ریزش شاخص بورس در سراسر جهان؛ تاثیر مخرب کرونا بر وضعیت اقتصادی جهان

0 21
به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، به نقل از رویترز، روند بهبود اقتصاد جهانی در سه ماه اخیر اگرچه سرانجام پس از ماه ها رشد منفی بسیار کم مجددا از سر گرفته شد، اما آمارهای رشد (به خصوص شاخص بورس  جهانی) کمتر از حدی بودند که در بسیاری از موارد پیش بینی شده بود و این روند در صورت تداوم به معنای این خواهد بود که رشد اقتصادی در سه ماهه پایانی سال نیز کمتر از حدی باشد که انتظار می رود. وضعیت نا به سامان بازار کار و جمعیت بالای بیکاران یکی از بزرگترین مشکلات کنونی اقتصاددانان است و آن ها نگران اند اگر بازار کار رونق نگیرد، احیای کامل مخارج مصرفی و از سرگیری سرمایه گذاری ها امکان پذیر نباشد. اگر جریان سرمایه های جدید در سطوح پایین فعلی باقی بمانند، مشکل نقدینگی بانک های مرکزی را وادار خواهد ساخت تا به  تزریق سنگین خود به بازار ادامه دهند و این موضوع دارای پیامدهایی روی حوزه تورمی و نرخ های بهره خواهد بود.  

با نزدیک شدن به فصل سرما نگرانی ها از آغاز موج جدید تلفات کرونایی شدت یافته است. سازمان بهداشت جهانی با هشدار نسبت به افزایش شمار قربانیان کرونا به دو برابر گفته است تنها راه مقابله موثر با این بیماری، اتحاد رویه کشورهای جهان خواهد بود. این سازمان همچنین با اشاره به تشدید مجدد شیوع کرونا در اروپا گفته است اوضاع در آمریکا و آمریکای لاتین نیز کماکان در وضعیت قرمز قرار دارد.

تاکنون بیش از ۳۳ میلیون و ۷۵۲ هزار و ۹۲ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۹ هزار و ۹۰۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۲۱۰ هزار و ۳۹۸ نفر، برزیل با ۱۴۲ هزار و ۲۸۰ نفر، هند با ۹۷ هزار و ۴۵۰ نفر، مکزیک با ۷۶ هزار و ۶۰۳ نفر و انگلیس با ۴۲ هزار و ۷۲ نفر بوده است.

شیوع کرونا در بیشتر کشورهای جهان وباره شدت یافته و به میزان نگران کننده ای رسیده است. در انگلیس کارشناسان بهداشت نسبت به بروز موج سوم هشدار داده اند. در اسپانیا تلفات دوباره دو رقمی شده است. تعداد دیگری از کشورهای اروپایی از احتمال اعمال مجدد برخی از محدودیت های کرونایی خبر داده اند و ممکن است به دلیل وخامت اوضاع شاهد بازگشت قرنطینه های سراسری باشیم.

بعد از چند هفته وقفه، سران دولت ترامپ دوباره رایزنی خود را با سران دموکرات کنگره جهت تصویب و اجرایی شدن بسته حمایتی جدید آغاز کرده اند. نانسی پلوسی- رئیس کنگره پس از ملاقات با استیون منوچین- وزیر خزانه داری اعلام کرده است پیشرفت های بیشتری در پی گفت و گوها به دست آمده اما هنوز برخی اختلاف نظرهای مهم به همان شدت باقی است.

دموکرات ها خوستار اجرایی شدن یک بسته حمایتی سه تریلیون دلاری برای حمایت همه جانبه از بخش های مختلف اقتصاد هستند، اما جمهوری خواهان تنها به دادن یک بسته ۳۰۰ میلیارد دلاری برای حمایت مستقیم از خانوارها تاکید دارند. بعضی از کارشناسان نگران اند تاخیر در اجرایی شدن بسته جدید باعث آسیب رسیدن به رشد اقتصادی شود. بانک گلدمن ساکس هشدار داده است که برای رسیدن به یک رشد اقتصادی بالا در سه ماهه چهارم سال، آمریکا نیازمند یک جریان نقدینگی جدید بزرگ است.

دنیس دایک- تحلیل گر بازار در موسسه ” برایت تریدینگ ال ال سی” اعلام کرد: در ماهی که گذشت نوسانات بالایی در معاملات مشاهده کردیم و این نوسانات باعث زیان قابل توجه برخی از سهامدارانی شد که سهام پرریسک را خریداری کرده بودند. این زیان باعث ترس معامله گران از تکرار چنین اتفاقی شده و در نتیجه آن ها با احتیاط بیشتری معامله می کنند که به معنای ورود جریان نقدینگی تازه کمتر به بازارهای بورسی خواهد بود.

ریزش بورس آمریکا 

نمایندگان دموکرات در کنگره به تازگی خبر از کار بر روی یک بسته محرک جدید ۲.۴ تریلیون دلاری داده اند. بخش بزرگی از سهم این طرح پیشنهادی مربوط به مزایای بیکاری افرادی خواهد بود که بر اثر کرونا شغل خود را از دست داده اند ولی هنوز مشخص نیست جمهوری خواهان با چنین طرح بلندپروازانه ای موافقت کنند.

کمی پیشتر نیز بانک مرکزی آمریکا از حمایت تمام قد از بازار کار این کشور خبر داده بود. بر اساس گفته های جروم پاول- رئیس بانک مرکزی آمریکا اگرچه مخارج خانوارها و اشتغال زایی نسبت به چند ماه گذشته در شرایط بهتری قرار دارد اما وضعیت در مقایسه با قبل از بحران به طرز قابل توجهی بد است و تا زمانی که مردم اطمینان لازم از غلبه بر همه گیری کرونا را به دست نیاورند خبری از احیای کامل نخواهد بود. تا آن زمان بانک مرکزی به اقدامات خود ادامه خواهد داد و تلاش خواهد کرد تا آسیب وارد شده به اقتصاد به حداقل ممکن برسد.

وال استریت نیز اوضاع چندان جالبی ندارد، همه شاخص‌ها نزولی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۲۳ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۷ هزار و  ۵۲۰.۴۱ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۲۵ درصد ریزش تا سطح ۳۳۴۳.۱۳ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۱۷ درصد عقب گرد در سطح ۱۱ هزار و ۹۸.۲۴ واحدی بسته شد.

کیتی بوستیاجنیک- کارشناس امور مالی در موسسه آکسفورد اکونومیکس اعلام کرد: در حالی که روند احیای اقتصادی جهان ادامه دارد، سرعت آن به وضوح کمتر از چیزی بوده است که خیلی ها انتظار داشتند. با این وضعیت، فاز دوم احیای اقتصادی پر پیچ و خم و طولانی خواهد بود و باید از الان به این فکر باشیم که اگر همه گیری کرونا بیش از پیش طول بکشد چه کاری انجام دهیم به ویژه حالا که خیلی از ابزارهای موجود را نیز به کار گرفته ایم و در این زمینه دستمان چندان باز نیست.

بورس‌های اروپایی قرمز شدند

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با ۱.۱۱ درصد کاهش نسبت به روز گذشته و در سطح ۵۸۹۷.۵۰  واحد بسته شد.  شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۱.۵۹ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۲ هزار و ۸۲۵.۲۲ واحدی به کار خود پایان داد و شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با کاهش ۰.۲۳ درصدی در سطح ۴۸۳۲.۰۷ واحد بسته شد. در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۱.۱۵ درصد پایین رفت و به ۶۷۱۳.۶۰ واحد رسید.

شاخص ها بورس‌های آسیایی عملکرد مختلفی داشتند

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد مختلفی داشتند؛ تا جایی که شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با افزایش ۰.۱۲ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۵۳۹.۱۰ واحدی بالا رفت. شاخص “هانگ سنگ” بورس هنگ کنگ ۰.۸۵ درصد پایین رفت و در سطح ۲۳ هزار و ۲۷۵.۵۳ واحد بسته شد. در چین شاخص “شانگهای  کامپوزیت” کاهش ۰.۲۲ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۵۹۱.۸۰ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص “اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰” بورس سیدنی با ۰.۱۴ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۵۹۵۲.۰۶  واحدی به کار خود پایان داد. در میان دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص ” تاپیکس” ژاپن صعودی بود.

وضعیت بازار نفت؛ طلای سیاه

در بازار نفت روند قیمت‌ها کاهشی بود. هر بشکه نفت “وست تگزاس اینتر مدیت” با ۲.۰۶ درصد کاهش به ۳۹.۰۱  دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با کاهش ۱.۹۴ درصدی به ازای ۴۰.۸۰ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۷۲ درصدی نسبت به روز گذشته در سطح ۱۸۹۷.۲۳ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۶۸ درصدی به ازای ۲۴.۳۷ دلار مبادله شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.