هشدار پنتاگون درخصوص تبعات آزمایش سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ توسط ترکیه

سخنگوی پنتاگون جمعه در بیانیه‌ای گفت: «اقدام ترکیه برای آزمایش سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ ممکن است تبعاتی جدی برای روابط آنکارا با واشنگتن داشته باشد.»

به گزارش چاپار به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک،‌ جاناتان راث هافمن، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا هشدار داد: «پنتاگون به قوی‌ترین شکل ممکن آزمایش ۱۶ اکتبر ترکیه روی سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ را محکوم می‌کند؛ آزمایشی که جمعه رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌ جمهوری ترکیه تایید کرد. ما با این اقدام ترکیه در آزمایش سامانه مخالف هستیم و این اقدام تبعات جدی برای روابط امنیتی ما به همراه دارد.»

علاوه بر این جاناتان هافمن بار دیگر موضع واشنگتن مبنی بر اینکه «یک سامانه عملیاتی اس-۴۰۰ با تعهدات ترکیه به عنوان متحد آمریکا و ناتو سازگار نیست» متذکر شد.

رئیس‌جمهوری ترکیه جمعه تاکید کرد: «آنکارا در خصوص آزمایش‌های مرتبط با سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ که از روسیه خریداری کرده، هیچگونه رایزنی‌ و مشاوره‌ای با ایالات متحده نخواهد داشت.»

پنج‌شنبه گذشته همچنین خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه تایید کرد که کشورش آزمایشی مرتبط با این سامانه‌های دفاع هوایی را در سینوپ انجام داده است.

از سال ۲۰۱۸، دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا اقداماتی برای فشار وارد آوردن به دولت آنکارا در جهت لغو خرید اس-۴۰۰ ارائه کرده است. از جمله این اقدامات می‌توان به خارج کردن ترکیه از رنجیره خرید اف-۳۵ اشاره کرد.

خبر مربوط به توقف فروش تسلیحات به ترکیه را از اینجا بخوانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.