روابط ایران و هند متاثر از روابط تجاری ایران و چین نیست

0 13

به گفته یکی از مقامات ارشد هندی، روابط تجاری ایران و چین طی قرارداد همکاری تجاری و اقتصادی ۲۵ ساله، بر روابط ایران و هند تاثیری نخواهد گذاشت؛ زیرا هند روابط مستقلی با ایران دارد.

هند تصریح کرد که گمانه زنی‌ها درمورد تاثیر منفی احتمالی شراکت راهبردی بین ایران و چین را رفع کرده است. این مقام ارشد اظهار کرد که روابط هند و تهران بر موقعیت خودش استوار بوده و مستقل از روابطش با کشورهای طرف سوم است. 

والامولی مورالیدهاران، وزیر اتحاد کشور و امور پارلمانی هند، در این باره توضیح داد: «روابط ایران و هند روابط تاریخی است که ریشه در تمدن‌های‌شان دارد. این روابط براساس موقعیت ایران بوده و مستقل از روابط با کشورهای طرف سوم است. هند روابطش با کشورهای آسیای غربی را در اولویت‌های بالایی قرار داده و روابط گسترده‌ای در حوزه تحصیلات، فرهنگ، تجارت و سرمایه گذاری دارد.»

قبل از این در ماه میلادی جاری، سوبرامانیام جایشانکار وزیر امور خارجه هند و رنجات سینگ وزیر دفاع این کشور به ایران آمدند اما نیو دهلی توضیحی درمورد هدف سفر این دو نفر ارائه نداد.

مقامات وزارت اموز خارجه این کشور به اسپوتنیک گزارش داده‌اند که وزرای دو کشور درمورد جزئیات سرمایه گذاری چین و چشم انداز آینده برنامه زیرساختی هند در ایران مانند بند چابهار گفتگو کردند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.