ساخت یک نوع پهپاد برای انجام ماموریت‌های تجسس و امداد رسانی

0 9
گروهی از محققان کشور نمونه ای از پهپاد را با هدف افزایش دقت در تجسس و افزایش ایمنی بیشتر عرضه کردند که با استفاده از دوربین و سنسورهای موجود قادر است عملیات تجسس و امدادرسانی را انجام دهد.

به گزارش سایت خبری چاپار نیوز، احمدرضا کرمی، مدیر فنی این شرکت سازنده پهپاد در مصاحبه ای با یکی از رسانه ها، ضمن اشاره به این نکته پهپاد ساخته شده در این شرکت در حوزه امدادرسانی و تجسس است، گفت: این پهپاد با انجام عملیات تجسس در مواقع اضطراری و یا در مرزها، اشیا و افرادی که در منطقه هستند را شناسایی می‌کند.

کرمی در ادامه افزود: در صورتی که در منطقه مورد تجسس حادثه‌ای رخ داده باشد، این پهپاد می‌تواند در جاهایی که نیاز به جعبه کمک‌های اولیه باشد، امدادرسانی کند، ضمن آنکه با استفاده از میکروفونی که بر روی این پهپاد نصب است، می‌تواند با ایستگاه زمینی ارتباط برقرار و موقعیت‌یابی کند.

وی، با بیان اینکه نمونه آزمایشگاهی این پهپاد ساخته شده است، خاطر نشان کرد: برد آن حدود ۱۰ کیلومتر و تست‌های لازم بر روی آن انجام شده است.

همچنین محقق این شرکت با تاکید بر قابلیت این پهپاد در ارائه اطلاعات به صورت آنلاین، افزود: در صورتی که افرادی در مرزها حرکت کنند، این پهپاد این قابلیت را دارد که با دوربین، تجسس می‌کند و داده‌های کسب شده را به صورت آنلاین به ایستگاه زمینی ارسال می‌کند.

وی ضمن به کاربردهای این پهپاد برای نیروی امنیتی اشاره کرد و توضیح داد: می‌توان بر روی سیستم‌های نیروهای انتظامی تگ نصب کنیم و یا پلاک‌ خودروهای آنها را برای پهپاد تعریف کنیم و زمانی که نیروهای امنیتی در حال گشت زنی باشند، این ابزار پرنده با پردازش تصویر می‌تواند اعلام کند که محدوده امن است و تحت کنترل نیروهای امنیتی قرار دارد.

کرمی در ادامه خاطر نشان شد: علاوه بر آن در صورتی که موجودی در منطقه در حال حرکت باشند که به عنوان شی ناشناسی تلقی شود، دوربین این پهپاد با سنسور و پردازش تصویری که دارد به ایستگاه زمینی گزارش می‌دهد که در منطقه مرزی یکسری از افراد و یا خودروهای در حال حرکت وجود دارند که از طریق دوربین شناسایی نشده‌اند.

رییس این شرکت در نهایت گفت: ایستگاه زمینی با مشاهده مستقیم تصویر در صورتی که تشخیص دهد شی ناشناس، گله‌ای از حیوانات باشد که واکنشی نشان داده نمی‌شود؛ ولی اگر شی ناشناس خودرو و یا افرادی باشند که بخواهند از مرز عبور کنند، در این حالت اپراتور وضعیت را قرمز اعلام خواهد کرد و نیروهای امنیتی وارد عمل خواهند شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.