معرفی روش های سرمایه گذاری در بازار سرمایه و بورس برای افراد مبتدی

0 16

به گزارش چاپار نیوز، بازار سرمایه کشور از سال گذشته شاهد روزهای پر فراز و نشیبی بوده است. این ایام شامل روزهای رو به رشد ارزش شاخص کل بورس و و افت شدید آن در روزهای گذشته است. فعالان در زمینه سرمایه گذاری بازار سرمایه معتقدند که این فراز و نشیب ها برای بازار بورس طبیعی است. این در حالی است که نوسانات اخیر بورس شمار زیادی از سهامداران خصوصا تازه واردین و افراد مبتدی در این زمینه را نگران کرده است.

بنابر اعلام کارگزای مفید، از ابتدای سال ۹۹، شاخص بازار سرمایه در حدود ۳۰۰ درصد رشد کرد و پس از آن بازار وارد روند اصلاحی شد.

مدیران بازار سرمایه در این خصوص اعلام کردند که در حال حاضر حجم معاملاتی که سهامداران حقیقی در بازار انجام می‌دهند به مراتب بیش از معاملات سهامداران حقوقی است. در حالی که بازار سرمایه به دلیل تخصصی بودن، از پیچیدگی‌های خاصی برخوردار می باشد.

روند بازار سرمایه پس از به پایان رسیدن ایام رو به رشدش، باعث شده که شمار زیادی از سهامداران مبتدی و تازه‌وارد با امید به دست‌یابی به سود، وارد بازار سرمایه شوند. در حالی که حالا با کوچکتر شدن سرمایه‌های خود مواجه شده اند. در شرایط کنونی بازار، شاید بهترین روش برای مدیریت سرمایه‌های خرد و کلان سهامداران حقیقی، به ویژه برای افراد مبتدی و تازه وارد در بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری غیرمستقیم باشد. در این روش، سهامداران به جای سرمایه‌گذاری و معامله مستقیم، از طریق نهادهای حرفه‌ای و واسط مانند کارگزاری ها و به صورت غیرمستقیم می‌توانند وارد بازار شده و ارزش دارایی‌های خود را حفظ نمایند.

دلایل جذب شدن مردم به سرمایه گذاری در بازار بورس و سرمایه

در سال های گذشته سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه برای مردم جذابیت زیادی پیدا کرده است. خصوصا رشد بازدهی این بازار در مقایسه با سایر بازارها، سبب شد تا توجه بخشی از جامعه به سمت بازار بورس جلب گردد.

سرمایه‌گذاری به معنای اختصاص دادن مقداری از سرمایه در زمان فعلی برای به دست آوردن منافعی بیشتر از آن در زمان آینده می باشد. سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه و بورس، یکی از روش‌های ذکاوتمندانه می باشد. سرمایه‌گذاری غیرمستقیم به شما این امکان را می دهد تا با هر میزان سرمایه و ریسک‌پذیری، بتوانید از فرصت‌های بازار سرمایه برای کسب سود و حفظ ارزش پول خود بهره بگیرید.

صرف نظر از شرایط فعلی بازار بورس ایران، این بازار همواره یکی از گزینه‌های جذاب سرمایه‌گذاری محسوب می شود.

یکی از دلایل جذابیت این بازار این مورد است که برخلاف سایر روش‌ها، برای سرمایه‌گذاری در بورس نیازی به سرمایه گذاری با مبالغ بالا نیست. شما با همراه داشتن چند صد هزار تومان می‌توانید از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این بازار بهره گیرید. این قابلیت ممتاز باعث شده تا سرمایه های کوچک مردم به سمت بازار بورس جذب شود.

روش های مستقیم و غیر مستقیم برای سرمایه گذاری در بورس

سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه می‌تواند با روش‌های مستقیم و غیرمستقیم یا ترکیبی از آن‌ها صورت گیرد.

  • روش مستقیم: در این روش تمامی امور مربوط به سرمایه‌گذاری توسط شخص سرمایه‌گذار انجام می گیرد. در روش مستقیم لازم است که سرمایه‌گذار کد بورسی و کد معاملاتی خود را دریافت کرند. پس از آن با استفاده از روش‌هایی مانند تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی، سهام و سایر اوراق بهادار با ارزش را تشخیص داده و خریداری نماید. در روش مذکور می‌توان از نظرات کارشناسان بازار سرمایه بهره گرفت اما در نهایت تصمیم‌گیری درباره خرید و فروش سهام ها بر عهده شخص سرمایه‌گذار می باشد.
  • روش غیر مستقیم: در سرمایه گذاری غیر مستقیم، افراد سرمایه خود را در اختیار افراد متخصص قرار می دهند تا متخصصان به نیابت از آن ها در بازار سرمایه فعالیت نمایند. در این روش، سرمایه در اختیار گروهی از متخصصین خبره بازار سرمایه قرار دارد. این افراد در جهت کسب درآمد برای خود و سرمایه‌گذار به معامله و فعالیت در بازار اوراق بهادار می پردازند.

بازار سهام، مکانی با ریسک بالا برای افراد مبتدی

سرمایه گذاری به روش غیر مستقیم برای افراد مبتدی ریسک کمتری را در پی دارد و به همین دلیل انتخاب بهتری خواهد بود. لازم به ذکر است که برای سرمایه گذاری مستقیم، فرد سرمایه گذار باید شناخت قابل توجهی نسبت به بازار سرمایه و راه های تحلیل آن داشته باشد تا بتواند با ریسک کمتری اقدام به خرید و فروش در این بازار نماید. سرمایه گذار در کنار موارد مذکور باید اطلاعات جامعی در خصوص مباحث روان‌شناختی بازار سرمایه و کنترل هیجانات و احساسات داشته باشد، هچنین قابلیت بالایی در زمینه سرعت عمل و قدرت تصمیم‌گیری بالا داشته باشد.

لازم به ذکر است که موفقیت در هر کاری بدون تمرین و پشتکار از محالات است. به همین دلیل برای سرمایه‌گذاری مستقیم، شخص باید به اندازه کافی نسبت به فعالیت خود علاقه‌مند باشد تا در طول مسیر، منصرف نشده و به راه خود ادامه دهد.

باید بدانید که سرمایه گذاری در بازار سرمایه و بورس بدون داشتن اطلاعات و دانش مکفی، ریسک بالایی دارد. خصوصا افراد مبتدی که اقدام به سرمایه گذاری با روش مستتقیم می نمایند، ممکن است در اثر برخی اشتباهات سرمایه خود را از دست بدهند.

ابزارهای سهامداری غیر مستقیم در بازار سرمایه و بورس

از جمله راه های سرمایه گذاری غیر مستقیم در بازار بورس و سرمایه می توان به خریداری کردن واحدهایی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری و انعقاد قرارداد سبدگردانی اشاره کرد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری نهادهایی هستند که پس از دریافت مجوزهای لازم از نهادهای نظارتی، در بازار سرمایه فعالیت می نمایند. این صندوق‌ها در چارچوب اساسنامه و امیدنامه خود فعالیت کرده و با توجه به ترکیب دارایی‌های‌شان در حالت کلی به ۴ دسته با نام های صندوق‌های با درآمد ثابت، صندوق‌های مختلط، صندوق‌های سهامی و صندوق‌های مبتنی بر طلا، تقسیم می شوند.

  • صندوق‌های مبتنی بر طلا: این صندوق ها عمده دارایی‌های خود را به خرید و فروش اوراق مبتنی بر سکه طلا اختصاص می دهند. لازم به ذکر است، با توجه به ریسک ناشی از نوسانات قیمت سکه و طلا، سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها ریسک بالایی به همراه دارد.
  • صندوق‌های سهامی: عمده دارایی صندوق های سهامی، به خرید و فروش سهام و حق تقدم خرید سهام شرکت‌ها اختصاص می یابد. این صندوق‌ها ریسک بالایی دارند و به همین جهت انتظار می‌رود که از بازدهی زیادی برخوردار باشند.
  • صندوق‌های با درآمد ثابت: عمده دارایی صندوق های با درآمد ثابت به خرید و فروش اوراق با درآمد ثابت و سرمایه‌گذاری در سپرده‌های بانکی اختصاص پیدا می کند. صندوق‌های مذکور از ریسک کمی برخوردارند و به همین دلیل انتظار می‌رود که بازدهی کمتری داشته باشند.
  • صندوق‌های مختلط: این صندوق ها از لحاظ نوع دارایی، ریسک و بازده، حد واسط صندوق‌های سهامی و درآمد ثابت به شمار می آیند.

 صندوق‌های سرمایه‌گذاری

برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری باید واحدهایی از آن‌ها را خریداری نمود. صندوق‌های سرمایه‌گذاری از نظر نحوه خرید و فروش (صدور و ابطال) واحدها به دو نوع قابل معامله و مبتنی بر صدور و ابطال تقسیم می گردند. سرمایه‌گذار برای خرید واحدهای صندوق‌های قابل معامله باید برای دریافت کد بورسی و کد معاملاتی اقدام کرده، سپس از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری، نسبت به خرید  و فروش واحدهای صندوق‌های مذکور اقدام نماید.

این در حالی است که سرمایه گذار برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال باید پس از مراجعه، مطابق با دستورالعمل تعریف شده، فرآیند مربوطه را طی کند.

سبدگردانی

شرکت‌های سبدگردان، شرکت‌هایی هستند که پس از دریافت مجوزهای لازم از نهادهای نظارتی، در جهت سبدگردانی برای سرمایه‌گذاران فعالیت می نمایند. شرکت‌های سبدگردان، ضمن توجه به ویژگی‌های هر سرمایه‌گذار مانند مبلغ سرمایه‌گذاری، سطح ریسک و … سبدی متناسب با شرایط وی تشکیل می‌دهند.

در این روش، سرمایه‌گذار هیچ قدرت اختیاری در مورد مدیریت و تصمیم‌گیری‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری خود ندارد اما در زمینه سبدگردانی می‌تواند نظرات خود را با سبدگردان به اشتراک گذاشته تا سبدگردان به تناسب آن‌ها، تصمیمات لازم را بگیرد. لازم به ذکر است که شرکت‌های سبدگردان برای مبالغ بالا (چند صد میلیون یا چند میلیارد تومانی) قرارداد سبدگردانی منعقد می نایند. این در حالی است که سرمایه‌گذاران با مبالغ ناچیز می‌توانند اقدام به خرید واحدهایی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری نمایند.

بهتر است بدانید که سهامداری با ریسک بالا خصوصا در شرایط حال حاضر بازار سرمایه می‌تواند سرمایه شما را به سمت نابودی ببرد. این در حالی است که مدیریت دارایی و سرمایه با استفاده از شیوه سهامداری غیر مستقیم این امکان را به سهامداران می‌دهد که حتی در روزهای ریزش بازار، ریسک کمتری را به همراه داشته باشند.

صندوق‌های مفید

برای سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه گزینه‌های زیادی وجود دارد. کارگزاری مفید به عنوان بزرگترین کارگزاری ایران که بیش از ۷ میلیون کاربر بورسی دارد، مسیرهای متنوعی برای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم به کاربرانش معرفی نموده است که هر کدام بر اساس یک نوع نگاه، طراحی و اداره می گردند. صندوق‌های «پیشتاز»، «ممتاز»، «پیشرو»، «امید توسعه» و «نامی» تحت عنوان صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال فعالیت می نمایند. هر کدام از این صندوق ها در سال های گذشته عملکردهای مطلوبی داشته‌اند که می‌توان نسبت به بررسی بازدهی‌های آن در سایت کارگزاری مفید اقدام کرد. در بین این صندوق ها، صندوقی با نام صندوق با درآمد ثابت فعال بوده و ممتاز صندوق مختلط محسوب می شود. لازم به ذکر است که سایر صندوق‌ها از نوع سهامی هستند.

بهتر است بدانید که صندوق سرمایه گذاری «اطلس» به عنوان صندوق سهامی قابل معامله و صندوق سرمایه‌گذاری «عیار» هم به عنوان صندوق قابل معامله طلا در کارگزاری مفید مشغول به فعالیت می باشند.

یکی دیگر از صندوق های این کارگزاری صندوق «حامی» است. این صندوق به عنوان صندوقی با درآمد ثابت ویژه مشتریان کارگزاری مفید فعالیت نموده و از روش ویژه‌ای تبعیت می‌کند. به این صورت که مانده حساب‌های مشتریان در حساب کاربری مفید به طور خودکار در این صندوق قرار می‌گیرد و نقش سپرده را ایفا می کند که به آن سود تعلق می‌گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.