موش تراریخته یک مدل مناسب برای مطالعه ویروس کرونا

به گزارش چاپارنیوز، دکتر محسن بصیری، استادیار ژنتیک در پژوهشگاه رویان در این مراسم رونمایی از موش تراریخته گفت: موش ها یک حیوان آزمایشگاهی مناسب برای استفاده در تحقیقات پیش بالینی هستند که به کاهش هزینه های تحقیقات بالینی و اطلاعات بهتر در مورد محصولات درمانی قبل از شروع آزمایشات بالینی بر روی انسان کمک می کنند.

دکتر بصیری افزود: در زمینه بیماری کووید ۱۹، گیرنده های موسوم به نام ACE2 در بدن انسان وجود دارند، اما سلولهای بدن موش، گیرنده های لازم برای ورود ویروس را ندارند و این باعث مقاومت آنها در برابر این ویروس می شود. بنابراین، به منظور ایجاد یک مدل مناسب برای مطالعه بیماری کووید ۱۹، ما پروتئین ACE2 را به بدن موش منتقل کردیم.

دستیار ژنتیکی موسسه تحقیقاتی رویان گفت: موش های تراریخته در حقیقت با انتقال ژن انسانی ACE2 به ژنوم موش ایجاد می شوند. انتقال ژن ACE2 انسانی به موش آزمایشگاهی، این حیوان را مستعد عفونت های ویروسی SARS-cov-2 و SARS-cov-1 می کند و شرایط حاد بیماری کووید ۱۹ را می توان در یک مدل حیوانی شبیه سازی کرد.

دکتر بصیری خاطرنشان کرد: اگر موش تراریخته کوویا (COVIA) در معرض ویروس کرونا قرار گیرد، می تواند به بیماری کووید مبتلا شود. بنابراین، می توان از این حیوان برای ارزیابی واکسن های استفاده شده برای جلوگیری از این عفونت استفاده کرد. از موشهای تراریخته HACE2 همچنین می توان برای ارزیابی روشها و داروهایی که برای درمان شرایط حاد بیماری کووید ۱۹ استفاده می شود، بکار برد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.