ساییدگی دندان چیست و در چه صورتی رخ می دهد ؟

به گزارش چاپار نیوز، پوسیدگی دندان ها و ساییدگی فک و لثه یکی از مشکلاتی است که با افزایش سن در برخی افراد ایجاد می شود. اما رخ دادن چنین اتفاقی در سنین پایین طبیعی نبوده و باید برای حل آن اقدامات درمانی انجام داد.

پوسیدگی دندان، مشکلی است که به دلیل از بین رفتن مینای دندان و قرار گرفتن دندان در معرض اسید‌های گوناگون پیش می آید. ترشحات میکروب‌ها، اسید‌ها و حل شدن مینای دندان با آن‌ها سبب از بین رفتن و ساییدگی دندان و لثه می گردد.

این مشکلات در صورتی ایجاد می شوند که پس از مصرف مواد اسیدی و خوراکی‌های مضر مسواک نزنیم و دهان را با آب زیاد شستشو ندهیم.

انواع ساییدگی دندان ها

جالب است بدانید، لایه درخشانی که روی دندان های ما قرار دارد، مینای دندان است. نازک شدن یا آسیب دیدن مینای دندان سبب ایجاد مشکلات متعددی برای دهان و دندان ما خواهد شد. یکی از این مشکلات ساییدگی دندان هاست که به انواع: ابریژن، اتریشن، فرسایش و ابفرکشن تقسیم می شود. در ادامه هر یک از این انواع را به صورت جداگانه برای شما توضیح خواهیم داد.

ابرژین:

ابریژن زمانی رخ می دهد که اشیا‌یی در برخورد با دندان‌ها قرار گرفته و آن ها را خراب کنند. مانند: شکستن تخمه و آجیل.

اتریشن:

در اتریشن، دندان قروچه و ساییدگی دندان‌ها با یکدیگر و دندان‌های‌ مقابل سبب ایجاد این نوع پوسیدگی می گردد.

ابفرکشن:

ابفرکشن یا ساییدگی خط لثه در حالتی اتفاق می افتد که فرد دچار استرس، اضطراب، حالت جویدن و گاز گرفتن شود. در این شرایط، فرد دچار ساییدگی خط لثه شده و دندان‌هایش در معرض خطر از بین رفتن قرار می‌گیرند.

فرسایش:

فرسایش هنگامی رخ می دهد که مصرف غذا‌ها و نوشیدنی‌های اسیدی موجب پوسیدگی پلاک‌های دندان شود. همچنین مصرف قند زیاد موجب تولید اسید و نهایتا از بین رفتن و فرسایش دندان‌ها می گردد.

روش های جلوگیری از آسیب مینای دندان

از آنجایی که هیچ راهی برای برگرداندن دندان های از بین رفته وجود ندارد، بهترین راه مراقبت از دندان ها، استفاده از دهانشویه و خمیر دندان مناسب است. مواد شوینده مخصوص دهان و دندان به دلیل داشتن فلوراید موجب از بین رفتن باکتری ها و میکروب های دهان شده و سبب می شوند تا از پوسیدگی دندان ها جلوگیری شود.

باندینگ دندان‌ چیست؟

برای پوشش دادن ناحیه از بین رفته مینا توسط مواد اسیدی می‌توان از روش باندینگ‌ها استفاده کرد. در این روش دندانپزشکان، دندان آسیب دیده را پولیش کرده و از این طریق از افزایش خرابی آن جلوگیری می نمایند. در مراحل پیشرفته تر، برای جلوگیری از خرابی مینای دندان از روکش استفاده می‌شود. به این معنی که دندان را می‌تراشند و ناحیه آسیب دیده را روکش می‌کنند.

لازم به ذکر است که استفاده از شیر، لبنیات، کلسیم، فسفر و برخی از سبزیجات مانند کلم بروکلی و برگ چغندر که حاوی ویتامین K فراوانی هستند، تاثیر زیادی در سلامت دندان‌ها و استخوان‌ها دارد. همچنین چای هم مقادیر زیادی فلوراید دارد که سبب تقویت مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی آن‌ها می گردد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.