اگر خدایی نکرده نیروهای توانمند را رد صلاحیت کنند و کشور را از افراد کارآمد محروم کنند، باید پاسخگو باشند، زیرا مهمترین مسئله بحث کارآمدی است؛ زیرا وقتی افراد کارآمد را کنار بگذارید، کشور به طور طبیعی به یک سبک و سوی دیگر حرکت می کند.

وی ادامه داد: امیدوارم با توجه به هشدارهای مقام معظم رهبری در خصوص موضوع حداکثری مشارکت،در انتخابات شاهد حضور گسترده مردم در صندوق های رأی باشیم، زیرا مشارکت مردم خود تهدیدهای منطقه ای و بین المللی را برطرف می کند.

اینعضو شورای مرکزی حزب وحدت ملت، گفت: امروز برخی می گویند ما نمی خواهیم شرکت کنیم زیرا آنها می دانند که اگر مشارکت حداکثری وجود داشته باشد، طبیعتاً برخی از آنها موقعیتی را که باید داشته باشند ندارند. به همین دلیل است که آنها می خواهند مردم را ناامید کنند. بخاطر داشته باشید که کسانی که در خارج از کشور سرنگون هستند و چه کسانی که در داخل برای ناامید کردن مردم حرف هایی می زنند، می خواهند مشارکت حداکثری صورت نگیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.