سویه لامبدا چیست و چطور می توان این سویه کرونا ویروس را شناخت ؟

به گزارش چاپارنیوز و به نقل از نیوز، دانشمندان و کارشناسان، جدیدترین سویه ویروس کووید-۱۹ به نام لامبدا را تهدیدی جدید برای دستاوردهای سال گذشته علیه ویروس می دانند.

سویه لامبدا چیست ؟

ویروس ها دائما جهش و سویه های مختلف تولید می کنند. این سویه که قبلاً با نام C.37 شناخته می شد، اولین بار در دسامبر سال ۲۰۲۰ در پرو شناسایی شد. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، لامبدا ۸۲ درصد موارد ابتلا را در ماه مه و ژوئن در پرو تشکیل داده است که بالاترین میزان مرگ و میر را نیز در جهان داشته است.

لامبدا یک الگوی منحصر به فرد از هفت جهش در پروتئین سنبله دارد که ویروس از آن برای آلوده سازی سلول های انسانی استفاده می کند. البته جهشی به نام L452Q برای محققان جالب است زیرا شبیه جهش L452R است و به نظر می رسد در ایجاد بسیاری از عفونت های نوع دلتا نقش دارد.

خطرات سویه جدید چیست؟

سویه لامبدا با انتقال و مقاومت بالاتر در برابر آنتی‌بادی‌ها معرفی شده اما متخصصان بهداشت می‌گویند که برای اثبات این واقعیت به اطلاعات بیشتری نیاز است.

پروتئین سنبله نوع لامبدا، الگوی منحصر به فردی از ۷ جهش (Δ۲۴۶-۲۵۲، G75V، T76I، L452Q، F490S، D614G، T859N) دارد که L452Q آن مشابه جهش L452R گزارش شده در انواع دلتا و اپسیلون است.

همچنین نشان داده شده است که جهش L452R از آنتی بادی ایجاد شده فرار کرده و عفونت ویروسی را افزایش می دهد. اطلاعات فعلی حاکی از آن است که جهش L452Q از نوع لامبدا ممکن است دارای ویژگی های مشابه عفونت دلتا داشته باشد.

بهداشت عمومی انگلیس گفت: در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این سویه بیماری شدیدتری ایجاد می کند یا اثر واکسن های فعلی را کاهش می دهد.

علائم سویه لامبدا چیست ؟

بر اساس آمار رسمی منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی، بیماران مبتلا به کووید-۱۹ به طور معمول یکی از اصلی ترین علائم تب، سرفه خشک و خستگی را گزارش کردند، اگرچه علائم شایع آن شامل درد، گلو درد، اسهال، ورم ملتحمه، سردرد، از دست دادن حس بویایی و چشایی، بثورات پوستی یا تغییر رنگ انگشتان دست و پا است.

شیوع لامبدا در کدام کشورهاست؟

حتی اگر هنوز میزان آلودگی و انتقال سویه لامبدا مشخص نشده است، حدود ۳۰ کشور در سراسر جهان این گونه را گزارش کرده اند. اگرچه واضح است که نژاد غالب در پرو است که بیش از ۸۰٪ موارد را تشکیل می دهد اما از ماه مه و ژوئن در بیش از ۳۱٪ نمونه های شیلی نیز مشاهده شده است.

اخیراً، بهداشت عمومی انگلستان اعلام کرده که تعداد کمی از موارد ناشی از لامبدا در این کشور شناسایی شده است و آن را به عنوان “یک عامل بالقوه در افزایش انتقال یا افزایش احتمال مقاومت در برابر آنتی بادی های خنثی کننده” تشخیص داده است.

در حال حاضر و با راه یافتن این ویروس به اروپا، مکانی که همچنان با نوع دلتا در نبرد است، هنوز مشخص نیست که لامبدا به دلیل عدم مطالعه به چه میزان از نگرانی تبدیل شود.

ژایرو مندس، مشاور منطقه‌ای سازمان بهداشت پان آمریکا (PAHO) در زمینه بیماری‌های ویروسی در حال ظهور در ۳۰ ژوئن گفت: این بیماری در ۸ کشور آمریکای لاتین و کارائیب شناسایی اما به طور پراکنده در بیشتر کشورها مشاهده شده است. هنوز شواهد واضحی وجود ندارد که ویروسی با انتقال بالا باشد.

تأثیر واکسن ها علیه سویه لامبدا چیست ؟

محققان دانشگاه شیلی در سانتیاگو با استفاده از نمونه های خون کارکنان بهداشت محلی که دو دوز واکسن کروناوکس (CoronaVac) چین را دریافت کرده اند، اثر لامبدا بر عفونت ویروسی را بررسی کردند. نتایج تحقیقات آنها در مقاله ای پیش چاپ، منتشر شده است و نشان می دهد که لامبدا نسبت به گاما و آلفا عفونی تر است و می تواند از آنتی بادی های تولید شده در واکسن بهتر فرار کند.

از طرف دیگر، نتایج مطالعه دانشکده پزشکی گروسمن در نیویورک که نتایج آن هنوز توسط محققان تکرار نشده است، در ۳ جولای منتشر شد و نشان می دهد که واکسن های mRNA در برابر سویه لامبدا موثر هستند.

با این حال، هر دو مطالعه هنوز بررسی نشده و اطلاعات دقیق در مورد اثر واکسن در برابر نوع لامبدا مشخص نشده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.