رعایت اصول بهداشتی هنگام ذبح دام در آستانه عید قربان

به گزارش چاپارنیوز و طبق اعلام وزارت بهداشت، با توجه به اینکه در فصل فعالیت کنه ها هستیم، بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (cchf) یک مسئله جدی است. این یک بیماری ویروسی است که از طریق گزش کنه به دام منتقل می شود و اگر در صورت آلوده بودن دام، فرد بدون در نظر گرفتن اقدامات بهداشتی و وسایل ایمنی، حیوان را ذبح کند امکان انتقال ترشحات آلوده به ویروس از بدن حیوان به انسانها وجود خواهد داشت و باعث بیماری می شود. بنابراین توجه به نکات اصول بهداشتی هنگام ذبح دام بسیار مهم است:

_ از خرید دام زنده یا گوشت هایی که در خارج از شبکه سازمان دامپزشکی کشتار و عرضه می شوند، خودداری کنید.

_ دام زنده را از میادین مجاز تأمین دام خریداری کنید، زیرا این مراکز تحت نظارت سازمان دامپزشکی هستند.

_ در تمام میادین مجاز عرضه دام، کارشناسان دامپزشکی حضور دارند و دام ها را قبل و بعد از کشتار بررسی می کنند. برخی از انواع بیماری ها در دامها علائم واضحی ندارند و فقط توسط دامپزشکان و متخصصان بهداشت تشخیص داده می شوند.

_ ذبح دام در کشتارگاه ها انجام دهید و به هیچ وجه کشتار دام در خانه ها و مکان های عمومی انجام نشود، زیرا خونهای جاری می تواند منجر به آلودگی محیط و افزایش بروز و شیوع بیماری های منتقل شده از دام به انسان شود.
_ افرادی که اقدام به ذبح دام می کنند باید از وسایل محافظتی مانند دستکش، چکمه و لباس مناسب استفاده کرده و وسایل خود را پس از ذبح، ضد عفونی کنند و خونابه ها نیز از نظر بهداشتی دفع شود.

_ از اصول بهداشتی هنگام ذبح دام گوشت ذبح شده دام باید حداقل ۲۴ ساعت در یخچال در دمای ۲۴ درجه سانتیگراد نگهداری شود تا یخ زدگی نعشی منجر به گلیکولیز شود. گلیکولیز همچنین باعث افزایش اسیدیته و کاهش PH گوشت می شود که این فرایند سبب می شود چنانچه ویروس بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF) در گوشت وجود داشته باشد از بین برود.

_ جگر و سایر امعا و احشای دام باید پس از ۴۸ ساعت نگهداری در دمای ۴ درجه سانتیگراد، مصرف شوند.

_ دامداران نباید دامهایی را که دارای علائم بیماری و ناخوشی هستند به هیچ وجه ذبح و مصرف کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.