رونمایی از بزرگترین اثر قلمکاری تاریخ به نام سر الاسرار در اصفهان

«سر الاسرار»، نام اثر فاخری است که در آن برای نخستین بار، از نقوش قلمکار برای رسم گره چینی استفاده‌شده و به‌تازگی، در مجموعه‌ی فرهنگی غدیریه‌ی دیانی اصفهان در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.

محسن حاج کاظمیان، مدیر مجتمع دینی_فرهنگی غدیریه اصفهان، گفت: هدف از تأسیس مجتمع فرهنگی مذهبی غدیریه اشاعه فرهنگ و دانش اهل بیت (ع) و آشنایی مردم با وظایفی است که آنها نسبت به ائمه دارند.

وی ادامه داد: به مناسبت های مختلف سعی می کنیم برنامه های متنوعی را برای رسیدن به این هدف تعریف کنیم و از جمله این برنامه ها می توان به جشن، سخنرانی، پرسش و پاسخ، مسابقه و… اشاره کرد.

مدیر مجموعه فرهنگی_مذهبی غدیریه دیانی اصفهان، با اشاره به رونمایی از اثر فاخر “سر الاسرار” در این مجموعه، توضیح داد: ما ترجیح دادیم آغاز برنامه های پذیرایی از عید غدیر با یک برنامه ویژه همراه باشد و به همین دلیل، در این مجموعه، ما از اثری که گروهی از هنرمندان اصفهان با موضوع فضایل امیرالمؤمنین (ع) خلق کرده بودند، رونمایی کردیم.

حاج کاظمیان یادآور شد: برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، گروه ها فقط با هماهنگی قبلی می توانند از پرده ی “سر اسرار” بازدید کنند.

کریم عرب تهرانی، یکی از هنرمندانی که در ایجاد پرده “سر الاسرار” مشارکت داشت نیز اظهار داشت: این اثر در ابعاد ۱۰ متر در ۴ متر، به عنوان بزرگترین اثر قلمکاری تاریخ اجرای این هنر، توسط وزارت خانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ثبت شده است.

وی توضیح داد: پارچه ای که “سر الاسرار” بر روی آن کار شده ۱۰۰٪ پنبه است و رنگ های به کار رفته در آن نیز مرغوب و غالباً گیاهی هستند. تکنیک گره چینی برای اولین بار در این اثر به عنوان شکل اصلی مورد استفاده قرار گرفته و شکل و ساختار آن را از تمام کارهای قبلی مجموعه متمایز کرده است. الگوهای حاشیه ای و حمیل های گره چینی نیز با استفاده از هنر قلمکاری کاملاً با دست انجام شده است.

این هنرمند خوشنویس اظهار داشت: خوشنویسی این اثر کاملاً بداهه با خط ثلث، نستعلیق و کوفی نوشته شده و با گل، مرغ، ختایی و اسلیمی تزئین شده است. فقط متخصصان می دانند که ترکیب این سه خط چقدر پیچیده است.

عرب تهرانی با اشاره به اینکه ویژگی منحصر به فرد دیگر این اثر، اجرای هنر قلمکاری به روشی کاملاً سنتی بر روی آن است، گفت: «سر الاسرار» محصول ۵۰ سال تجربه هنری مرتضی جعفری دلیگانی، سید امیر حسین طباطبایی، مهدی نوری و بنده در مجموعه ی طهور است و شاید خلق چنین اثری در تاریخ هنر ایران تکرار نشود.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.