رئیس جمهور: با تشدید نظارت ‏ها به دنبال مقابله با نوسانات قیمتی هستیم

0 9
رئیس جمهور، یکی بزرگترین دغدغه های کنونی دولت را حمایت از معیشت خانوار دانست و اظهار کرد: برنامه‌‏های دولت در حوزه معیشت مردم و اقتصاد خانوار ایجاد ثبات و توازن منطقی در قیمت کالاهاست. با تشدید نظارت ‏ها به دنبال مقابله با نوسانات قیمتی هستیم که غالبا با ایجاد جو روانی کاذب از سوی برخی سودجویان رقم می ‏خورد.

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، حجت الاسلام و المسلمین، حسن روحانی روز یکشنبه در یکصد و هفتاد و چهارمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، ضمن اشاره به اقدامات دولت برای مقابله با جنگ اقتصادی آمریکا گفت: اگر چه تحریم‌‏های غیرانسانی و غیرقانونی آمریکا موجب کاهش درآمدهای ارزی کشور شده است و درآمدهای ارزی کشور در سال ۹۹، قابل قیاس با درآمدهای ارزی کشور در اوایل دهه ۹۰ نیست، اما با گذشت بیش از ۲.۵ سال از این تحریم‏ها، دولت با برنامه‏ریزی‏‌هایی که انجام داده، مانع از تحقق هدف شوم آمریکا یعنی فروپاشی کشور شده است.

روحانی همچنین حفظ آرامش سیاسی و انسجام در کشور را ضروری دانست و اظهار کرد: از جمله محورهایی که دشمنان این مرز و بوم در کنار جنگ پرفشار و سخت اقتصادی روی آن به عنوان مقوم تحریم‏‌ها سرمایه‌‏گذاری ویژه کرده‏‌اند، منازعات و اختلافات داخلی است.

وی با تاکید بر لزوم هوشیاری در برابر توطئه دشمنان اعلام کرد: از همه مسئولان، فعالان، دلسوزان نظام و کشور دعوت می‏کنم که با حفظ آرامش و عقلانیت سیاسی مانع از اختلافات و منازعات شوند و اجازه ندهند برخی افراد معدود با انگیزه‏ های گروهی، جناحی، مقطعی و زودگذر سیاسی زمینه‏‌ساز تحقق آرزوهای شوم بدخواهان این سرزمین شوند.

رئیس جمهور بخش خصوصی را موتور محرک اقتصاد ایران نامید و گفت: حمایت‏‌های همه‏‌جانبه از افزایش نقش این بخش در اقتصاد و واگذاری میدان تولید و صادرات، به‌‏ویژه شرکت‏‌های دانش‏‌بنیان، جایگاه مهمی در سیاست‏های اقتصادی دولت خواهد داشت.

همچنین در این جلسه رئیس کل بانک مرکزی، گزارشی در خصوص وضعیت روند تحولات در بازار بین بانکی و عملیات بازار باز توسط بانک مرکزی ارائه کرد.

روحانی همچنین به بی ثباتی سیاست گذاری پولی در چند دهه گذشته اشاره کرد و گفت: اقدام بانک مرکزی تدبیری به‏‌موقع و مهم برای مدیریت نرخ سود با تکیه بر سازوکار بازار است و نه بر پایه روش‏‌های دستوری که ثبات بازار را بر هم می‏زند.

وی همچنین در ادامه سخنان خود درباره نوسانات قیمتی و اقدامات بانک مرکزی در این خصوص گفت: بانک مرکزی برای هدایت نرخ سود بین بانکی از ابزارهای قانونی و بازار باز استفاده کند. عملیات بازار باز، حرکتی مفید برای به جریان انداختن اوراق دولتی و نقدینگی و تدبیری مهم برای ترغیب مشارکت مردم و پویایی آنها در بازار محسوب می‏‌شود.

روحانی همچنین اضافه کرد: بانک مرکزی باید از طریق تسهیل‌گری پولی و اعتباری، در تعامل با وزارت اقتصادی و دارایی آسیب‏‌های وارده به اقتصاد را مهار و تعدیل کند. در این زمینه، بایستی، گزارش‏‌های منظم از روند عملیات بازار باز و دستاوردهای آن به اطلاع عموم برسد.

روحانی همچنین در خصوص حضور دائم بخش خصوصی و دولت در بازار سرمایه گفت : بخش خصوصی در عرضه اوراق مالی اسلامی جدید طی دهه اخیر همواره در بازار سرمایه حضور داشته ‌است و چنانچه خواهان حضور دائم بخش خصوصی و دولت در بازار سرمایه هستیم، ابزارسازی ‏های نوین برای تأمین مالی آنها استفاده شود.

وی به ضمن اشاره به وجود پتانسیل های زیادی در انتشار و عرضه اوراق مالی اسلامی اظهار داشت: با استفاده از این فرصت‏ها فصل جدیدی از تأمین مالی بازار محور باز می‏ شود.

رییس جمهور در نهایت در خصوص مقابله با نوسانات قیمتی افزود: دولت در راستای چابک‏سازی، اجرای سیاست‏های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و حمایت از بازار سرمایه به‏‌ویژه هدایت نقدینگی به سوی اشتغال‏ مولد، مردم‏محور کردن اقتصاد و شفاف‏‏سازی فعالیت‏های اقتصادی عرضه سهام شرکت‏ های دولتی در بازار سرمایه را به‏ جد در دستور کار قرار داده که بدون تردید تا پایان دولت دوازدهم ادامه خواهد یافت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.