توضیحات سفیر پکن در ایران درباره طرح صلح چین و همکاری برای واکسن کرونا

سفیر پکن در ایران معتقد است لغو محدودیت‌ های تسلیحاتی ایران براساس قطعنامه ۲۲۳۱، بازتاب‌دهنده موضع مشترک جامعه بین‌المللی در خصوص حفظ چندجانبه‌گرایی، پیامدهای موجود مسئله هسته‌ای ایران و کارآمدی برجام است.

چانگ هوآ تاکید کرد: «چین به همکاری با تمامی طرفین به منظور تداوم پیگیری اجرای برجام و قطعنامه ۲۲۳۱، پیشرفت در حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک مسئله هسته‌ای ایران و حراست از سیستم منع گسترش بین‌المللی (جنگ افزارهای هسته ای) و صلح در خاورمیانه و منطقه خلیج فارس ادامه خواهد داد.»

این دیپلمات چینی گفت: «در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل به طور آشکار برداشته شدن اقدامات بازدارنده نظیر تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران قید شده است که باید به طور وفادارانه‌ای به آن عمل شود. چین به حراست از صلح و ثبات در خاورمیانه و منطقه خلیج فارس و پیشبرد فعالانه حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک مسئله هسته‌ای ایران متعهد بوده و به انجام دادوستد تسلیحاتی به طور محتاطانه‌ ادامه می‌دهد.»

طرح صلح چین برای خلیج فارس

طرح صلح چین برای خلیج فارس از موضوعات دیگری بود که وزیر امور خارجه چین اخیرا در نشست شورای امنیت سازمان ملل در سطح وزیران مطرح کرد.

سفیر پکن در ایران در مورد طرح صلح چین توضیح داد: «چین سه پیشنهاد را ارائه داده است: نخست تعهد به قانون به منظور ارتقای امنیت خلیج فارس است. تمامی طرف‌ها می‌بایست اهداف و اصول منشور سازمان ملل را دنبال و با تحریم‌های یکجانبه و استفاده از زور برای اعمال فشار مخالفت کنند. سازمان ملل هم باید به طور کامل نقش خود را در میانجی‌گری و تسهیل مذاکرات ایفا کند و از تلاش‌های میانجی‌گرایانه تشکیلات منطقه‌ای همچون شورای همکاری خلیج فارس حمایت کند.»

چانگ هوآ افزود: «پیشنهاد دوم در طرح صلح چین حفظ همسایگی خوب به منظور کمک به امن‌تر کردن خلیج فارس است. هیچ کشوری نمی‌تواند همسایگانش را انتخاب کند پس همزیستی مسالمت‌آمیز تنها انتخاب درست است.»

به گفته وی پیشنهاد سوم هم دفاع از عدل و عدالت به منظور باثبات‌تر کردن خلیج فارس است. چانگ هوآ ادامه داد: «کشورهایی که جزو کشورهای حوزه خلیج فارس نیستند، باید موضعی متعادل و عادلانه اتخاذ کنند و تلاش‌های صادقانه‌ای در جهت ارتقای مذاکرات صلح و تحکیم شرایط محلی داشته باشند.»

سفیر پکن در ایران در ادامه یادآور شد: «وزارت خارجه چین بر این باور است که مسئله هسته‌ای ایران کلیدی برای وضعیت در منطقه خلیج فارس است. چین خواهان تشکیل صحنی جدید برای گفتگوهای چندجانبه برای کشورهای حوزه خلیج فارس بر پایه حفظ برنامه جامع اقدام مشترک، و افزایش عزم برای تنش‌زدایی و حصول اجماع در خصوص حفظ صلح و ثبات در منطقه است.»

توافق ایران و چین درخصوص واکسن کرونا

سفیر پکن در ایران درباره کرونا و همکاری برای مقابله با این پاندومی گفت: «چین با کشورهای حاشیه خلیج فارس برای مبارزه با کرونا همکاری فعالانه‌ای دارد و هرگاه که کار تولید و توزیع واکسن به اتمام رسید، واکسن‌ها را به میزان نیاز در اختیار آن ها قرار می دهد.»

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان روز نوزدهم مهر ماه در سفری که به چین داشت اعلام کرد که ایران و چین درباره همکاری درخصوص واکسن کرونا به توافق رسیده‌اند. وی در توییتی پس از دیدار با وانگ یی. همتای چینی خود نوشت: «مذاکرات پرثمری در تنگچونگ زیبا با دوستم وانگ یی در خصوص شراکت استراتژیک جامع داشتم‌. ما یکجانبه‌گرایی و تلاش آمریکا برای ایجاد جهانی تک قطبی را رد کردیم. همچنین در خصوص تقویت روابط از جمله برنامه ۲۵ ساله، همکاری‌های منطقه‌ای، حفظ برجام و همکاری در خصوص واکسن توافق کردیم‌.»

سفیر پکن در ایران با اشاره به نشست اخیر شورای امنیت درخصوص امنیت در خلیج فارس که محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان نیز در آن سخنرانی کرد، هم یادآور شد: «نشست در سطح وزیران و به ابتکار روسیه -رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل– برگزار شد. میزبانی این نشست بر عهده سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، قرار داشت و وزرای امور خارجه دیگر اعضای شورای امنیت سازمان ملل به همراه کشورهای منطقه خلیج فارس و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در این جلسه حضور داشتند.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.