رقم قطعی وام ازدواج سال آینده در لایحه بودجه ۱۴۰۰ چقدر است؟

به گزارش سایت چاپار نیوز، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ضمن اشاره به نامشخص بودن رقم قطعی «وام ازدواج» سال آینده در لایحه بودجه ۱۴۰۰، گفت: بارها گفته‌ایم که ما مخالف افزایش رقم وام‌ ازدواج در جهت کمک به جوانان نیستیم اما باید دستورالعمل‌های لازم در جهت جلوگیری از سوء استفاده و آسیب‌های احتمالی افزایش رقم وام ازدواج تدوین شود و مجلس هنگام تصویب و یا افزایش مبلغ پیشنهادی برنامه و بودجه به این نکات توجه کند.

محمد مهدی تندگویان با تاکید بر این موضوع که تامین تضامین و بازپرداخت وام‌ ازدواج باید در توان زوجین باشد، بیان کرد: تاکنون دستور العملی توسط بانک مرکزی برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی از افزایش رقم وام ازدواج تدوین نشده است، از سوی دیگر در تمام این سال‌ها با افزایش رقم وام ازدواج شاهد افزایش تعداد ازدواج‌ها نبوده‌ایم.

به تازگی اخباری مبتنی بر افزایش رقم وام ازدواج در سال آینده از ۵۰ به ۷۰ میلیون تومان منتشر شده است، اما به عقیده تندگویان برای افزایش آمار ازدواج جوانان باید در کنار پرداخت وام ازدواج، راهکارهای بلند مدت نظیر مسکن ارزان زوجین یا تامین اشتغال پایدار برای زوج های جوان را در پیش گرفت. زیرا در غیر این صورت افزایش رقم وام ازدواج کمک چندانی به افزایش آمار ازدواج نخواهد کرد.

وی همچنین اعلام کرد: هر سال آمار ازدواج کاهش بیشتری داشته است. ما نیازمندیم تا در کنار رسیدگی به موضوعات اقتصادی، فرهنگ سازی و تغییر نگرش جوانان به سمت تشکیل زندگی و خانواده، برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی بلند مدتی را همگام با سیاست‌های کلی جمعیت و خانواده در پیش گیریم.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در نهایت تاکید کرد: افزایش رقم وام ازدواج در سال آینده باید بر مبنای بررسی کارشناسانه و مشخص انجام شود تا زوجین توان بازپرداخت آن و تامین تضامین لازم را داشته باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.