آژانس بین المللی انرژی از رکورد کاهش تقاضا برای گاز خبر داد

0 13

آژانس بین المللی انرژی (IEA) در گزارش جدیدی پیش بینی کرد که با وجود بهبود مصرف در ماه‌های اخیر، کاهش تقاضا برای گاز رکورد جدیدی را در سراسر جهان ثبت خواهد کرد.

به گزارش چاپار، در گزارش بازبینی امنیت گاز جهانی ۲۰۲۰ آژانس بین المللی انرژی آمده است: «میزان تقاضا برای گاز در سال ۲۰۲۰ به میزان سه درصد معادل ۱۲۰ میلیارد متر مکعب کاهش پیدا خواهد کرد که بزرگترین کاهش سالانه در تاریخ بازارهای گاز طبیعی محسوب می‌شود.»

چهار ماه قبل آژانس بین المللی انرژی پیش‌بینی کرده بود که تقاضای جهانی برای گاز طبیعی، امسال چهار درصد معادل ۱۵۰ میلیارد متر مکعب کاهش پیدا می‌کند و در آن زمان گفته بود این رقم دو برابر میزان افت درخواست در زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ است. این کاهش در همه مناطق جهان دیده خواهد شد اما بزرگترین کاهش در بازارهای توسعه یافته در اروپا، آمریکای شمالی، آسیا و اوراسیا ملموس خواهد بود و حدود ۷۵ درصد از کاهش تقاضا برای گاز در سال ۲۰۲۰ مربوط به آن‌هاست.

پیش بینی ادامه کاهش تقاضا برای گاز تا دو سال آینده

با این حال انتظار می‎‌رود تقاضا برای گاز طبیعی در سال آینده سه درصد در مقایسه با سال ۲۰۲۰ رشد کند؛ اما ابهامات زیادی بر این دورنما سایه افکنده است. افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹ و احتمال طولانی شدن پاندمی ابهامات بیشتری را در خصوص روند احیا در سال ۲۰۲۱ ایجاد کرده و باعث تجدیدنظر نزولی نسبت به گزارش‌های گذشته شده است.

آژانس بین المللی انرژی هشدار داده که روند احیای درخواست گاز طبیعی در بازارهای توسعه یافته آهسته‌تر خواهد بود و احتمال دارد این میزان تقاضا تا سال ۲۰۲۲ یا به مدت طولانی‌تر به سطح قبل از شیوع ویروس کرونا برنگردد.

فاتح بیرول، مدیر آژانس بین المللی انرژی در بیانیه‌ای اظهار کرد: «تقاضای جهانی برای گاز از ژوئن به تدریج پیشرفت کرد که این پیشرفت تحت تاثیر تقاضا در بازارهای نوظهور بوده است. با این وجود این به معنای عادی شدن کسب و کار نیست؛ زیرا بحران فعلی پیامدهای بلندمدتی دارد.»

طبق گزارش اویل پرایس، در این بین شرکت گازپروم روسیه هم پیش بینی کرده که اشباع عرضه گاز در بازار اروپا به این زودی‌ برطرف نشده و در سال ۲۰۲۱ هم ادامه پیدا می‌کند. اشباع عرضه در بازار گاز طبیعی اروپا به دنبال افت تقاضا به دلیل شیوع ویروس کرونا در اوایل سال و کاهش فعالیت اقتصادی به وجود آمد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.