دستگاه لارنگوسکوپی ایرانی جهت کاهش زمان اینتوبه کردن بیماران کرونایی

به گزارش چاپارنیوز، دستگاه لارنگوسکوپی ایرانی دستاورد دکتر محمدرضا خواجوی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران است که با تجهیز آن به دوربین و لامپ، برای پزشک امکان مشاهده حلق و حنجره بیماران را در اتاق‌های عمل و بخش‌های ICU فراهم می‌کند.

تصاویر این ویدئولارنگوسکوپ از طریق Wi-Fi و نرم افزار به تلفن همراه منتقل می شود و از طریق برنامه نصب شده بر روی تلفن همراه، بیماران می توانند در مدت ۱۵ ثانیه به راحتی اینتوبه شوند (اینتوبه کردن به معنای قرار دادن یک لوله قابل انعطاف در داخل نای است تا فرد نیازمند تنفس مکانیکی، اکسیژن لازم را دریافت کند). این دستگاه همچنین توانایی ضبط فیلم و عکس برای آموزش و درمان را دارد. این دستگاه در صورت شیوع کووید-۱۹ بسیار مورد نیاز است.

دکتر محمدرضا خواجوی، استاد بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مجری طرح در گفت وگویی، دستگاه لارنگوسکوپی ایرانی را به عنوان وسیله ای برای دیدن حنجره و قرار دادن لوله در داخل تراشه به هنگام شروع بیهوشی و یا بیماران بد حالِ نیازمند به حمایت تنفسی و دستگاه‌های تنفسی مانند بیماران مبتلا به بیماری های ریوی و کووید-۱۹ توصیف کرد.

وی لارنگوسکوپی را معمولا به دو صورت مستقیم و ویدئو لارنگوسکوپ دانست و اظهار کرد: در دستگاه لارنگوسکوپی ایرانی مستقیم پزشک با نزدیک کردن صورت خود به چشم و دهان بیمار اقدام به لوله گذاری داخل تراشه می کند، ولی با نوع ویدئولارنگوسکوپ دیگر نیاز نیست که پزشک صورت خود را نزدیک صورت بیمار قرار دهد.

خواجوی خاطرنشان کرد: یک دوربین با کیفیت و وضوح بالا به همراه نور LED در قسمت سر ویدئولارنگوسکوپ نصب شده است که این امر امکان مشاهده گلو و حنجره از طریق مانیتور را برای پزشک فراهم می کند.

مجری طرح با اشاره به تفاوت نمونه ایرانی دستگاه لارنگوسکوپی با نمونه خارجی، یادآور شد: در دستگاه ایرانی تصاویر با کمک یک برد الکترونیکی ارائه شده در داخل کشور و همچنین با کمک امواج وای فای صورت می گیرد و تصاویر در اختیار پزشکان قرار می گیرد.

وی بی نیازی به مانیتورینگ‌های اضافه و ذخیره سازی تصاویر و فیلم ها را از دیگر مزایای این محصول برشمرد و گفت: علاوه بر این، امکان ارسال تصاویر و فیلم های تهیه شده برای دیگران در این دستگاه فراهم شده است.

این محقق دانشگاه علوم پزشکی تهران با تأکید بر اینکه این دستگاه دارای اهداف آموزشی نیز است، یادآور شد: کاربرانی که تازه شروع به استفاده از این دستگاه کرده اند می توانند از طریق تلفن های همراه خود نمای گلو و حنجره را مشاهده کنند تا بتوانند نحوه لوله گذاری را فرا گیرند.

خواجوی در مورد دستگاه لارنگوسکوپی ایرانی افزود: در مدل های خارجی یک مانیتور ICD وجود دارد که با سیم یا کابل به دستگاه لارنگوسکوپ متصل می شود اما در مدل ایرانی سیم و کابل برداشته شده و نیازی به اتصال برق نیست.

به گفته این استاد بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی تهران، این دستگاه انرژی خود را از طریق باتری های قابل شارژ تأمین می کند، در حالی که این دستگاه سبک و قابل حمل است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تأکید بر اینکه از زمان شیوع بیماری کووید-۱۹ در کشور، این دستگاه را طراحی و ساخته ایم، افزود: در زمان شیوع بیماری، کشور به دلیل تحریم با کمبود چنین ابزارهایی روبرو بود و واردات این دستگاه ها بسیار گزاف و در حد ۸ تا ۱۰ هزار دلار است. بنابراین، ما به فکر بومی سازی این دستگاه پزشکی در کشور افتادیم.

وی با تأکید بر اینکه در این پروژه ساخت دستگاه لارنگوسکوپی ایرانی به دنبال نوآوری های جدید بودیم تا بتوانیم نواقص این دستگاه را برطرف کنیم، ادامه داد: سرانجام ما موفق به طراحی و ساخت این دستگاه شدیم و آزمایشات آن سال گذشته در بیمارستان های مختلف انجام شد و نظرات اساتید و جراحان در مورد این دستگاه دریافت شد.

خواجوی از دریافت مجوزها و استانداردهای تولید توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر داد و گفت: علاوه بر این، این اختراع به صورت داخلی ثبت شده است.

وی با اشاره به اهمیت طراحی و ساخت دستگاه های لارنگوسکوپی در کشور، گفت: تمام بخش های بیمارستان به ویژه بخش های ICU و اتاق عمل به این ابزار احتیاج دارند، حتی آمبولانس ها نیز باید مجهز به این دستگاه پزشکی باشند. هرجا خدمات پزشکی ارائه می شود، گاهی اوقات لازم است که به برخی از بیماران تنفس مصنوعی داده شود و وجود چنین وسایلی ضروری است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه اگر می خواهیم نمونه خارجی این دستگاه را وارد کنیم نیاز به هزینه بالایی است، یادآور شد: نمونه خارجی در دسترس نیست و در صورت موجود بودن استفاده از آن در مواقع ضروری زمانبر است؛ زیرا ابتدا باید به برق متصل شوند اما در مراحل لوله گذاری با نمونه ایرانی ۱۵ تا ۲۰ ثانیه نیاز است تا بیمار اینتوبه شود.

به گفته مجری طرح دستگاه لارنگوسکوپی ایرانی قراردادی با یکی از شرکتهای دانش بنیان برای تولید انبوه این دستگاه پزشکی برای تولید بردهای الکترونیکی و بدنه استیل این دستگاه منعقد شده است.

خواجوی خاطرنشان کرد: از آنجا که این فناوری بومی کشور است، تولید انبوه آن امکان پذیر است اما مهمترین چالش ما تأمین هزینه های تولید است و تمام هزینه های آن شخصی است. اما ما قادر هستیم نیاز بیمارستان ها و مراکز درمانی این دستگاه را در مدت ۲ هفته با قیمت یک پنجم نمونه خارجی تأمین کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.